אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שכטר: 'בית הלל' זה לא דרכו של הרב סולובייצי'ק

בכתבה שתתפרסם השבת ב'עולם קטן' מותח הרב צבי שכטר, ראש ה'ישיבה יוניברסיטי' וממלא מקומו של הרי"ד סולובייצ'יק, ביקורת על רבני 'בית הלל' ועל דרכם ההלכתית המקלה: "כמו באמריקה, הרבנים הצעירים אוהבים לעשות שטיקים". רבני 'בית הלל': "צר לנו על שהטעו את הרב".

הרב שכטר: 'בית הלל' זה לא דרכו של הרב סולובייצי'ק
  הרב צבי שכטר (אתר ישיבה יוניברסיטי)

בכתבה שתתפרסם השבת (ויקהל פקודי) בעלון 'עולם' קטן' מתאר הכתב ארנון סגל את הפגישה שערך עם הרב צבי שכטר, ראש ה'ישיבה–יוניברסיטי', וממלא מקומו של הרב יוסף דב סולובייצ'יק ז"ל.

בכתבה מתייחס הרב שכטר בן ה-71 לדרך בה תופסים בארץ את משנתו של הרב סולובייצ'יק, כשבתשע עשרה השנים שמאז פטירתו, מתנהל מאבק על  מורשתו.

סגל מתאר איך בשעה שנכנס לחדר, היה הרב שכטר שקוע בקריאת הכתבה ב'ישראל היום', בה התראיינו חלק ממקימי פורום 'בית הלל' ובה הם מתארים את חיבתם לסמרטפונים ולסדרה סיינפלד. (הכתבה נכתבה לפני הקמתו בפועל של הארגון).

"'מה זה סיינפלד?' מתחקר אותנו הישראלים, הרב שכטר האמריקני.", כותב סגל.

"לפחות חלק מהחברים בפורום בית הלל רואים עצמם ממשיכי דרכו של הרב סולובייצ'יק, ולפחות מבחוץ נוצר הרושם שהקול הזה דומיננטי שם. אולי הקול הזה בא כקריאת תיגר נגד המפלגה השלטת, מפלגת המרכז מבית מדרשו של הרב קוק שכבשה בסערה את כל מעוזי הציונות הדתית."

"אחדים מהרבנים הללו טוענים שהמשנה של הרב המנוח מבוסטון פשוט פתוחה, מכילה ומורכבת יותר. הרב שכטר ממש לא מתלהב מהטענה הזאת, אבל גם לא כל כך מתרגש מהתופעה: "כמו באמריקה, הרבנים הצעירים אוהבים לעשות שטיקים כאלה", הוא מפטיר בחיוך.

הרב שכטר, שהוציא לפני כ-18 שנה את ספר הזכרון "נפש הרב" על הרב סלובייצ'יק מתאר את הרב  ש"היה בחייו יותר בית שמאי מאשר בית הלל. הרב שכטר זוכר אותו כקפדן גדול שלא פעם היה גוער בתלמידיו. 'הטיל מרה בתלמידים', כלשונו."

לא מבינים את הרב סולובייצ'יק

אחד הרעיונות שהעלה אחד הרבנים באותה כתבה ב'ישראל היום' הוא "שהגיע הזמן שגדולי הדור ישקלו את האפשרות לערוך שינויבברכת 'שלא עשני אישה'."

על כך אומר הרב שכטר "ברור שאני מתנגד. יש אמנם איזה משיגענע בקליפורניה שהצהיר באינטרנט שבבית הכנסת שלו הוא ביטל את הברכה הזאת, אבל זו טיפשות".

"במהלך השיחה מתברר שיותר מכל מכעיסה את הרב שכטר התפיסה שהשתרשה כאן בארץ הקודש, כאילו רבו היה נוטה להתגמש בשמירת ההלכה. "מה זה להתגמש? הרב סולובייצ'יק היה מאוד מאוד שמרן. כל מנהג שהופיע בשולחן ערוך, גם אם ה'משנה ברורה' כתב שכבר מאות שנים לא מקפידים עליו, הרב היה אומר לנו: 'על מנהג שכתוב בשולחן ערוך צריך להקפיד'."

נושא נוסף שמרגיז את הרב שכטר הוא עדותו של אחד הרבנים שהוא מרבה לצטט בשיעורי תורה את קירקגו, ניטשה וצ'רצ'יל. "הרב סולובייצ'יק לא היה מכניס לשיעוריו בישיבה ציטוטים מפילוסופים גויים, רק מגמרא וממדרשים. רק במאמרים חיצוניים ציטט אותם, מתוך מחשבה שבכך ישפיע על החילונים."

"הבעיה היא שלא מבינים את דרך ההשקפה של הרב סולובייצ'יק. ההשקפה שלו כולה הייתה בנויה על ההלכה. … אי אפשר להבין את אמירותיו ההשקפתיות של מורי ורבי אם לא מבינים את דרכו ההלכתית".

הכתבה המלאה תתפרסם בעלון 'עולם קטן'.

תגובת 'בית הלל' המופיעה בכתבה

אנו מעריכים מאוד את הרב שכטר שליט"א כתלמיד חכם חשוב ומוביל, וכעומד בראש מוסד תורני מרכזי בארה"ב. דווקא משום כך אנו מצרים מאוד על שהטעו את כבוד הרב בנוגע לארגון "בית הלל" ולמטרותיו.

יש לשפוט ארגון רבנים על סמך המצע הרעיוני וההלכתי שהוא מפרסם, ולא על סמך כתבה בעיתון פופולרי העוסקת במספר רבנים הקשורים לארגון, ואשר נכתבה עוד בטרם הקמתו.

רבני "בית הלל" ורבניותיו נאמנים לחלוטין להלכה באופן חד–משמעי. מטרתנו הפוכה לחלוטין מהמשתקף בדברי הרב שכטר: אנו מחפשים את הדרך להגביר את הנאמנות להלכה בציבור הדתי הרחב. שאיפתנו היא להוכיח שגם אדם פתוח מבחינה חברתית ותרבותית, יכול וחייב לשמור על ההלכה ולהקפיד על קלה כחמורה.

