אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצביעו: הפרישה של בנט צל"ש או טר"ש?

המפץ הפוליטי שיצרו אמש בנט ושקד מכניס לטלטלה לא רק את המגזר, אלא את כל גוש הימין והמפה הפוליטית. אך האם המהלך של בנט ושקד טוב או רע? מבריק כושל? תרמית או הבטחה? קראו והצביעו

עטרה גרמן
חרד"לים גם ככה לא הצביעו בנט, ליברלים שנרתעים מסמוטריץ' כן, ככה הימין יגדל
למאמר המלא לחצו כאן

על שלושה דברים בנט ושקד נתקעו:1. איך הם מצליחים להגיע למספר דו ספרתי?2. איך הם מקבלים שוב פעם תיקים משמעותיים כמו משפטים וביטחון?3. ואיך הם מרעננים את הרשימה שלהם, שלטענתם – לא עוברת מסך?

שלוש שאלות עם תשובה אחת: במצב הקיים אי אפשר להישאר וצריך לעשות שינוי. זעזוע לטווח קצר שישתלם בטווח הארוך.

האפשרויות היו סיכון או סיכוי. והם בחרו בסיכון שיגדיל להם את הסיכוי. בסיטואציה שנוצרה הבית היהודי בצורתה המקורית הייתה חייבת לרוץ ולהישאר עם האיחוד לאומי תקומה כדי לשמור על המנדטים שיש לה.עם הבייס הרגיל שקדנציה אחר קדנציה מצביע מימי המזרחי למפד"ל והבית היהודי בשנים האחרונות. זה טוב והיה משמעותי, אבל צריך לפרוץ את הגבולות וזה מה שהם עשו, עזבו את הבית היהודי, הרעידו את האדמה כדי להקים מפלגה חדשה ולעמוד עליה עם בסיס חזק.

מניתוח קצר של שתי המערכות בחירות האחרונות שבנט ושקד איתנו- החרד"לים לא היו מצביעים לבנט 'הרפורמי' בכל מקרה. חסידי הרב אבינר לא היו מצביעים לבית היהודי בחיים, אבל פתאום בלי בנט הם רואים בבית היהודי מקום ומתוך כך יהיו יותר אנשים שלא יצביעו למפלגות קטנות ומצומצמות כמו עוצמה יהודית ויחד. מאידך, ליברלים שסמוטריץ' ויוגב לא עוברים להם חלק בגרון יוכלו למצוא אצל בנט ושקד בית

סך חלקיו יותר גדול מהשלם. ככה, בנט ושקד מייצבים את עצמן ימינה מנתניהו, הם מפלגה חילונית דתית אבל בניגוד ליש עתיד שגם אצלם יש חילונים הם מרכז והוא ימין חד משמעי.

בנט גם מוכיח שהוא לא מפחד לקפוץ קדימה במקום להישאר במקום הנוח והמוכר

גיא עזרא
איזו סיבה יש להצטרף להרפתקה של בנט? מי מבטיח שהוא לא ינטוש?
למאמר המלא לחצו כאן

כמו בכל הרפתקה, גם בזאת שאליה יצאו אמש (מוצ"ש) נפתלי בנט ואיילת שקד, הסוף לא ידוע. מה שבטוח הוא שאין אמצע. או ניצחון מפואר או התרסקות אדירה.

נפתלי בנט הוא לא טירון פוליטי. הוא צמח בבית מדרשו של בנימין נתניהו, ולכן לא היה קשה לשמוע אתמול את צמד המילים 'אמרנו לכם'. זמנו של בנט בבית היהודי היה שאול. כל מי שהכיר קצת את הפוליטיקה המגזרית ידע שבנט מחפש לבנות את עצמו ואז לברוח. לליכוד? למפלגה חדשה? מעטים האנשים שידעו לענות על השאלה הזאת, ובכל זאת האקזיט של בנט מהציונות הדתית היה רק עניין של זמן.

ובכל זאת, אם לא יקרה משהו בלתי רגיל, בנט יצא אתמול למהלך של התאבדות פוליטית בסופו הוא צפוי למצוא את עצמו, במצב הטוב, הרחק בספסלי האופוזיציה. כדי להיות פקטור משמעותי בממשלת נתניהו הבאה, בנט לא יוכל להסתפק בעשרה מנדטים בלבד, מספר אשר ככל הנראה היה מצליח להביא בקלות יחסית כיו"ר הבית היהודי.

