אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מרגש: המכתב ש"ניבא" את הקמת ישיבת 'הר עציון'

הרב יהודה שביב שהלך בסוף השבוע לעולמו, הצטרף כר"מ במחזור א' של ישיבת הר עציון, שנה לפני כן הוא כותב אל הרב חנן פורת מכתב ובו חלום על הקמת ישיבה בגוש עציון

מרגש: המכתב ש"ניבא" את הקמת ישיבת 'הר עציון'
  הרב יהודה שביב ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)

הרב יהודה שביב ז"ל, שהלך בסוף השבוע לעולמו בגיל 77, היה מראשוני רבני ישיבת 'הר עציון' ועורכם של עשרות ספרי הלכה. הרב שביב למד בישיבת כרם ביבנה אצל רבו הרב חיים יעקב גולדוויכט, ובשנת תשכ"ט הצטרף לישיבת הר עציון, כר"מ מחזור א' של הישיבה. מאז ועד שנת תשס"ג, כיהן הרב שביב כר"מ בישיבה ולימד עשרות שנים במכון להכשרת מורים שליד ישיבת הר עציון.

כעת, לרגל פטירתו, אנו מפרסמים מכתב מרגש ששלח הרב שביב לרב חנן פורת ז"ל בשנת 1967, מיד אחרי מלחמת ששת הימים, סביב הרעיון להקים את ישיבת 'הר עציון'. את המכתב שלח הרב שביב בתאריך י"א בכסלו תשכ"ח.

תחת הכותרת "לחביבי ר' חנן שלומות", כתב הרב שביב: "תוך שלא זכינו למראה עיניים, חרף התודעה המוקדמת, נסתפק בהלך נפש. ראשית אדרוש בשלום האכסניה. כיצד מתפתחים העניינים במקום?".

אחרי שדרש בשלומו של הרב חנן פורת, הציע הרב שביב את רעיון הקמת הישיבה: "ועתה על דברי תורה אבוא. על אותה תכנית, למעשה צילה של תכנית, עליה אתחיל לדבר".

"כששמעתי על אפשרות של הקמת ישיבה באזור, לכד אותי הרעיון, ואמרתי בלבי- הנה ההזדמנות הגדולה, אולי הבלתי חוזרת, ליצור את הישיבה הגבוהה לשלמות. אותו חלום שכל בן ישיבה אשר כנפיים לו והחפץ מרחבים והרמוניה שואף לו, נראה אפשרי לביצוע. באשר המקום גורם, ואף הנסיבות שכל כולם אומרים חידוש, ותכנית מהפכנית".

בהמשך כתב הרב שביב: "אנסה לפרט יותר. כוונתי לישיבה אשר אליה יקובצו נערים ובחורים שחיבת תורה יוקדת בתוכם. חרוצים ללמד תורה שלימה רחבה ועמוקה. חרוצים ללמד תורה על כל היקפה והסתעפויותה".

הרב שביב תיאר לפרטי פרטים את הסדר בו ילמדו בישיבה ואת אופן הלימוד: "בישיבה מעין זו יקבעו עתים ללמוד (עד תום) של כ"ד הספרים סדרי המשנה והש"ס כולו, יחד עם העמקה לאמיתה של תורה במסכתות המקובלות לכך, יוקדשו עתים לעיון בספרות המחשבה הענפה שביהדות על שלוחותיה החסידיות והמוסריות, לא מתוך לוקסוס אקדמי אלא מתוך צורך נפשי בחינת "לבו דואב". אפנה זמן ללמוד הלכה למעשה מהמקורות תוך שימת דגש על מצוות התלויות בארץ, ועל מצוות הכלל, העם ולמחשבה של ימינו ושל בן זמננו. הישיבה תחנך להערכת כל ידע אנושי בכל תחום ויהי זה הסטוריה גיאוגרפיה, טבע וכיו"ב, ותראה במקצועות אלו מנוף ללמוד היראה והאהבה. ובעיקר ליצירות בתחום הנפש שהרי "גם מספורי הגויים צועק כבוד השי"ת" (ר' נחמן מברסלב). יושם דגש על פיתוח חיי הנפש של היחיד, בחוויות אמונתיות, מוסיקליות וספרותיות, וחיי החברה של בני החבורה כולם".

הרב שביב הוסיף להתייחס גם לדרך ההשקפה של הישיבה כלפי מדינת ישראל: "ישתדלו (התלמידים; ג"ע) לראות 'איך אור השכינה מתפלש בכל היקום' (אורות הקדש). הנערים יחונכו לראות במדינת ישראל שלב של ממש בגאולת העם והעולם וישתדלו לעשות את כל שביכולתם המעשית והרוחנית כדי להשתתף בבניניה, ולא כנגררים אלא כהולכים בראש המחנה. חלוצים בכל השטחים, בייחוד בשטח הפצת האור הרוחני. המוסד ישתדל להפוך את ה"ציפיה לישועה" למשאת נפש של כל חניכיו, ציפיה שיש עמה מעשים, ציפיה אקטיבית, על הישיבה יהיה לשמש מגדל של אור תורה וזיו מצוות ומעשים בסביבה הקרובה והרחוקה. ידע כל בעל נפש ושאר רוח ששם בכפר עציון מתרקמים חיים יהודים מופתיים. תהא זו פינה של קידוש השם".

"או אז יוכל המקום להיהפך למרכז של קירוב רחוקים וכל אותם דיבורים יפים שנאמרו בכינוס ביד הרב הרצוג ימצאו את הבסיס והמרכז למימושם וריכוזם", חתם הרב שביב את התיאור.

לקראת סיום הוא כתב: "אוטופיה. אני רואה אותך מחייך קימעא. אינני משלה את עצמי שאכן ניתן להגשים את הדבר במלואו, אך אם אין שאיפה לשלמות אין מקום גם לקיום חלקי. לא תמיד ניתן לשאוף לשלם. דומה שהינה ניתנה ההזדמנות לכך. וגאלת כי קרוב אתה. בברכה נאמנה, יהודה שביב".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
נפלא. כתיבה יפהפיה על חזון מושלם. כך גם התנהג
יוסף, ירושלים | 24-12-2018 15:04
הרב יהודה שביב זצל. יהי זכרו ברוך.