אנו מזמינים את כבוד הרב שכטר שליט"א להיפגש עם הארגון ונציגיו, כדי לעמוד מקרוב על מהותו של הארגון ועל פעולותיו. כאמור, צר לנו על שהטעו את הרב בנוגע למהותו של "בית הלל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
27 תגובות - 27 דיונים מיין לפי
1
הרב שכטר גורם גם בארצות הברית לקרע עמוק
יונה | 15-03-2012 16:10
2
חיימי נבון רואה סיינפלד בלילה?
יאיר | 15-03-2012 17:15
כך היה כתוב בכתבה, אז אני מעדיף את הגרי"ש אלישיב שקם בלילה ללמוד גמרא עד תפילת ותיקין, אז תקראו לי בית שמאי!
3
הרב צבי שכטר הוא לא ממלא מקומו של הרגי"ד סולובייצ'יק!!!
חיים וייס | 15-03-2012 17:26
איזה בורות! הרב צבי שכטר שליט"א אינו ממלא מקומו של הרגי"ד סולובייצ'יק. הרב שכטר גם אינו ראש ה"ישיבה יוניברסיטי". פשוט אין דבר כזה! כל אחד מראשי הישיבה הוא עצמאי ואין "ראש" עליהם. אפילו בזמנו של הגרי"ד הוא בעצמו לא היה "ראש" המוסד, ולא כולם קיבלו את דעתו, והוא מעולם לא דרש שיעשו דבר כזה. אמנם הרבה מתלמידיו של הרב שכטר שליט"א רוצים שהוא יוכר לממשיך הרשמי של הרב (כאילו שהרב היה רוצה בכך). זה דבר מצער שגורם להרבה מחלוקת ופסלנות כמו במאמר הזה. ממש חבל. הגרי"ד בעצמו הנחה את תלמידיו להיות עצמאיים ולחשוב בעצמם. הוא לא דרש מאף אחד לקבל את דעתו, על אחת כמה וכמה את דעתו של הרב שכטר, שבענייני השקפת עולם הוא רחוק מאוד מדרכו של הרב. הוא אף נהג שלא להורות לתלמידיו בשטח כדי שהם יחליטו בעצמם. ב"ה שלגרי"ד סולובייצ'יק יש אלפי תלמידים, תלמידי חכמים עצומים ויראי שמים. והם ב"ה לא חושבים אותו דבר, כך שדעותיהם התורניות פרושות ממזרח ועד מערב. רובם ב"ה מכבדים אחד את השני, ובוודאי שהם מכבדים את הרב שכטר שליט"א שהוא תלמיד חכם ענק, אבל רובם בשום פנים ואופן לא רואים בו את רבם. חבל על הבורות וחבל עוד יותר על הפסלנות. ויישר כוח לרבני בית הלל שנמנעים ממחלוקת ומביעים את דעתם התורנית בכבוד.
4
בית הלל יצאו (כרגיל) אפסים
יוני | 15-03-2012 18:24
בתגובה המצחיקה שלהם הם מסבירים שהכתבה "לא מייצגת" ש"ועוסקת במספר רבנים אשר קשורים לארגון"; רק ששכחו לציין (קוראים לזה לשקר) שהכתבה מדברת בדיוק על הרבנים שהם בראש ומייסדי הארגון (חיים נבון וצחי הרשקוביץ), וכל הציטוטים שעליהם מדבר הרב שכטר על אותם רבנים שמתהדרים בכך שהם רואים "סיינפלד" ומצטטים את צרציל וכו - כולם נאמרו על ידי החכם מכל אדם - חיים נבון.
5
שהחרדל"ים לא ישמחו כל כך. הרב שכטר גם לא מחזיק מהם
| 15-03-2012 18:31
6
ואם הוא צודק - אז מה?
| 15-03-2012 18:33
האם כל רבנ'ציקי החרד"ל המחרימים כל מה זז הם ממשיכים דרכו של הרב קוק?
7
כנס צ'מפיונסגייט של ישיבה יוניברסיטי
יהודה | 15-03-2012 18:48
נכחתי בכנס השנה. זהו הכנס השנתי של ישיבה יוניברסיטי בפלורידה בו חושפת הישיבה את משנתה בפני תורמיה ובפני דמויות תורניות וציבוריות חשובות. בשבת בבוקר אחרי קריאת התורה קם הרב סולובייצ'יק הצעיר, האחיין של הגרי"ד, אחד הכוכבים הדורכים של ישיבה יוניברסיטי ורב ביכנ"ס KJ באפר איסט סייד במנהטן ואמר דבר תורה כנציג ישיבה יוניברסיטי. בקהל נכחו כל המי ומי, וכל רבני ישיבה יוניברסיטי (לא זוכר שראיתי את הרב הרשל שכטר אבל כן ראיתי את הרב ג'יי ג'יי שכטר, את הרב קני ברנדר ועוד ועוד גדולים וטובים) דבר התורה