הבחירות בפתח: איך זה משפיע על הכיס שלנו?

הליך דמוקרטי בסיסי כמו בחירות לכנסת עולה לנו מיליארדי שקלים. לאן הולך הכסף, מה ההשפעות של התהליך על חשבון הבנק והאם זה הזמן לקחת משכנתא? הנה כל התשובות

הבחירות בפתח: איך זה משפיע על הכיס שלנו?
  מתוך האתר: pexels.com

2019 הייתה אמורה ממילא להיות שנת בחירות אך לאחרונה התבשרנו על הקדמתן לתאריך 9 באפריל (במקום המועד המקורי בחודש נובמבר). עוד קודם לכן, במרץ 2018 אישרה ועדת הכספים את התקציב שנועד להיערכות מתמדת של ועדת הבחירות המרכזית. לפי ההחלטה, התקציב יעמוד על 302 מיליון שקל – עם עלייה של 25% בהשוואה לתקציב הבחירות של 2015.

הסכום שמוקצה על ידי ועדת הכספים מייצג רק את קצה הקרחון בכל הנוגע להשפעת הבחירות על הכיס של כולנו. לצדו אמור להיות מאושר תקציב כולל לקיום מערכת הבחירות בפועל, עם סכום שהגיע ב-2015 ל-2.5 מיליארד שקל. חלק מהסכום הזה נובע מכספי מימון מפלגות, כ-30 מיליון שקל מופנים למועמדים שמתמודדים בפריימריז וכל מפלגה מקבלת מיליון וחצי שקל בגין כל מנדט שבו היא זכתה בבחירות הקודמות.

כמו כן, מנגנון הבחירות עצמו עולה כסף וזה לפני שהזכרנו את סבסוד יום השבתון למשק ואת עלות הנסיעות של הבוחרים לקלפי. לפי הערכות, יום הבחירות יעלה למשק כ-5 מיליארד שקל. בין לבין, לבחירות יש גם השפעה על תהליכי עומק שמתרחשים במשרדי הממשלה השונים.

מה הקשר בין הבחירות למשכנתא?

בראש ובראשונה, צפויה הקפאה מסוימת בכל הנוגע לטיפול ברפורמות גדולות כגון מחירי הדיור. ציבור נוטלי משכנתא למשל צריכים לעקוב מקרוב אחר פרסומי בנק ישראל, לבחון את האלטרנטיבות שעל הפרק ואולי לעשות את הצעד לקראת רכישת הדירה.

שנית, כמעט כל דרג מקצועי בממשלה חושש מההשלכות של בחירות מוקדמות על רפורמות ומהלכים שאמורים לצאת לפועל בתקציב 2019. בהקשר הזה יש לציין את הגדלת קצבאות הסיעוד, כחלק ממהלך שעליו הוחלט בעקבות ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. בנוסף, תוכננה הגדלה של התקציבים לתעשייה בסכום של כמיליארד ש"ח והוא עשוי להתבטל לחלוטין עד הודעה חדשה.

האזרח הקטן נאלץ לשלם בגדול

אפשר לראות דוגמא להשפעה של הבחירות על הכיס של האזרח הקטן כאשר הממשלה מפסיקה לאשר מהלכים קונקרטיים להוזלת יוקר המחיה. כאן צריך להזכיר את הניסיון להסיר חסמים בייבוא אישי של מוצרי תקשורת לצורך הגדלת התחרות, עם חוק שככל הנראה לא יאושר לאחר שהממשלה תתפזר.

גם היום ניתן לראות שהרפורמה להעברת חשבון מבנק לבנק בלחיצת כפתור תקועה, ושהניסיון להקים רשויות תחבורה ציבוריות מטרופוליניות בירושלים ובבאר שבע כבר לא קורם עור וגידים. עוד מוקדם להגיד האם ניסיונות אלו בסופו של דבר יצליחו, אך בינתיים אין לנו מה לעשות אלא רק להמתין. בשורה התחתונה, הליך דמוקרטי עולה כסף – אבל הציפייה המשותפת היא שזה ישתלם באיכות החיים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו