אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אלישע וישליצקי זצ"ל מובא למנוחות

אלפי אנשים השתתפו בהלוויתו של הרב אלישע וישליצקי, שהלך לעולמו בגיל 65. הרב אריה שטרן הספיד: "פרידה קשה מאוד, נפרדים מהרב של כולנו". צפו בשידור ישיר

הרב של כולנו: הרב אלישע וישליצקי ז"ל מובא למנוחות
  (צילומים: דניאל מליחי, איילת כהנא, חיים גולדברג\כיכר השבת)

הציונות הדתית נפרדת: אלפי אנשים השתתפו בהלוויתו של הרב אלישע וישליצקי זצ"ל, שהלך היום (רביעי) לעולמו בגיל 64. במהלך האירוע נישאודברי הספד לזכרו, ובסופם הרב הובא למנוחות בחלקת הנביאים של בית העלמין בהר הזיתים. האירוע נערך במכון מאיר בירושלים, בהשתתפות ח"כים, רבנים ונבחרי ציבור, ביניהם רבה הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, והרב שמואל אליהו.

ההלוויה נפתחה בדברי הספד של הרב שטרן. "קשה מאד הפרידה הזו, אנחנו נפרדים מהרב של כולנו" אמר. "אפשר לומר דברים הרבה על הרב אלישע, אך התמקדתי בדברי בית המדרש- 'אוהב שלום ורודף שלום'. הוא לא היה שייך לשום מחלוקת וגם כשהיה שייך ברח ממנה. כשנפגשים איתו זה היה חוויה נעימה ומרגשת".

"רב אלישע היה רבם של אלפי תלמידים מכל הארץ, אין לו אח ורע בצורה ובסגנון המיוחד שלו" הוסיף. "עם כל מעלותיו הגדולות, הוא היה עניו וצנוע בצורה שכמעט בלתי ניתן לתאר- כמעט מתחבא אל הכלים. אני מקווה בעז"ה שהרב יהיה מליץ יושר, ושכל ישראל יזכרו וידבקו בדרכו ובמידותיו. מגיע לו שנמשיך בדרך שלו, יהי זכרו ברוך".

"היה לו צימאון גדול לחיים"

הרב מרדכי שטיינברג, מראשי ישיבת הר המור, ציין כי לרב אלישע הייתה את "הענווה הגדולה מכולם, ענוות אמת- שאינה דורשת לעצמה כלום, מפני שאינה מרגישה שמגיע לה כלום. ככל שהידיעה הראשונה היא אמת- כך היא עמוקה יותר בקרבו של האדם. הרב אלישע היה חסון, עם עוז וגבורה, ואני תמיד הייתי עומד משתמה בפני גבורתו שבאה דווקא מענוותו. התחושה שאני שמש אמיתי של דברי אמת מדגיש את זכותו הגדולה בחייו. הנכונות בלי גבול כרוכה ומונחת באהבה גדולה שמילאה אותו בלי גבול".

"לא למדתי ממנו הרבה במובן הרגיל, אבל היה לו צימאון גדול לחיים, לתורה, לאמת וליושר" הוסיף. "זו הופעת התורה והאמת, ולא שום דבר אחר. לבוא עם הרגשה והכרה כזאת ולהכיר בערך של החיים ובנסיון המתמיד לראות את ניצוצות האור שבחיים זו עבודה אדירה. ככל שנידבק יותר מזה באותו מהלך שנובע מהקישור לתורה, ומצד שני עם התום והיושר שבאנו, כך יותר טוב".

(צילום: חיים גולדברג\כיכר השבת)

ראש הישיבה הגבוהה בדימונה, הרב דוד תורג'מן, הספיד גם כן את הרב וישליצקי. "הרב אלישע אוהב ישראל היה. תלמיד חכם שמת- אין לנו חליפתו, אין לנו תמורתו. הוא היה נאה בהליכותיו בקודש, מדביק בהליכות הללו את כל מי שמסביב לו" אמר. "לב טהור ברא לנו אלוקים, ועילוי נשמתנו מתוך נשמתך הגדולה והמקיפה והתורה הגדולה הזאת- מקיש הוא לזרעו. כמו יעקב אבינו הרב אלישע לא מת- מה תלמידיו בחיים, אף הוא בחיים".