נסוב על ניתוח דפוסי התנהגותם של גיבורי על בסרטים הוליוודיים לדורותיהם, לרבות חיקויים. בדלותי, לא זיהיתי חצי מהדמויות עליהן דיבר הרב שעשה שואו מדהים כמו שרק רבני ארה"ב יודעים כשברקע פרצי צחוק מהדהדים של הקהל. זה היה דבר התורה של ישיבה יוניברסיטי בידי אחד מראשיה בעיצומה של תפילה בעיצומה של שבת קודש. אז עכשיו הרב שכטר מחולל סערה בכוס מים על כך שרב אומר שהוא מצטט את צ'רצ'יל בדרשותיו? צר לי על הזלזול המיותר בכבוד רבני בית הלל, אך עוד יותר מכך צר לי על כך שתלמיד חכם בקנה מידה של הרב שכטר מרשה לעצמו להתבזות, משתלח בארגון בלי לבדוק את המצע שלו, עושה מהומה על לא דבר, מבלי שיבדוק מה קורה אצלו בבית (כאילו שהוא לא יודע...) מצער, מאוד מצער.
8
הרב שכטר הוא לא "ממלא מקומו" של איש ולא "ראש הYU".
נו נו | 15-03-2012 19:16
הרב שכטר הוא אחד מתוך למעלה משלושים רבנים (33 או 34) המוגדרים כרגע כראשי ישיבה של בית המדרש לרבנים ע"ש הרב יצחק אלחנן (השייך לישיבה יוניברסיטי), שהרב סולוביצ'יק עמד בזמנו בראשו. אין לבית המדרש לרבנים ראש ישיבה אחד אלא עשרות ראשי ישיבה, ובראש המוסד הכללי יותר, הישיבה יוניברסיטי, עומד הרב יונה רייס ולא הרב שכטר. הרב שכטר מייצג קו שמרני בתוך הישיבה יוניברסיטי ובתוך הזרם המרכזי של האורתודוקסיה האמריקנית (שהקשיית תהליך הגיור על המתגיירים הוא אחד ממאפייניו), כך שזה לא מפתיע שרבני בית הלל אינם "כוס התה שלו".
9
רבנים צעירים כמו פרחי כמורה , מנסים להיות מגניבים
נבון | 15-03-2012 20:08
10
כל מילה בסלע
דוד | 15-03-2012 20:44
11
מגיב 3, תנשום עמוק. אתה מבית הלל שאתה כל כך לחוץ?
שמאי הזקן | 15-03-2012 21:05
אם כולם אומרים שהגזמתם, אולי הם גם צודקים? אתם דומים לרפורמים בלבוש, בהקלות, בעירוב נשים, ועוד ועוד ועוד. אז תבדקו אצלכם בשקט. לטובת כולם.
12
הרב שכטר מוסר נאמנה תורת הרב ב"כל" חלקי התורה
שלמה | 15-03-2012 22:19
הוא הנאמן גם בתחומים הקשורים לעניני דיומא. אלו שלא מוסרים תורת הרב בתחומים שאינם פיקנטים יש לחשוש לנאמנותם גם בתחומים אלו.
13
תגובות 2 ו6 גורמת להיות חרד"ל
בבון מתקדם | 15-03-2012 22:52
אצל רבני הר המור לא רואים סיינפלד ולא מחכים סרטים הוליוודים, תורת ארץ ישראל הלכה למעשה.
14
אני כבר היתרתי לפני שנים לראות סיינפלד
רעב קריימר | 15-03-2012 23:01
סיינפלד כבש בסערה את העולם הציוני דתי. לעומת זאת אני לא זוכר שאי פעם "מפלגת הרב קוק" כבשה בסערה את העולם הציוני דתי. המפלגה הזאת מבית מדרשם של ישיבת מרכז הר המור ומדרשות הקו היא אולי קולנית מאוד, ועושה הרבה רעש גם במוסדות שאליהם המרכזניקים לא שולחים את בניהם כמו מוסדות הממ"ד ר"ל. אבל - רוב הציבור הציוני דתי ממש לא שייך אליהם. רוב הציבור הוא לא חרד"ל ולא מרכזניקי, גם אם יהיו פה עכשיו 1000 טוקבקים של חרד"לונים שיצעקו שאני מזרוחניק חפיפניק חסר תקנה. רוב הציבור לא מבין למה אתם רוצים להפריד את בני עקיבא, למה אבות לא יכולים לבוא למסיבות בית ספר של בנותיהם, למה צריך רב גן, ולמה צריך לכל דבר ועדה רוחנית בדיוק כמו אצל החרדים, ולנהל דיונים טרחניים ואינסופיים על "רמה דתית". למה אתם כל הזמן צועקים נגד מקור ראשון למרות שאנחנו מרוצים מזה שסוף סוף יש עיתון שאפשר לקרוא, למה כל יומיים אתם יוצאים חוצץ נגד משהו אחר, ובעיקר אני לא מבין - למה אתם מציקים לנו כל הזמן. אתם חוצפנים - לפני 30 שנה אתם למדתם באותם בתי הספר הממ"ד המעורבים שהיום הם פתאום כבר לא מתאימים לרמתכם הדתית המשודרגת, ומי שלא השכיל להשתדרג בזמן כמותכם זוכה לתואר "רפורמי". ובכלל כל מי שלא מסכים אתכם זוכה לתואר "רפורמי". והרי מי שהשתנה זה אתם, מי שמוצא כל יום חומרעס חדשות זה אתם - אנחנו נשארנו בדיוק אותו הדבר.
