מיוחד: ראיון עם אביו של הנער העצור בשב"כ

בראיון לסרוגים מדבר אביו של אחד הקטינים במעצר בשב"כ שנאסר עליו לראות אותו: "אני מאמין בו, הוא ילד חזק, אבל בסוף הוא נער שמוקף באנשים ערמומיים וכוחניים שיכולים לפגוע בו"

מיוחד: ראיון עם אביו של הנער העצור בשב"כ
  מהפגנות התמיכה בפתח בית המשפט. צילום: פאלש90

מעצר הקטינים מהשומרון. מאז לקיחתו של הנער למעצר, לא רק עורכי הדין לא נפגשו עמו, גם הוריו אסורים במפגש ואינם יודעים דבר על הימצאו, ומה קורה איתו עד היום: "משתדלים לבטוח בילד ובהקב"ה, אבל מאוד חוששים".

בראיון לסרוגים מדבר אביו של אחד הקטינים על הפרשה שכל פרטיה תחת צו איסור פרסום, הוא לא יודע על מה עצרו את בנו ולדעתו זה קשור למקרה שאירע לפני כ-חודשיים וחצי שמאז נחקרו בחורי הישיבה על מעורבותם באירוע, עד שארגון 'חוננו' עצר את הבחורים מלגשת לחקירות ומתישהו הפסיקו לחקור אותם.

אסור לנו לראות את הילד ואפילו לדבר עם השופט

לפי דברי אביו של הקטין, לא הייתה שום ראיה בשטח ולא עקבות שמשייכות את בחורי הישיבה לאירוע, ולקיחתם של 3 הנערים מכיתתם השבוע בראשון בבוקר נעשתה כדי לקבל הודאת שווא.

"הבן שלי הוא בחור ישיבה סטנדרטי מאוד, חרוץ מאוד ולומד כל הזמן, גם שהוא בבית, מאוד אחראי. רק בגלל שהוא נער עם פאות וגר בסביבה הזו ולומד בישיבה הזו הוא נעצר", אומר אביו.

בנו לא נעצר מאז על מקרים כאלו ולא היה מעורב, למעט מקרים בהם נלקח למעצר בגלל הפגנות, "לפי התחושה כל האינדיקציות אומרות שלקחו סתם 3 בחורים", אומר אביו של הקטין.

מאז מעצרו, הוריו של הילד לא יודעים עליו דבר והם שמעו על כך רק מהרב שבישר שלקחו אותו מהכיתה, רק לאחר הרבה זמן התקשר אליהם שוטר שאמר שהבן נלקח לחקירות של השב"כ ושיגיע מחר לדיון בבית המשפט בראשון לציון וזהו.

"עד היום לא קיבלנו שום טלפון או עדכון מהמשטרה", מספר אביו, "היה דיון בבית המשפט בלי הילד כי אסור לנו לראות אותו. רק השופט ראה אותו. ביקשתי לראות אותו כמה פעמים, ואין עם מי לדבר. באותו הבוקר הוגש ערר על איסור מפגש עם עורכי דין, ולא נתנו לי לדבר אפילו עם השופט".

מהפגנות תמיכה בקטינים. צילום: פלאש90

יש ציבור שאין לו זכויות כי אתם מתנחלים עם פאות

לשאלתי מדוע בשב"כ מחמירים עם הנערים שנעצרו עד כדי כך, אומר אביו: "התשובה שלי: יש ציבור שזכויות אדם אצלו לא חשובות. המטרה של השב"כ היא ללחוץ את הילדים, וכמה פעמים כבר נשמע שבשב"כ משתמשים בכלים אלימים כדי להוציא הודאות שקר מהילדים".

האם לדעתו בנו היה מעורב באירוע? "אנחנו בטוחים ויודעים שהילד שלי וגם השניים האחרים לא קשורים לזה, הם לא עושים דברים כאלה, זה לא מתחיל בכלל. יש איסור לדבר על המקרה אבל אם היה אפשר היית מבין שזו התנכלות בלבד ושאין אפשרות מעשית שהם היו מעורבים בכך".

"אני בטוח במיליון אחוז שהבן שלי חף מפשע. זה בחור שהוא בא הביתה הוא יושב ולומד, הוא וחברים שלו הם חכמים ונורמטיביים ולא עושים דברים כאלה".

אביו של הנער העצור מספר על התחושות מאז המעצר: "אני מאוד חושש. אבל גם מאמין בו, הוא ילד מאוד חזק, אבל בסוף הוא נער שמוקף באנשים ערמומיים וכוחניים שיכולים לפגוע בו. כל הורה רוצה להגן על הילדים שלו, לדעת איפה הוא ומה הוא עובר, אם נותנים לו לישון, אם אוזקים אותו. לפי השמועות אנחנו יודעים מה מותר לשב"כ לעשות בחקירות אבל גם שבעבר הם שיקרו לשופטים".

"אנחנו משתדלים לבטוח בילד ובהקב"ה, אבל אנחנו מאוד חוששים והמומים, איך בישראל של המאה ה-21 דברים כאלו עדיין יכולים לקרות. אם אתם חושדים במשהו, תפנו למשטרה, תחקרו, תביאו ראיות, אבל לא בדרך של לשבור ילדים רק כי צריך למצוא אשמים לא משנה צדק או לא צדק".

לפי דבריו "יש כאלה שקל להתנכל להם. אנחנו מאוד חרדים ומאוד המומים. אני רוצה לחנך את הילדים שלי לכבד ושהם במדינה נורמלית – אבל כנראה שיש ציבור שאין לו זכויות. כי אתם מתנחלים עם פאות אין לי הגדרה אחרת, ואתם לא נראים טוב בעין למישהו".

אחרי עינויים לך תדע במה הם יאמינו

ויש לו ביקורת על פעילות השב"כ: "הם משתמשים בכל האמצעים להוציא מהם הודאות, ולכן הם לא יתנו להם להיפגש עם אף אחד, ראינו בתקשורת בדיוק לאחרונה על מקרים דומים כאלו. אני כל כך בטוח שלא ימצאו כלום, אבל אם יש חשד, שיחקרו בצורה הוגנת כמו שחוקרים נער, תחקרו ואני בטוח שהם ייצאו זכאים ונקיים".

"אני מכיר את הבן שלי ואת החברים שלו – אין לי ספק שהם לא עשו, אבל אחרי עינויים ואיומים והפחדות – לך תדע במה הם יאמינו, אפילו שרצחו את קנדי. ואני לא מדבר אפילו על השריטה הנפשית והטראומה".

לפי דבריו אביו בדיון בבית המשפט, בהיעדרו של הקטין, הוא מבין שאין שום ראיות שקושרות את הילדים, וכי מטרת השב"כ לאסור על כל מפגש של הקטינים כדי ללחוץ עליהם שישברו.

בשעה 16:00 אמור לפקוע צו האיסור למפגש הקטינים עם עורכי הדין, ולהערכת אביו של הילד כמו גם עו"ד עדי קידר המלווה את הקטין, בשב"כ יבקשו להאריך את הצו.

מטעם עו"ד עדי קידר, היועץ המשפטי של ארגון 'חוננו' המלווה את הקטין נמסרי כי ההוראה לעצירים ביטחוניים מאפשרת לאסור מפגש של העצור עם עורך דינו ומשפחתו, אבל לדבריו יש להשתמש בכך במסורה, וכי להערכתם המשפטית לא היה מקום בנסיבות האלו להשתמש בהוראה הדרקונית הזו, כדבריו, והם ימשיכו לתקוף ככל שניתן עד שהיא תוסר.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
רוסיה של סטלין זה כאן ואין פוצה פה ומצפצף
נורא ואיום | 01-01-2019 18:07
איפה כל השמאלנים שדואגים לזכויות אדם...כל אדם שיסובבו לו מספיק בכח את היד מאחור יודה בכל פשע רק שהסיוט יפסק. (ראה רומן דזורוב..ועוד נחקרי/מעוני עכו וכו..
2
לא יעזור תגובות
גדי | 01-01-2019 18:47
כל מי שקורא את הקטע שההורים לא ידעו מהמעצר ישר אומר שזה רוסיה אבל שום דבר לא יועיל חוץ מלהציף את הנושא שוב ושוב.
3
מפחיד
מאמינה לאבא | 01-01-2019 18:53
רוצחים אנסים ושודדים זכאים לעורך דין וילד בן 15 לא?
4
שב"כ
דניאל | 01-01-2019 22:09
ראשי תיבות שקרנים בדאים כזבים אסור לתת יד לדבר כזה שיקרה במדינה דמוקרטית יש להיאבק באנשים האלו בכל האמצעים החוקיים.
5
עוד "ימין חדש" כזה ואבדנו ...
בנט ושקד אשמים | 01-01-2019 22:20
הם לפני 3 שנים קבעו נורמה שלפיה לגיטימי לענות נערים יהודים כדי להוציא מהם הודאות שווא בכוח, ואפילו עכשיו, כאשר שני בתי משפט (עכשיו ולפני חצי שנה) כבר קבעו שהיו עינויים קשים, ראשי הימין החדש לא מסוגלים להודות בטעותם הקשה !!!!