אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

באינדונזיה חוששים: "ייתכן שצונאמי נוסף בדרך"

יומיים לאחר הצונאמי הקטלני שפגע בחופי אינדונזיה, רשויות המדינה חוששים שגלים נוספים יפקדו את האזור- והנחו את התושבים לנהוג בזהירות. מניין ההרוגים עלה עד כה ל-281 איש

באינדונזיה חוששים: "ייתכן שצונאמי נוסף בדרך"
  הנזק מהצונאמי באינדונזיה (צילום: שאטרסטוק)

היום שאחרי האסון: הרשויות באינדונזיה הודיעו הבוקר (שני) כי מניין ההרוגים בגל הצונאמי הקטלני שפגע בחופי המדינה עלה ל-281 בני אדם, זאת לצד 1016 פצועים באסון הקשה. עוד נאמר כי 57 אנשים עדיין מוגדרים כנעדרים, ובשלב הזה קיים חשש כבד לחייהם.

ברשות האינדונזית לאסונות אמרו כי עדיין ישנו חשש מכך שגלי צונאמי נוספים יפקדו את האזור, זאת עקב התפרצות נוספת בהר הגעש "באנאק קרקטקאו", שהובילה ככל הנראה למפולות תת-ימיות שיצרו את הרעש העוצמתי. "אנחנו קוראים לציבור להמשיך לנהוג בזהירות" אמרו. "הסוכנויות עדיין ממשיכות בניתוח הסיבות לצונאמי. ההתפרצות של הר הגעש בקרקטקאו נמשכת וייתכן שצונאמי נוסף בדרך".

במקביל, ביקורת רבה נשמעה כלפי מערכת ההתראה של המדינה מפני גלי צונאמי. מחקירת האירוע עולה כי מערכת ההתראה לא הופעלה מראש ולא ניתן היה היה לחזות את פגיעת הגל- זאת מכיוון שלא הייתה רעידת אדמה אלא התפרצות געשית. "בדרך כלל, הסימן הראשון לצונאמי אפשרי הוא רעידת אדמה" אמרו ברשויות. "הרבה יותר קשה לחזות גלים שנגרמים מסיבות אחרות. גלי צונאמי שנגרמים בגלל מפולות, כמו זה שפגע באינדונזיה, יכולים לפגוע ללא כל התראה מוקדמת".

בעקבות הביקורת הציבורית, נשיא אינדונזיה סוסיליו באמבאנג יודהויונו הורה לבחון אפשרויות להצבת מערכת התראה חדשה, שתוכל להזהיר מפני צונאמי אפשרי שנגרם מכל סיבה, ולא רק מרעידות אדמה. "ייתכן שמניין ההרוגים הגבוה נבע בין היתר מהעובדה שלא הופעלה מערכת התרעה" אמר. "עלינו לבנות מערכת להתרעה מוקדמת שתוכל להתריע גם מפני התפרצויות של הרי געש. המערכת הנוכחית לא פעלה כנדרש, וחייבים לחזק את המערכת ככל האפשר".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו