אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שמעון כהן: "לא נכון לחבור למפלגה שמוסדות המדינה לא משמעותיים בעיניה"

הרב שמעון כהן, מרבני מפלגת תקומה אומר בראיון לסרוגים: "לא הייתה החלטה לומר למועמד מסויים להתמודד ליו"ר המפלגה". על ריצה עם 'עוצמה לישראל' או 'יחד': "מפלגה שמוסדות המדינה לא משמעותיים בעיניה- לא נכון שנחבור אליהם"

"לא הייתה קריאה של רבני תקומה לאורי להתמודד"
  הרב כהן (קרדיט: מתוך יוטיוב/ בית מוריה)

הרב שמעון כהן, אחד מרבני האיחוד לאומי יחד עם הרב גדעון פרל, הרב קלונסקי והרב שטיינר יוועד אחר הצהריים (שני) לפגישה מרובעת לקראת הבחירות ליו"ר המפלגה ולרשימת המרכז לכנסת, זאת בצל האיחוד עם הבית היהודי וההחלטה מי ינהיג את המפלגה.

הרב כהן, הוא מרבני מפלגת תקומה, ראש מוסדות מוריה בבאר שבע ורב שכונה בעיר, אומר בראיון לסרוגים: "לא הייתה החלטה של רבני האיחוד הלאומי לומר למישהו או למועמד מסויים להתמודד ליו"ר המפלגה", הוא מבהיר בתוקף. על ריצה עם מפלגות הימין 'עוצמה לישראל' או 'יחד': "אם יש מפלגה שמוסדות המדינה לא משמעותיים בעיניה- זה לא נכון שנחבור אליהם".

בהודעה שהוציא השר אורי אריאל לחברי מרכז המפלגה נאמר כי "רבני האיחוד הלאומי פנו אלי בבקשה שאמשיך להנהיג את המפלגה וגם רבנים נוספים מהציונות הדתית". אולם הרב כהן מכחיש את אמירת השר: "יכול להיות שיש רבנים מהאיחוד הלאומי, אני לא מכיר שיש החלטה של הרבנים לבקש מאורי אריאל להמשיך להתמודד".

לדבריו, "לא הייתה החלטה רשמית כזו, ואני לא הייתי שותף לה. יכול להיות שאחד מהרבנים אמר לו שהוא חושב שימשיך, אבל לא הייתה החלטה של רבני האיחוד הלאומי לומר למישהו או למועמד מסויים להתמודד ליו"ר המפלגה", הוא מבהיר בתוקף.

לחילופין, יש היום קריאה לתמוך באחד מהם?

"אני לא מכיר שום החלטה כזו, לא אישרנו החלטה כזו". בתוך כך, בהמשך היום כאמור יתכנסו הרבנים לישיבה, בה אמורים הארבעה גם לנגוע בעניין הזה. "אבל לא יצא שום החלטה קודמת עד היום לתמוך באחד המועמדים או לבקש מאחד מהם להתמודד", מרמז הרב כהן ככל הנראה על הבאות.

אתה מעריך שהיום בישיבה יצא קול קורא כזה לבחור באחד מהשניים?

"אני חושב שבישיבה הנושא יעלה מכיוון שאנחנו נמצאים מאד קרוב לבחירות. נדון בסוגיה, אבל לאיחוד הלאומי יש מרכז ויש הכרעות שצריכות להתקבל באופן דמוקרטי.

המושג הזה שנקרא "התמודדות" זה דבר מקובל וחלק מהעניין סביב ההתנהלות עם הציבור. חברי המרכז ששותפים באופן מלא במהלך השנה נושאים בנטל, וגם אחרי הבחירות אמורים לעבוד ולהיות שותפים במסע הבחירות של המפלגה- אי אפשר לשלול מהם את האפשרות לבחור את היו"ר. לכן אני לא רואה מקום לדבר על זה שזה יבוא מטעם הרבנים שתומכים במועמד. יותר נכון שהמרכז יחליט".

שני חברי הכנסת יכולים לעמוד בראשות המפלגה

האם יהיה יו"ר אחר לשתי הרשימות המשותפות שהוא לא מהבית היהודי?

"אני חושב שיש לנו שני חברי כנסת מצויינים, גם אורי אריאל וגם בצלאל סמוטריץ', שעושים עבודה נפלאה. אני לא רואה צורך להביא מועמד נוסף. העבודה מדברת בעד עצמה, הפעילות הפרלמנטרית הוכיחה את עצמה בתקופה האחרונה. אני לא רואה צורך להביא מועמד נוסף מחוץ למרכז, אבל אם יוחלט שמישהו רוצה להתמודד וזה עומד בתקנון של המפלגה- צריך לכבד את זה. שני חברי הכנסת שלנו יכולים לעמוד בראשות המפלגה, בסיטואציה הקיימת זה צודק ונכון שמועמד של האיחוד הלאומי יהיה היו"ר. הכוח של האיחוד הלאומי אחרי העזיבה של בנט ושקד היא יותר משמעותית, ולכן נכון שאחד מהם יעמוד גם בראשות המפלגה הכללית של האיחוד הלאומי והבית היהודי.

לא נכון שנחבור אליהם

מה דעת הרב על ריצה משותפת עם 'עצמה לישראל' או 'יחד'?

"אני בעד שיתוף פעולה עם כל מי שמכיר במדינת ישראל. השיתוף פעולה הוא לא רק פוליטי אלא ערכי, ולכן כל מי שמכיר במדינת ישראל כמה שאנחנו התחנכנו אליה בציונית הדתית- ראשית צמיחת גאולתנו, כל מי שמכיר בממלכתיות של ישראל ומסודותיה- שותף לערך הזה".

אך הדגיש כי "אם יש מפלגה שמוסדות המדינה לא משמעותיים בעיניה- זה לא נכון שנחבור אליהם. ההיבט צריך להיות האם המפלגה מחוייבת לתורה ולהלכה, וגם מכירה במדינת ישראל כמדינה ממלכתית. אם הם מכירים בשתי היסודות הללו, הם יכולים לחבור איתנו, ואם לא- זה שיתוף פעולה פוליטי שלא תמיד מוכיח את עצמו ועלול להוביל למחלוקות. יכול להיות שכדי לייצר מפלגה גדולה עם מומנטום חזק צריכים לשקול האם כל מהלך מביא תועלת או לא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
ומי שתורת ישראל לא לנגד עיניו - כן אפשר? איך
להר המור דמינו? | 31-12-2018 13:01
איך רצתם עם לפיד סליחה עם שקד? אה המדינה יותר חשוב מהתורה,? האם להר המור דמינו?
2
אז איך שיתפו פעולה עם הבית היהודי?
אבי | 31-12-2018 13:01
בנט היה מחויב להלכה?
3
חזית דתית
חמי | 31-12-2018 13:28
האם הרב נגד חזית דתית יש כאן קו ליטאי טהרני
4
אם מדברים על "ממלכתיות"
אורנה | 31-12-2018 13:32
מה עושה במפלגת תקומה פעיל בכיר שישב בכלא על היותו במחתרת היהודית, ועד היום בטוח שהוא עשה מעשה נכון? איך אדם כזה יכול להיות מראשי הפעילים?
5
הרב כהן טועה.איחוד למטרה טכנית.
למה להתאבד פוליטית?! | 31-12-2018 14:19
לחפש הבדלים דקים , תמיד אפשר. ולא טוב אינספור מפלגות שלא ייעברו וייבזבזו קולות , וייפסידו את רוב גוש הימין. השמאל יסכים עם הרב כהן. נק' ההשקה גדולות מההבדים הדקים אותם ציין הרב כהן. חייבים לראות את כל התמונה.
6
תקשיב טוב, שמעון - read my lips
א | 31-12-2018 14:53
ללא עוצמה יהודית אתם לא עוברים את אחוז החסימה. חינכתם דור של ניאו-רפורמים שהולכים עם בנט והלהטבים - אין לכם ציבור!!!
7
מעניין שמצנזרים פה תגובות
אורנה | 31-12-2018 18:20
גם פה יש איתרוג של אחד מהפעילים הדומיננטיים
8
חיבור עם יחד ועוצמה
יצחק ברנד | 31-12-2018 18:27
ברוך מרזל אומר הלל ביום העצמאות וכן הרב מאזוז תומך מאוד במדינת ישראל ומחשבי זה כראשית צמיחת גאולתנו והוא כותב זה כמה פעמים בגליון שלה ותוקף כל מי שחוב אחרת
9
מי האיש הזה? מתואר כמי שוא לפחות גדול דור...
קצת ענווה | 03-01-2019 18:18
רב שכונה. לא פחות ולא יותר. מדבר כאילו הוא מינימום הרב אריאל שליטא, או הרבנים שפירא, אליהו וליכטנשטיין זצל.
רבני תקומה... נו נו
מאן דהוא | 13-02-2019 16:35
הגזמתם... מי בכלל הבוחרים של תקומה?