אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נועם פדרמן: כמעט מנעתי את שחרור איוואן דמיניוק

בשיחה עם נועם פדרמן הוא משחזר איך לאחר שבית המשפט העליון שחרר את איוון דמיניוק מחמת הספק, הוא הגיש בג"צ עם הדרישה המתבקשת: לעצור אותו על היותו שומר במחנה ריכוז. דמיניוק כבר היה בדרך לנתב"ג, כשהתקבל צו הביניים והתמוטט. "יום מותו הוא שמחה מהולה בבושה", אומר פדרמן.

נועם פדרמן: כמעט מנעתי את שחרור איוואן דמיניוק
  פדרמן. שמחה ובושה (פלאש90)

אתמול (ש') הלך לעולמו ג'ון דמיניוק, פושע נאצי, שהוסגר לישראל נידון למוות בעוון רצח יהודים, אך שוחרר מחמת הספק על ידי בית המשפט העליון.

בשיחה עם פעיל הימין נועם פדרמן, הוא משחזר כיצד הוא כמעט מנע את שחרורו של דמיניוק לפני עשרים שנה.

נזכיר שוב את עיקרי הפרשה, בשנת 86' מוסגר לישראל ג'ון דמיניוק מארה"ב, באשמה כי הוא איוון האיום, שפעל במחנה המוות טרבלינקה. בית המשפט המחוזי מוצא אותו אשם וגוזר עליו מוות, בהתאם לחוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם.

לאחר מספר שנים, מערער דמיניוק באמצעות פרקליטו יורם שפטל, שמציג מסמכים מברית המועצות בהם כתוב כי שם משפחתו של "איוואן האיום" היה מרצ'נקו. בעקבות כך מזכה בית המשפט העליון את דמיניוק מחמת הספק ומשחרר אותו.

כאן אתה נכנס לתמונה?

כן, הייתי אז בחור צעיר, וקראתי כי בהחלטת בית המשפט העליון, הם כותבים כי למרות שיש הוכחות שדמיניוק היה וואכמן במחנה ההשמדה סוביבור הם משחררים אותו.

הלכתי לבדוק מה זה וואכמן, וגיליתי שמדובר בשומר במחנה. שלחתי פקס למפכ"ל המשטרה דאז, עם הדרישה הפשוטה: "לעצור את דמיניוק על היותו שומר במחנה השמדה".

ומה עשו במשטרה?

כלום, אחרי שראיתי שאין תגובה, הלכתי לבג"צ וביקשתי מהם לפעול למעצר. הם היו בשוק, גם הם התפלאו למה לא עוצרים אותו.

דמיניוק כבר היה בדרך לשדה התעופה, ואז בג"צ הוציא צו ביניים המעכב את השחרור עד לבירור הסוגיה. בדרך לכלא, דמיניוק התמוטט  וחבל שכבר אז לא נפטרנו ממנו.

אל הדיון בבג"צ כבר הצטרפו לפדרמן עוד 22 אזרחים ועמותות שונות של ניצולי שואה, לוחמים פרטיזנים ואזרחים פרטיים כמו גם מכון ויזנטל והקונגרס היהודי העולמי.

גרמניה צריכה לעשות לנו את העבודה?

בסופו של דבר הכריע בג"צ לשחרר את דמיניוק מסיבות טכניות. הסגרתו לישראל מארה"ב נעשתה באשמת היותו 'איוואן האיום' לא "סתם" שומר מחנות.

"הטענה שלי הייתה, כי אפשר להשאיר אותו בארץ מתוקף חוק עשיית דין בנאצים ובעוזריהם, שהוא מעין "חוק על" שיכול לבטל הרבה חוקים", אומר פדרמן, "את אייכמן חטפו והבריחו לישראל, זה חוקי? לא! ולכן גם את דמיניוק היה אפשר להשאיר כאן למשפט".

אחרי שהמדינה שחררה אותו, חזר דמיניוק לארה"ב, ואז נפתח נגדו משפט בגרמניה, על היותו שומר במחנות סוביבור, רגנסבורג וקילזנבורג. הוא נמצא אשם והוסגר לגרמניה.

אתמול הוא מת.

"חבל שהוא לא מת קודם" אומר פדרמן.

זה יום שמח?

"זו שמחה מהולה בבושה. גרמניה צריכה לעשות לנו את העבודה?! אנחנו היינו צריכים להרשיע אותו, ושחררנו אותו על סעיף בירוקרטי. אפשר לחשוב שמישהו בארה"ב היה מתלונן על זה בכלל." מסכם פדרמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
נעם יישר כוח
אורי | 18-03-2012 17:16