אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יצאה לטייל בגשם ומצאה פסלים מלפני 1700 שנה

לאחר שהאישה ובעלה הזעיקו את מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, נחשף הפסל המתוארך לתקופה הרומית המאוחרת. הגשמים העזים בימי החורף עשויים להעלות על פני הקרקע ממצאים נוספים

יצאה לטייל בגשם ומצאה פסלים מלפני 1700 שנה
  צילום: איתן קליין, רשות העתיקות

במעבדות רשות העתיקות יוצגו היום (ראשון) שני פסלים שנמצאו במקרה בבית שאן בעת הגשמים.

המוצאת תקבל מרשות העתיקות תעודה על "אזרחותה הטובה" לאחר שהזעיקה את מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות.

בתחילת החודש, תושבת העיר בית שאן יצאה לטיול רגלי מצפון לעיר העתיקה והבחינה בחלקו העליון של ראש פסל כשהוא מבצבץ מתוף האדמה.

לאחר שהאישה ובעלה הזעיקו את מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, נחשף הפסל המתוארך לתקופה הרומית המאוחרת, בין המאות ה-3-4 לפני הספירה. במהלך החשיפה הופיע בצמוד אליו פסל רומי נחשף.

לדברי ד"ר איתן קליין, סגן מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, הפסלים שנמצאו הם פסלי מצבות שהוצבו בדרך כלל בסמוך או בתוך מערות קבורה, וכי פסלים דומים נמצאו בעבר באזור בית שאן, אך אף פסל לא דומה למשנהו ומכאן חשיבות הממצאים.

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות עם הפסלים שנחשפו. צילום: איתן קליין, רשות העתיקות

ממצאים נוספים בעקבות הגשמים

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות בצפון, הוסיף כי "נראה שהפסלים נחשפו בעקבות הגשמים החזקים שירדו באזור לאחרונה. מדובר בממצאים חשובים ביותר, המלמדים אותנו רבות על תושבי העיר בית שאן בעת העתיקה. אנחנו מודים לתושבת העיר על ערנותה ועל גילוי האזרחות הטובה ותוענק לה תעודת הוקרה".

"גילוי הפסלים הוסיף פיסה נוספת לפאזל הבנת התרבות החומרית של תושבי ארץ-ישראל בעבר".

"ממצאים אלו שייכים לכלל תושבי המדינה, וכעת כולנו נוכל ליהנות מהם ולהבין את ההקשר ההיסטורי שלהם. איני רוצה לחשוב מה היה קורה אם הפסלים היו מגיעים לידיים הלא נכונות. חשוב לנו להדגיש שהגשמים העזים בימי החורף עשויים להעלות על פני הקרקע ממצאים נוספים, ואנחנו קוראים לתושבים לדווח לנו עליהם".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו