הרב אליהו זצ"ל קרא להקים בית כנסת בהר הבית/ תגובה

אחר בקשת המחילה, האופן בו מציגים אנשי 'מורא מקדש' את שיטתו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל בנושא, רחוק מאוד מהאמת. הרב לא אסר ואפילו עודד יחידים לעלות להר הבית. הרב אלישע וולפסון בתגובה

הרב אליהו זצ"ל קרא להקים בית כנסת בהר הבית/ תגובה
  (צילום: פלאש90)

לאחרונה התפרסמה כאן בסרוגים חוברת של תנועת "מקדשי תיראו", בה הם מתארים במגמתיות את הרב מרדכי אליהו זצ"ל כאילו התנגד באופן חריף ביותר לעלייה להר הבית כהלכה, וסבר שאין שום צד היתר בדבר עד ביאת המשיח.

אחר בקשת המחילה, האופן בו הם מציגים את שיטתו של הרב אליהו בנושא, רחוק מאוד מהאמת.

לפני שניגש לבירור דעתו של הרב אליהו זצ"ל, יש לומר שהעולים היום להר הבית נשענים על פסיקותיהם המפורשות של רבנים גדולים אחרים, כמו הר"ש גורן זצ"ל שכתב: "בוודאי ובוודאי שמצווה להיכנס ולהפגין נוכחות יהודית בהר הבית, כי אין חטא יותר חמור מהסגרת מקום המקדש וקדשי הקדשים של האומה היהודית לערבים, לאחר שזכינו בחסדי ה' לשחרר אותו מידם במלחמת ששת הימים".

וכן כתב: "אם אנו נאסור על עצמינו את זכות הכניסה לצורך תפילה ועבודת השם על הר הבית, יצא שבאופן מעשי, אנו מסגירים את קדש הקדשים של האומה לוואקף המוסלמי, ועוברים לא רק על איסור תורה של "לא תחנם" (דברים ז, ב) שפירושו ההלכתי לא תיתן להם חניה בקרקע, אלא עוברים על כמה וכמה איסורים אחרים".

העולים להר הבית נשענים אף על דברי הר"ח דוד הלוי זצ"ל שכתב בשו"ת 'עשה לך רב' שאין לאסור את הכניסה להר הבית כהלכה, וכן על פסקו של הר"ח דוד שלוש זצ"ל שפסק בספרו 'בני עמי' שמותר לעלות להר הבית כהלכה, ועל עוד פוסקים רבים שמורים היום שמותר ומצווה לעלות להר הבית כהלכה.

הרב עודד את העולים באופן פרטי

ועתה לגבי דעתו של הר"מ אליהו זצ"ל. למרות שלציבור פסק באופן גורף לא לעלות להר הבית, צריך לדעת שבפועל פעמים רבות הרב אליהו חיזק ועודד באופן פרטי את העולים להר הבית כהלכה, ובעיקר: הוא קרא להקים בית כנסת בהר הבית.

בניגוד לאמור בחוברת "מקדשי תיראו", המבקשת לטעון שהרב אליהו לא קרא להקים בת כנסת בהר הבית אלא מחוצה לו, האמת היא שהרב אליהו קרא להקים בית כנסת בתוך הר הבית, באופן שהכניסה אליו תהיה מבחוץ, ומבפנים יהיה סגור, כך שלא יוכלו לצאת ממנו למקומות האסורים. דבריו אלו מפורשים ולא ניתנים לפרשנות אחרת לכל מבקש אמת, ויעידו על כך הרבנים שאליהם נכתבו המכתבים שכתב הרב אליהו.

אמר לי הרב יצחק שילת שליט"א שעוד לפני שהיה רב ראשי לישראל קרא הרב אליהו זצ"ל במכתב לרבנות הראשית: "רצוי לחשוב על בנין בית כנסת במקום המותר לכל הדעות כדי שיתאספו בו ראשי עם ועדה בתפילה ותחינה כמו שהיה בזמן הרמב"ם" (המסמך בכתב ידו ובחתימתו נמצא בידי הרב שילת). אם הרב מדבר על בית כנסת מחוץ להר הבית, האם צריך לומר "במקום המותר לכל הדעות"?!  ברור מדבריו שהכוונה לבית כנסת בתוך הר הבית!.

הרב אליהו התיר לאנשים לעלות להר הבית

וכן כתב הרב אליהו בתגובתו למאמר של הרב קורן בתחומין כרך ג, בו מציע הרב קורן מקום המותר ללא ספק לבנות בו בית כנסת, ועל כך משיב הרב אליהו ומשבח אותו על דבריו, ומוסיף: "חוזר על הצעתי והיא לבנות בית כנסת ומקום לתורה ולתפילה בשטח שמותר להכנס אליו והכניסה והיציאה תהא מבוקרת שאין אפשרות ללכת יותר ממקום המותר, ובזה אנו לא גורמים לאחרים לדרוך על מקום אדמת קודש".

ישנו מכתב נוסף של הרב אליהו אל הרב דוד אלבוים זצ"ל. הרב אלבוים היה מייסד של "אגודת חלוץ הר הבית", והיה מהראשונים שקראו לעלות להר הבית כהלכה. במענה למכתבו, הרב אליהו מחזק את ידיו וכותב לו: "וזאת תהא תפקידה של האגודה לבנות מקום מקדש מעט במקום שהכניסה אליו תהא מחוץ לחומת הר הבית ויהא המקום אטום וסתום ולא תהא יציאה ממנו למקומות האסורים. תחזקנה ידיכם ויהי ה' עמכם".

