בשורה לחזאים: כלי חיזוי חדש יחליף את מכ"ם הגשם

לאחר שמכ''ם הגשמים הפסיק לפעול, בשירות המטאורולוגי הציגו כלי חיזוי חלופי שישמש את החזאים עד להתקנת מכ"ם חדש. המערכת החדשה משלבת את נתוני מכ"מי הגשם האזוריים ותחנות למדידת גשמים כדי להציג תחזית מדויקת יותר

בשורה לחזאים: כלי חיזוי חדש יחליף את מכ"ם הגשם
  המערכת החדשה (צילום מסך)

בשורה לחזאים: שבוע לאחר שנודע כי מכ"ם הגשמים הוותיק של השירות המטאורולוגי נשבר ולא ישוב לפעילות, ברשות הציגו כלי חיזוי חלופי שישמש את החזאים עד להתקנת מכ"ם חדש.

המערכת החדשה שפותחה בשירות המטאורולוגי משמשת לתחזיות לטווח קצר. מדי 10 דקות המערכת לוקחת את נתוני מכ"מי הגשם באזור ומשלבת אותם עם הנתונים המועברים מתחנות מדידת הגשם. בהמשך מתבצע ניתוח נתונים שיאפשר לחזאים לגבש את תחזית מזג האוויר באופן מדויק יותר מבעבר.

בשירות המטאורולוגי מעריכים כי המערכת החדשה תשמש לתחזיות במשך לפחות שנה וחצי. כזכור, בשבוע שעבר דווח ב"דה מרקר" כי נפתח מכרז לרכישה של מכ"ם חדש, זאת לאחר שנקבע שלא ניתן לתקן את המכשיר הקיים. גם ברשות המים הבהירו כי אין אפשרות להשתמש במכ"ם שלהם לתחזיות מזג אוויר, מכיוון שהדבר יחייב ביצוע שינויים מורכבים בתפקודו. עלות הרכישה של המכ"ם החדש מוערך ביותר מ-10 מיליון שקלים.

מאז תחילת התקלה במכ"ם החזאים נאלצו להשתמש במכ"מים שפתוחים לציבור במדינות שכנות, ביניהם מירדן, סעודיה ומדינות האיחוד האירופי. בארץ קיימים מספר מכ"מים נוספים, ביניהם בחיל האוויר וברשות המים, אך אלה מתוכנתים למשימות ייעודיות ואינם פתוחים לציבור.

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הנדסת אקלים.. הרסנית..
עבד | 02-01-2019 0:37
שום מכם לא ישנה את העובדה, שאנחנו מרוססים יום יום בכימיקלים ממטוסים בחסות ממשלת צללים עולמית (ועידת אקלים) אשר באה להסתיר את השמש (מפני התחממות) ועל הדרך מסתירה את העתיד של כולנו.