אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש מכון צומת: מותר למדוד כמות גשם בשבת

ראש מכון 'צומת', הרב מנחם פרל, פסק היום כי מותר לאנשי השירות המטאורולוגי למדוד את כמויות הגשמים גם בשבתות, ואף הסביר להם כיצד לעשות זאת נכון מבחינה הלכתית

ראש מכון צומת: מותר למדוד כמות גשם בשבת
  (צילום: מכון צומת)

ראש מכון 'צומת', הרב מנחם פרל, פסק היום (חמישי) כי מותר לאנשי השירות המטאורולוגי למדוד את כמויות הגשמים גם בשבתות. בתשובה לפניית גורמים בשירות האם וכיצד ניתן למדוד גשם בשבת, הגיע הרב פרל למרכז החיזוי הלאומי בבית דגן ולמד על אמצעי המדידה.

כיום, את מדידת כמות הגשמים עושים מאות מתנדבים בכל הארץ מידי יום והם מתפעלים מתקן מדידה שבו צינור מתכת ובקבוק המנקז אליו את מי הגשמים. מידי בוקר הם מוזגים את מי הגשם שהצטברו לתוך מסורה מדויקת, רושמים את כמות מי הגשם שהצטברה ומדווחים למרכז החיזוי הארצי.

בחוות הדעת שהעביר קבע הרב פרל כי אמנם חז"ל אסרו למדוד בשבת למעט מדידה של מצווה משום שהמדידה נחשבת למעשה חול או מחשש שהמודד ירשום, אך לא אסרו למלא כלי באופן חלקי על מנת למדוד אותו אחרי שבת. לדבריו, מכיוון שמדובר בצורך לרבים, שכן למדידה יומיומית של כמות המשקעים יש השלכה של ממש על ניתוח נתוני האקלים ותכנון פעילויות ציבוריות, כלכליות, התיישבותיות ואחרות, הרי שההלכה מתייחסת לצרכי רבים כאל צרכי מצווה.

"למעשה", כתב הרב פרל, "מודדי הגשם רשאים להניח ביום שישי בקבוק ריק חסר שנתות מדידה ובשבת בבוקר להחליפו בבקבוק נקי. את העברת המים מיום שבת בבקר למסורה לצורך מדידה, יבצעו לאחר צאת השבת, ורק אז ידווחו לשירות המטאורולוגי".

הרב פרל סיכם ואמר כי "אנחנו במכון צומת מאמינים ומוכיחים יום יום כי גם בעולם המודרני, ניתן לקיים מדינה יהודית מתקדמת תוך הקפדה על קדושת ושמירת השבת".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
איזה נועזות?
יחיאל | 16-01-2019 10:46
איזה רב נועז ומתקדם, ממש ימות המשיח. האורטודוקסים תקועים בתוך מעגל קסמים קוסמי, משאלות לב פרימיטיביות ואמונות טפלות של המאה ה16 בשטייטל.
2
יהדות
מיקה | 06-06-2019 15:28
ביהדות כל רב פוסק הלכה ..כי תורה היא אמת אלוהית .ויהדות היא איוולת של אנשים,צר לי אבל זה כך .כבוד רב גדול מסביר הלכות שבועות שחל במוצאי שבת .נחמד רק שהרב לא יודע שתמיד מהתורה שבועות מתחיל במוצאי שבת (אין מצב אחר לפי התורה) הוא שליטא ואני האדיוט