יתירה מכך, שמעתי בעצמי עדות מפי ר' מאיר עקנין הי"ו שהרב אליהו התיר לו לעלות להר הבית. והנה היא גם מפי כתבו:

"קראתי בעלון "מעייני הישועה" שבנשיאות הרב אליהו שליט"א (זצ"ל). ובאמצע העמוד היה מודעת הבהרה על האיסור לעלות להר הבית. באותו חודש לא עליתי להר עד שאשאל את הרב. הייתי אצל הרב אליהו וסיפרתי לו שאנו עולים להר מאז שפתחו אותו מחדש וכבר 14 פעמים שאנו עולים כל ח' לחודש. בקורת רוח מרובה, התעניין הרב בסקרנות רבה אודות כל פרט ופרט ממה שקורה בהר, הוא ביקש לדעת על ההתפתחויות הציבוריות, כיצד עולים, מי ומי העולים. וצימאונו הורגשה מאוד. סיפרתי לו כי אנו עולים כמובן רק לאזור המותר, טובלים בחומרה, לומדים שם הלכות הר הבית, ומקיימים את מצוות יראת המקום. ושאלתי אם להפסיק לעלות להר. הרב ענה לי חזק וברוך, תמשיך לעלות. מאיר עקנין. חשמונאים."

באופן פרטי הרב לא סגר את דלת העלייה להר הבית

חברי "מקדשי תיראו" הביאו מכתב שכתב הרב אליהו זצ"ל לרב יצחק שילת שליט"א, ממנו מבקשים להוכיח שהרב אליהו קרא להקים בית כנסת מחוץ להר ולא בתוכו. שאלתי בעצמי את הרב שילת שליט"א, ואמר לי שמי שיקרא את מאמרו בתחומין כרך ז' ואת המכתב שקיבל מהרב אליהו בתגובה, ייווכח שאין אפילו צל של ספק שהרב תמך בהצעתו להקים בית כנסת שעזרת הגברים שלו תהיה בתוך הר הבית, וכתב שהוא עצמו הציע כך, ורצה רק לוותר על מרפסת נוספת שתחרוג משטח בית הכנסת, כדי שלא יהיה הדבר פתח לפריצת גדר למקומות האסורים. כאמור לעיל, הרב אליהו כתב את הצעתו זו בעצמו כמה פעמים בדברים מפורשים.

את דברי הרב אליהו זצ"ל הנחרצים ביותר כנגד העלייה להר, הביאו חברי "מקדשי תיראו" מתוך ראיון עם הרב בעיתון "משפחה". כידוע, המראיין הוא זה שרשם וערך את הדברים, ואין למדים דבר מתוך ראיון בירחון מסוג זה. וד"ל.

נאמנים עלינו דברי בני ביתו של הרב שהוא היה רגיל להורות לציבור לא לעלות, אך הסיבה פשוטה: מאחר שהצעתו להקים בית כנסת שיגביל את המקום המותר באופן פיזי לא התממשה, חשש הרב לכך שאנשים לא ידעו להיזהר וייכנסו למקומות האסורים. כאמור לעיל, באופן פרטי הוא לא סגר את הדלת בעד עלייה בטהרה.

נציע מכאן לחברי "מקדשי תיראו", אם נמנעים אתם מהלוך כיום בהר הבית במקומות המותרים בגלל חששות שונים, לכו בדרכו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל ופעלו בכל הכוח הנפלא שלכם למען הקמת בית כנסת בהר הבית, ויתקיים בנו מקרא שכתוב: "וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת" אמן ואמן.

==

הרב אלישע וולפסון הוא ר"מ בישיבת ההסדר צפת, ומחבר הספר 'הר הבית כהלכה'.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
חיזוק העליה
מאיר עקנין | 23-12-2018 11:13
חזק וברוך וישר כח גדול כל מילה אמת. רק להוסיף ששאלתי את הרב מה דרך כפרה על זה שעליתי בניגוד למה שפורסם בשם הרב. ואף על פי אמר לי להמשיך לעלות.
כל הכבוד
חרדי | 24-12-2018 19:14
צריך לחשוף את כל השקרים של ארגון מורא מסגד
די לשקר בשם רבנים הרב אסר
חרד לבית ה' | 24-12-2018 14:57
אוי לאותה בושה שאלישע וולפסון משקר בשם הרב אליהו
2
הבהרה חשובה
אבי יצחק | 23-12-2018 11:37
.
3
תחזקנה ידי הרב אלישע וולפסון
אסף | 23-12-2018 12:54
הלוואי שילכו רבים מבני עמנו בעקבותיו.
4
הרב היה בעד
ישראל מידד | 23-12-2018 12:58
אני מעיד כמקור ראשון שנפגשתי עם הרב זצל ודננו בנושא הכניסה והוא בהחלט היה בעד ואף השתתף במפגשים וכנסים של אל הר ה'.
5
לא ניתן לסלף היתנגד בנחרצות ובנו מעיד על כך
"יש ה' בקרבנו" | 24-12-2018 14:56
די לשקר עולה להר? תתביש ואל תכניס רבנים לחטאים שלך בושה וחרפה
אתם חבורת מוטי אלון אבינר וקופולוביץ
חרדי | 25-12-2018 10:06
משלבים את ג עבירות חמורות גע כידוע על רשעי מורא מסגד, וכן עז ושד בהתנגדות לעלייה להר.