15
מגיב 11 - אל תכה אותנו באמת הבניין
יאהוד | 15-03-2012 23:09
אתה מדבר ממש כמו חרדי, אולי הגעת לאתר הזה בטעות. חפש בגוגל "חדרי חרדים" או "כיכר השבת". דווקא שמאי הזקן היה אומר "הוי מקבל כל אדם בסבר פנים יפות".
16
מכתבה זו נראה בעליל
אביתר | 16-03-2012 0:09
כמה עלוב הרב ועל אחת כמה וכמה תלמידיו..... מהרב שכטר עד בית הלל -מפשרנים יוצאים פשרות עד לרפורמיות.
17
בית הלל
מיכאל | 16-03-2012 0:10
"רבני "בית הלל" ורבניותיו נאמנים לחלוטין להלכה באופן חד–משמעי" כמה שטויות יכול מאמר אחד לכלול...
18
תגובה למס' 9
| 16-03-2012 4:31
זה אמת שיש למעלה משלושים רבנים מוגדרים כ"ראשי ישיבה" בYU אבל ידוע לכל שהרב שכטר נחשב כהראש מתוכם. אף הרב סולובייצי'ק היה רק אחד מתוך כמה "ראשי ישביה" אבל ברור היה בימיו מי היה הראש וגם הרב שכטר ממלא את המקום הזה היום.
19
מעניין שכל הזמן הרבנים מהסוג הזה צריכים להצטדק.
דודי | 16-03-2012 8:51
זה כשלעצמו אומר דרשני. למה הרב אלישיב לא צריך להצטדק שהוא נאמן להלכה ? הרב ווזנר ? הרב שטיינמן ?
20
הרעיון להשמיט את ברוך שלא עשני אישה הוא מהמאה ה14
מאור | 16-03-2012 9:00
הרב שכטר צריך ללמוד עוד קצת
21
למגיב 14 - בלי ספק את בהחלט נשארת אותו דבר
רונן | 16-03-2012 11:10
השאלה היא רק אם אתה כל כך בטוח בעצמך, אז למה אתה מתבטא בכזו לחיצות?
22
בגדול 14 צודק, זו האמת, רוב הציבור הדתל (כולל ספרדים )
פרשן נודע בגוש דן | 16-03-2012 13:24
ותושבי גוש דן הינו מתון, מחזיק באחוז גבוה טלוויזיה עם כבלים, עיתוני ידיעות ומעריב,רואה סרטים וסדרות לרוב. חלקו רוקד מעורב בחתונות , חלקו ילך לים מעורב, חלקו ישחה בבריכה מעורבת בבתי מלון, חלקו תלכנה בלי כיסוי ראש ועם מכנסיים. והמגוון הוא רחב ביותר. אין ספק שהר המור ומרכז , ושאר הישיבות, אינן אלו שמשפיעות על כלל הציבור. מי שמתייחס לדבריו של הרב מלמד מהר ברכה, למשל או לרבנים, שרלו, לאו, שפירא, מדן ועוד, הם חלק שאינו עולה על 20% מהציבור הזה. !!!! רוב הציבור הזה חי בלי להיות בקשר עם רב כלשהו, אולי רב בית כנסת, לא מתעניין יותר מידי בכל הפולמוסים הציבוריים. וחי את חייו . לא נעים לומר אבל גם בית הלל, לא כאלו מעיינים את הציבור, שוב איזה קבוצה אשכנזית מתבדלת שמשרתת את הקהילה המצומצמת שלה. המצחיק הוא שלצרכי סטטיסטיקה , מחשבים במספר התלמידים הדתל , גם את כל המקיפים הדתיים (רשת אמי"ת וכד' ) שחלקם הגדול מוריד כיפה ובכלל לא הולך לישיבות. אחוז גבוה מהמכינות מוריד כיפה או נשאר דתי ללא קשר תורני . אחוז גבוה של ספרדים שהולך עם כיפה סרוגה אבל רב בית כנסת שלו הוא חרדי והוא גם יצביע אולי שס או הליכוד, כי נמאס לו מהאשכנזיות השלטת. רוצים דוגמא נוספת ? בבקשה פיקציית הגרעינים התורניים, אם תספרו את כמות המשפחות בכל הגרעינים התורניים,ברחבי הפריפרייה ,(אלו מעלון נגבה) מדובר על קבוצות קטנות,מאוד שעושות רעש על כלום ! כולו באו חבורת חבר'ה לגור יחד במקום זול...