מלבד הסיכון הפוליטי, בנט איבד גם את הבייס שלו. הרב דרוקמן שתמך כמעט בכל מהלך פוליטי של בנט והיה הסנגור הראשי שלו בכל מה שקשור בהתנהלות המפלגה מול הציונות הדתית, נשאר בבית ולא יוצא להרפתקה של בנט. הוא אמנם נתן לשר החינוך את ברכת הדרך, אך קרא להצביע לבית היהודי.

בנוסף, כעת ייבחן כוחו האמיתי של בנט, שלפי ההתפתחויות ביממה האחרונה נראה כי בוחריו לא ממהרים ללכת אחריו. כבר הערב היה אמור בנט להיפגש עם ראשי סניפים מכל רחבי הארץ, אך ההיענות הנמוכה הותירה את המפגש כתכנית מגירה בלבד ובנט ייאלץ עכשיו לחשוב על דרכים מקוריות יותר כדי למשוך איתו מצביעים.

אך מעבר לכל אלה שעוד נתונים לשינוי, השטח כועס על בנט, מאוד כועס. בעיני רבים מהם מדובר במעשה של נטישה ובגידה, לא פחות. ראשי סניפים ופעילי שטח ששכבו בשבילו על הגדר יותר מפעם אחת, נאלצו לגלות על העריקה יחד עם שאר אזרחי ישראל, או מקסימום קיבלו התראה כמה דקות לפני. השר אורי אריאל, למשל, השותף הפוליטי הבכיר של בנט אחרי שקד, טען הבוקר כי קיבל את הבשורה ממש סמוך למסיבת העיתונאים של בנט ושקד.

כך או כך, בסופו של יום בנט צריך להשיב לחסידיו תשובה אחת: איזו סיבה יש להם להצטרף להרפתקה שלו? מישהו מבטיח להם שלא ינטוש אותם שוב לטובת הליכוד?

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
סמוטריץ העיק עליהם ל"עלות קומה"
בנימין | 31-12-2018 7:46
הם הבינו שכל עוד סמוטריץ מתיישב עליהם כמו עלוקה נדבקת הם לא יוכלו לעלות קומה הם היו חייבים לנתק את עצמם מסמוטריץ כדי להתקדם גם בציונות הדתית כבר הבינו עם מי יש להם עסק ושסמוטריץ רק מרחיק בוחרים
סמוטריץ
דבורה | 31-12-2018 9:36
אם בנט היה משכיל לשתף פעולה עם סמוטריץ היתה לו פעילות הרבה יותר מוצלחת. בנט נהג עם סמוטריץ כמו שביבי נהג איתו.
2
אילת שקד
ישהטונה | 31-12-2018 8:33
איילת שקד בלבד האם אחרי כל זה את מוכנה לדרינג. בכבוד רב ישהטונה.
3
בנט ושקד
הרשקוביץ זהר | 31-12-2018 8:36
ירו לעצמם ברגל
4
בנט
יחיאל בנגוסי | 31-12-2018 8:41
אדם שחצן ושקד הפודל שלו.חבל עליה .הם יפלו יחד בעזרת ה' .מוסדות החינוך בזמן היותו שר חינוך הכניסו נצרות ורפורמיות לבתי הספר
5
טרש צלש
דבורה אורית | 31-12-2018 9:21
טרש גדול
בנט ושקד
סוזי | 31-12-2018 20:27
חבל מאוד שקד את חוברת לדברן גדול ויהיר חבל יכולת לתרון לעם ישראל יותר לו הלכת לבד
6
בנט ושקד
מדמון אברהם | 31-12-2018 15:32
בגדו באימון שניתן להם במפלגה דתית לאומית וגנבו את דעת הציבור שתמך בהם ובמפלגה הציון שאני נותן להם הוא אפס אחד גדול הם בוגדים ולא מגיע להם שום תמיכה הערכתי את שקד אבל כעת ירדה לי מהעיניים גם את ביבי הונו שניהם מבית מדרשו הם ירקו לו בפרצוף ואיך כל סיכוי שהם יעברו את אחוז החסימהפ90