"צדיק ותלמיד חכם"

הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת מצפה רמון: "הוא היה צדיק ותלמיד חכם, כשהוא למד בישיבה ראינו אותו כדמות לשקידת התורה ויראתו שקודמת לתורתו. זה השורש של כל חייו- עם יראת שמים וכח התורה זה לשמש את רבנו. מתוך אותה יראת שמים ומסירת נפש היה מורה בכל מקום בארץ להגדיל תורה ולהוסיף תורה".

הרב דוד קדוש, רב המועצה האזורית בני שמעון, אמר כי "אחרי התפילות הגדולות, מסרבים להאמין ולהעריך את גודל האבדה שאבדה מאיתנו. הרב אלישע- איה מורנו ורבנו בתורה הגאולה? איה מורנו ורבנו במידות ובענווה? מיוחד היית, הרב אלישע. מיוחד בדרכך ובענווה- לא הפסקת לחלום ולהגשים עד יומך האחרון. אבד חסיד וענו מהארץ. היום נפטר אחד מתלמידיו של שמואל הנביא בעצמו.

"רבנו, עלית בסערה השמיימה" אמר בדמעות. בכל מקום שלימדת בארץ, אין אחד שישכח את השם הרב אלישע. הותרת חיסרון ענק, אך גם תורה ענקית. תודה ומחילה אם לא ידענו להעריך או לכבד אותך. תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים".

הבן יונתן: "אין מילים לתאר כמה התעסקת בשלום"

יונתן, בנו של הרב, הקריא מספר מלכים המביא את סיפורו של אליהו הנביא עולה בסערה השמיימה: "ואלישע צועק- אבי אבי רכב ישראל ופרשיו". "בטח היית רוצה לדייק אותי- 'אל תגיד אבי אבי, אתה לא לבד'" אמר בדמעות. "זה היה פועלו של חייך. תמיד אמרת שכל אדם לא נברא אלא להועיל לאחרים" אמר. "כמה קילומטרים נסעת לדרכים שקשורות לשיתוף עם הציבור- ללמוד עם אנשים, לעשות שלום בין אדם לחברו, להשיב לב אבות על בנים ולב בנים אל אביהם שבשמיים".

"מי יהיה ו' החיבור, הלומד ומלמד ומחדד את הסוגיות האדירות של חבלי משיח?" הוסיף ושאל. "כמה עדינות צריך בשביל החיבור בין אבי ובין אבינו, בין הישיבות ליישובים, בין אדם לחברו, בין אדם למקום ובין שני היצרים. איך יוצרים את האמנות הזאת- תמיד אמרת 'בעזרת ה' ובענווה'. הענווה מאפשרת להיכנס לכל סוגי הלבבות למיניהם, כי אתה לא אומר את דברך אלא את דבר ה'. 64 שנות ענווה נגמרו, אבל אתה אף פעם לא נחת- כך שיוצא שחיית הרבה יותר".

"השנה בחרנו שלא לבנות סוכה כדי שלא תתאמץ. במקום תהיה סוכת אבלים, של אנשים שבוכים כי הוא כבר לא מסוגל לעשות בעצמו את המצווה" סיים. תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם. אין מילים לתאר כמה התעסקת בשלום הזה בלי גבול, ואנחנו אומרים בשם כולם- כשם שאין בליבך אחד, כך אין בליבנו אלא אחד. הרבה ייחודים והרבה פרטים- וכולנו יחד עם רק אחד- אבינו שבשמיים".

"כל מה שאתה בשבילנו יחיה איתנו"

הרב יהושע צוקרמן, מרבני ישיבת הר המור, סיפר על קשריו לרב וישליצקי. "כל חייו הוא היה מסור למסור תורה לישראל" טען. "אמונתו הראתה שכל יהודי הוא בעל נשמה גדולה וקדושה, וזה המסר שיגרום למשיח לבוא. בהספד אנחנו צריכים ללמוד מתורתו של אותו אדם, שניהל כל חייו סביב הנקודה הזו- ולהוסיף אמונה בכל יהודי באשר הוא בעם ישראל. אנחנו קרואים ללכת בדרכו, והשפעתו המהותית תישאר לעד בינינו".

הבן אריאל ספד: "אבא, מורי ורבי- ראית גאולה בכל מקום. כל נושא ללימוד משותף איתך הסתיים בחבלי משיח. גם כשהתכסה צרות, ראית את הגאולה. היית אדם שראשו בשמיים, והרגליים איתנות באדמה. הצלחת לחבר אצל אנשים חיבורים שאין להם סיכוי, והגעת למקומות גם כשכולם אמרו כשאין דרך. יש לנו הרבה על מה להודות לך. אנחנו עושים רק הפסקה, הפרידה היא זמנית. כל מה שאתה בשבילנו יחיה איתנו ויחייה אותנו".

הרב וישליצקי נפטר מספר חודשים לאחר שפונה לבית החולים בעקבות התקף לב קשה וסדרה של אירועי לב שהובילו לאשפוז ממושך כשהוא מחוסר הכרה. הוא נולד בקיבוץ יבנה, למד במדרשיית נעם ולאחר מכן בישיבת מרכז הרב, והיה מתלמידיהם של הרב צבי יהודה הכהן קוק והרב יהושע צוקרמן. הוא שימש כר"מ אמונה ב'מרכז' ומראשי תנועת 'אל עמי'. בשנים האחרונות עמד בראש בית המדרש מהו"ת, ולימד שיעורים בכל רחבי הארץ, כמעט בכל עיר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
היה גאון וצדיק מובהק
5ט3 | 02-01-2019 18:54
וצריך לזכור - שלגאון הצדיק זצל, יש כמה וכמה ספרים חשובים מאוד, שמחד יש בהם הסברה מעמיקה באופן מובהק בדרך פנמיות התורה, ומאידך יש בהם גם בקיאות מאוד גדולה, שפע מקורות מכל סיגנוני התורות של פנמיות התורה, והכל נכתב בצורה מסודרת וברורה!! יש לו ספר שלם בין לעלה ממאה עמודים שעוסק בעניין המלחמות על ירושליים, וכן יש לו ספר גדולה על התשובה, שנקרא כמדומי תשובה וחיים, ויש לו עוד ספרים חשובים.
היכן ניתן לרכוש את הספרים
שלום | 04-01-2019 20:00
ספרים
2
הרב וישליצקי זצ"ל
יצחק | 02-01-2019 19:18
חבל על דאבדין...צדיק אמיתי ועניו.
3
קשה, אני עדיין לא מצליח להבין איך נצליח למלא חוסר כזה גדול של לימוד תורה ואהבת ישראל אין סופית!, תחסר לנו מאוד..‎;-(‎
נהוראי | 02-01-2019 22:20
צריך להרבות בתורה ואהבת ישראל כדי למלא, ולו במעט ממה שהוא עשה בחייו..‎;-(‎‏ בעזרת השם!
4
האישיות המיוחדת של הרב
מרדכי | 03-01-2019 12:53
אור מיוחד שהיה בך לכל אדם האצילות המיוחדת שלך והתורה המיוחדת שלך של גאונות ויראת שמים גדולה וענווה שהייתה חלק בלתי נפרד מאישיותך המיוחדת ועל זה אמרו חזל תלמיד חכם שהלך מי יתן לנו חליפתו ומי יתן לנו תמורתו