אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ח"כים בבית היהודי: "לא יודעים מתי יהיו הפריימריז"

הח"כים של הבית היהודי שצריכים להתמודד על מקומם ברשימה לכנסת, אומרים לסרוגים כי אין להם מידע מתי יתקיימו הפריימריז ובאיזו דרך. התאריך המסתמן: השבוע האחרון של ינואר

ח"כים בבית היהודי: "לא יודעים מתי יהיו הפריימריז"
  (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

בחירות 2019 בסרוגים. קרוב ל-100 יום לבחירות לכנסת ה-21 וחברי כנסת בבית היהודי אומרים לסרוגים כי הם אינם יודעים פרטים על הפריימריז לבחירת רשימת המפלגה לכנסת.

אחד מחברי הכנסת אמר לסרוגים שלא לייחוס: "אני והצוות שלי כרגע מתארגנים לפריימריז, אבל אני לא יודע עדיין להגיד לך מתי הם יהיו". ח"כ אחר אמר גם הוא כי אינו יודע תאריך מדויק, אך הוא העריך שהפריימריז יתקיימו בשבוע האחרון של ינואר או בימים הראשונים של פברואר. כלומר בתוך 35-40 יום. ההחלטה נמצאת כרגע בידיים של יו"ר המפלגה נפתלי בנט ומזכ"ל המפלגה ניר אורבך שבשלב זה מסרבים לנדב פרטים נוספים.

בניגוד לבחירות הקודמות, שם פיזור הכנסת עמד באוויר במשך כשלושה שבועות, ונתן אפשרות להתארגן לבחירות, הפעם המהלך היה מהיר והסתיים בתוך יומיים, מה שמותיר לוח זמנים דחוס במיוחד.

הגשת הרשימות לכנסת נעשית 47 יום לפני יום הבחירות, אולם לפי חוקת הבית היהודי, הפריימריז חייבים להתקיים 60 יום לפחות לפני יום הבחירות (יום שישי 8 בפברואר), כלומר בתוך 43 ימים. אך כאמור עד כה אף גורם במפלגה לא יודע או לא מוכן למסור פרטים על תאריך היעד.

גם לוח הזמנים הוא דחוס מאוד. בשביל פריימריז יש לסגור את ספר המתפקדים, לתת הזדמנות לערער על פסילת התפקדות, להגיש מועמדות, לאשר אותה בועדת הבחירות, לפרסם את שמות המתמודדים ולצאת לבחירות, כל הדברים האלה דורשים זמן, שיקוצר משמעותית ביחס לבחירות עבר. גם שיטת הבחירות עשויה להשתנות, כשאחד השינויים האחרונים בחוקת המפלגה מאפשרת קיום פריימריז דיגטליים בהצבעה מהבית, ללא אתרי הצבעה.

גם השאלה הגדולה היא האם בבית היהודי מסתפקים במספר המתפקדים הנוכחי, העומד על כ-30,000  – מספר נמוך משמעותית מהבחירות הקודמות (אז היו 75,000 מתפקדים) או יפתחו את ספר המתפקדים למפקד בזק, שיעורר את השטח ויכניס כסף לקופת המפלגה. את השאלה הזו בוחנים כרגע בהנהלת המפלגה, אך את התשובות הם יצטרכו לתת מהר, בגלל לוח הזמנים הקצר.

בדרך כלל נוהגים במפלגה לשלוח הודעות למתפקדים באמצעות דוא"ל בימי שישי בצהריים, וייתכן ובשעות הקרובות יתקבל עדכון על מועד הפריימריז וסגירת ספר המתפקדים.

מהבית היהודי מסרו: "אנחנו נערכים לבחירות וסוגרים את הפרטים האחרונים. מקווים לעדכן בימים הקרובים".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו