אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שרלו על התנהלות גבאי: "בני אדם אנחנו"

הרב יובל שרלו מתייחס לסילוקה של ציפי לבני בפומבי מהמחנה הציוני על ידי אבי גבאי ואומר כי מדובר באירוע חמור של הלבנת פנים: "בני אדם אנחנו. על בני אדם אנחנו חלוקים. הוויכוח הוא בין בני אדם. היחס צריך להיות כאל יחס של בני אדם"

הרב שרלו על התנהלות גבאי: "בני אדם אנחנו"
  (צילום: ארגון 'צהר')

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' ברעננה, התייחס לסערה שהתעוררה בעקבות סילוקה בפומבי של ציפי לבני מהמחנה הציוני על ידי אבי גבאי, ואומר כי מדובר באחת העבירות הקשות שיש בתורת ישראל.

"דברי חז"ל "נוח לו לאדם שיפיל עצמו לתוך כבשן האש ואל ילבין פני חבירו ברבים" בוארו על ידי חלק מהראשונים לא רק כפרפרזה, כי אם כהלכה למעשה. מדובר באחת העבירות החמורות ביותר הקיימות, וכאמור – היא בבחינת ייהרג ואל יעבור".

לדברי הרב שרלו: "דברים אלה לא באו לבטל את האפשרות למחלוקת חריפה; ביקורת ציבורית על דרך ציבורית אינה אסורה- היא חלק ממה שעשו כל הנביאים, כל חז"ל, כל בעלי המוסר, ומעולם לא נאסרה; נשמתו של בית המדרש, כמו גם (להבדיל) של החיים הפוליטיים, היא עמדות שונות, מאבק ב"שפה אחת ודברים אחדים", ביעור הרע והצמחת הטוב. אבל הם אוסרים להשפיל, להלבין פנים, לבייש".

הרב שרלו סיפר כי "לפני כמה שבועות הרציתי במרכז לאתיקה במשכנות שאננים בפני סגל הפיקוד הבכיר של השב"ס על כבוד האסיר, ועל חלחול כבוד האדם גם למקומות כאלה. התחלתי בהיענות הקב"ה לבקשת קין הרוצח וריכוך העונש שלו על ידי אות קין, וסיימתי בדברים המופלאים של חז"ל, שאפילו כלפי המוצא להורג קבעו "ואהבת לרעך כמוך- ברור לו מיתה יפה". על אחת כמה וכמה כאשר אנו עוסקים במחלוקת הפוליטית".

"גם את העיקרון של איסור הלבנת פנים לומדים מתמר, שלא הלבינה את פניו של יהודה, על אף סכנת המוות שלה והעוול שעשה כלפיה יהודה, אפילו לפי דבריו. אירועים קשים הם הזדמנות. הם הזדמנות לחזור על היסודות המובהקים והברורים של גבולות ההתנהגות".

בסוף דבריו כתב הרב שרלו: "זו קריאה גדולה שלא לחצות את הקו בין מאבק פוליטי לגיטימי להלבנת פנים לא לגיטימית. זה נכון לא רק באירועים פומביים. גם פוסטים עוקצניים ופוגעניים, גם בוז וזלזול והשפלה ברשתות החברתיות, ועוד תחומים מעין אלה. בני אדם אנחנו. על בני אדם אנחנו חלוקים. הוויכוח הוא בין בני אדם. היחס צריך להיות כאל יחס של בני אדם".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
היא עושה כך לנתניהו וה’ החזיר לה באותו
עדנה | 02-01-2019 12:49
באותו מטבע
2
ימין חדש
דוד | 02-01-2019 13:33
לא ראיתי שאמר או כתב על מעשהו של בנט שגנב מפלגה להשאיר אותה עם חובות