אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לקראת סיום: צה"ל השלים את השמדת מנהרות הטרור

כוחות צה"ל השלימו את נטרולן והשמדתן של מנהרות הטרור ההתקפיות שנחפרו ממרחב הכפר השיעי כילא וחצו את הגבול מלבנון לישראל. בהודעה צה"ל הבהיר כי "האחריות על חפירת המנהרות והשלכותיה מוטלת על ממשלת לבנון"

לקראת סיום: צה"ל השלים את השמדת מנהרות הטרור
  (צילום: דובר צה"ל)

דובר צה״ל הודיע היום (חמישי) כי כוחות צה"ל השלימו את נטרולן והשמדתן של מנהרות הטרור ההתקפיות אשר נחפרו ממרחב הכפר השיעי כילא ונחשפו בידי צה"ל במסגרת מבצע "מגן צפוני". כחלק מהמבצע להשבתת המנהרות, הוזרם בטון – שזלג בכמות רבה לתוך לבנון מתוך הפירים, שבתחילה הוגדרה כמפעל או לול.

(צילום: דובר צה"ל)

"המנהרות ההתקפיות נבנו כרכיב מסווג בתוכנית ההתקפה שארגון חיזבאללה ניסה לפתח בשנים האחרונות, ונועדו לאפשר כניסה חשאית של פעילות היחידה המיוחדת של הארגון, זאת לצד ניסיון לחדירה עילית תחת מעטפת אש רחבה" נאמר בהודעת הצבא. "חשיפת והשמדת המנהרות הביאה לפגיעה מהותית ביכולת מימוש התכניות של חיזבאללה, וזאת לצד שורה של פעולות שמבוצעות בשנים האחרונות לשיפור מרכיבי ההגנה העילית (״אבן משתלבת״ והפרויקטים למיצוק ולחישוף)".  עוד נטען כי השמדת המנהרות סיכלה ומנעה את ניסיון חיזבאללה לפגוע בעיר מטולה ותושביה, והוציאה את המנהרות מכלל שימוש.

נטרול המנהרות ארך מספר ימים, ובוצע בשיטה הנדסית שכללה שימוש במגוון אמצעים. במהלך פעולות צה"ל, זוהו זרימות של חומרים שצה״ל השתמש בהם ממבנה אזרחי בכפר כילא בו נמצא פיר אחת המנהרות, וכן ממפעל הבלוקים עליו הצביע צה"ל כמוקד חפירת מנהרה אחרת. "עובדה זו מצביעה על השימוש שמבצע חיזבאללה במבנים אזרחיים בלב השטח הבנוי בדרום לבנון, תוך הפרה חמורה של החלטה 1701 וסיכון אזרחיה כמגן אנושי" נטען.

עוד האשימו את ממשלת לבנון כאחראית לחפירת המנהרות והטילו עליה את ההשלכות של חשיפתם. בסיכום הודעתם הבהירו כי "צה"ל ימשיך לפעול בתיאום עם ראשי הרשויות הרלוונטיים ותושביהן, ולעדכנם ככל שיידרש. פעולות צה"ל לחשיפה ולנטרול המנהרות במסגרת מבצע "מגן צפוני" נמשכות על פי תוכנית".

אמש נחשף כי צה"ל חשף מנהרת טרור חמישית במספר, שנחפרה מהכפר השיעי עיתא א׳-שעב וחצתה לשטח ישראל. תוואי המנהרה נוטרל באמצעות פיצוץ, לארגון יוניפי״ל של האו"ם האחראי על שמירת השקט בגבול בין ישראל ולבנון.

כזכור, לפני מספר ימים צה"ל הודיע על תחילת השלב השני של המבצע, שיתמקד בנטרול מנהרות של חיזבאללה. הנטרול יתבצע בשיטות שונות, בהתאם לניתוח של גורמי ההנדסה ואנשי פיקוד הצפון, ובמסגרת מאפיינים הייחודיים של כל מנהרה ומנהרה. בדובר צה"ל הבהירו כי כל פעולות הנטרות יבוצעו משטח ישראל, אך על פי ההערכות הדבר יוציא משימוש את המנהרות גם בצידן השני.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מנהרות
ליאון אלקיס | 27-12-2018 21:57
כל הכבוד לצהל, מערכת הבטחון ובראשם בנימין נתניהו ראש ממשלתנו היקר, בזכותו נמנע הרג המוני של ישראלים וכיבוש מטולה ועוד צרות שמתלוות לה, מי שינסה להרים עלינו יד, נגדע אותו... מאחל הצלחה לראש ממשלתנו בבחירות הבאות, רק ליכוד בראשות נתניהו...!!!