ועוטפים את זה באידיאל (עאלק!!) רוב המוסדות שיקימו יהיו בשבילם והם לא יערבו או יכניסו מישהו מקומי לעמדת שותפות וייעוץ לראות מה המקומיים באמת צריכים, אלא אם הוא קוקניק קלאסי בוגר ישיבה אשכנזי . הם עלוללים להשתלט על מוסדות קיימים , להקשיח תנאים, בשם הסיוע האלטרואיסטי לא פלא שהגרעינים האלו יוצרים הרבה אנטי , הרבה התנשאות. ושוב הציבור הדתל יודע לעשות דבר אחד ! שואב מים חוטב עצים בצבא (דרג נמוך) או בתור יהודי חצר (הפמלייה שמקיפה את ביבי וכד' ) מסקנה- המגזר התורני לאחר גזירת המיותר הינו קטן, מצומצם, שטייטל, שעושה הרבה רעש. אין דמות אחת היום שמסוגלת לאחד את כל חובשי הכיפות הסרוגות. ודבר אחרון , כיפות סרוגות קלאסיות, לא יודעים להתחבר לעם ישראל! לעולם לא ידעו ! עד שהחינוך מקטנות לא ישתנה למשהו יותר כללי אמיתי ולא כללי שאני הוא העליון!!!
23
כל הכבוד לרב שכטר, הוא יכל להתחמק אבל היה אמיץ כגרי"ד
אובמה הלבן | 16-03-2012 13:40
24
לעצם העניין
יונתן | 17-03-2012 19:09
בתור מי שבקיא בכתבי הגרי"ד (ומבלי להכנס אם עדיףלראות סיינפלד או לעמול בתורה) הגרי"ד כתב על דודו הגדול הגרי"ז (שהתנגד בכל תוקפו למזרחי ולא הסכים לפגוש את בן גוריון לעומת מרן החזון איש שנפגש אם בן גוריון) שהיה מגדולי המחמירים (וגאוני הדור) במאמרו "מה דודך מדוד"מדוד" שהוא היה הציוני האמיתי ואהבת ארץ ישראל ועם ישראל בערה בו יותר מכל אחד אחר (הגרי"ז לא הרשה לתלמידיו לעזוב את א"י משום גזרת טומאת העמים לעומת ראשי ההסתדרותה ציונית שבורחים מהארץ לבלות בחו"ל בכל הזדמנות אפשרית).
25
אפילו תלמיד הרי"ד מבין את המצב המעוות של הכאילו פתיחות
דור. פתח תקווה | 18-03-2012 0:19
עד מתי הציבור שלנו ינסה ליצר עוד ועוד היתרים עקומים לפרצות במסורת הפשוטה שלנו? מעניין לבדוק אם יש קשר בין הרצון לפתיחות הלכתית של אותם רבנים קשור גם במוכנות שלהם לוותר על עוד כמה ערכים חשובים של בית המדרש הציוני דתי הקלאסי.. איך קראו לזה אז? ניאו רפורמים. היום זה כבר מתחיל להשמע לי הגיוני
26
כמה הערות על בית הלל והכתבה של עמרוסי
שלום | 18-03-2012 10:36
אני חייב להסכים במקרה הזה עם הרב שכטר. למרות שאומרים לנו שאין קשר בין הכתבה לארגון, הרי יש קצת טעם נפגם מפרסום של כתבה המהללת רבנים מסוימים וזמן קצר לאחר מכן אותם רבנים (שאגב, אני מאוד מכבד ומעריך) מקימים ארגון של רבנים. אני כמו רבים מחבירי חשנו קצת רדידות בכתבה של עמרוסי על הרבנים. הם הוצגו או שככה באמת הציגו את עצמם עם קצת יהירות ואולי טיפ טיפה של שחצנות ולא ראינו איזושהיא חזון או אידיאולוגיה שבא לידי ביטוי בכתבה, ולא צריך להיות הרב שכטר כדי להגיע למסקנה הזאת. הארגון בית הלל הוא רעיון מעניין - יש לי רק שאלה והערה: 1. למה לא עשו זאת במסגרת רבני צוהר? 2. בדף הפייסבוק, הסטטוסים של בית הלל קצת מתנגחים בכל מי שלא מסכים איתם, לא ראיתי כיווני מחשבה מעניינים או דרך חדשה בעבודת ה' אלא יותר התגוננות מפני הביקורת - אם אתם רוצים להגיע רחוק נא להפסיק את מצב ההתגוננות ולהתחיל להוביל את העם לדרך חדשה של חיבור עם ארץ ותורה.
27
שמעתי דרשה שלו על הרב עובדיה יוסף, נשמע ממש ירא שמים
ששדגש | 07-03-2016 20:03
התרגש עד דמעות מהסיפור על הרב