אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הישג לסמוטריץ': 'חוק ההסדרה 2' עבר בטרומית

חוק 'מרקם חיים בהתיישבות' המסדיר עשרות מאחזים שהוקמו בתמיכת המדינה עבר בקריאה טרומית ברוב של 61 חברי כנסת מול 47 מתנגדים. סמוטריץ': "הגיעה העת לעבור לשלב המעשים"

הישג לסמוטריץ': 'חוק ההסדרה 2' עבר בטרומית
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

חוק 'מרקם חיים בהתיישבות' המכונה 'חוק ההסדרה 2' עבר היום (רביעי) בקריאה טרומית ברוב של 61 חברי כנסת מול 47 מתנגדים. במערכת המשפט מתנגדים לחוק, ובליכוד ובבית היהודי ינסו לקראת העברתו המלאה לגשר על הפערים המשפטיים מול היועמ"ש מנדלבליט.

הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' וח"כ יואב קיש ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת קובעת כי המדינה תתיר למועצות לפתוח מאחזים וישובים ביו"ש שהוקמו על אדמות מדינה, עד להסדרתם.

ארץ ישראל שלנו ומה ששלנו אי אפשר לגנוב. סמוטריץ

"יום חשוב להתיישבות, חובתנו לדאוג לתושבים לשירותיים בסיסיים המגיעים להם", אמר יו"ר ועדת הפנים יואב קיש. לדבריו, הצעת החוק קובעת לוחות זמנים ברורים ליישום של החלטת קבינט שהתקבלה כבר והתחילה לפעול. לא ניתן לגורמים בעלי אינטרסיים לסכל או לעכב את יישום ההחלטה.

כל הישובים נמצאים על קרקעות המדינה ללא יוצא מן הכלל ולכן הטענות על האג הן שקר גס במטרה לייצר דה לגיטימציה. לבסוף הודה לראש הממשלה וממשלת הליכוד על תמיכתם בחוק שקידמו הבית היהודי.

תאריך יעד להסדרה

במאי אשתקד התקבלה החלטת ממשלה על הקמת צוות ייעודי במשרד ראש הממשלה להסדרת יישובים שנבנו על אדמות מדינה. מדובר על ישובים שהוקמו לפני עשרות שנים בתמיכת הממשלה ובברכתה ומתגוררים בהם כששת אלפים משפחות.

למרות זאת ההסדרה מתקדמת בעצלתיים. הצעת חוק 'מרקם חיים' מעגנת בחקיקה את מעמדם המיוחד של אותם יישובים תוך כדי תהליך ההסדרה המתארך.

ראשית, קובעת ההצעה את חובתה של הממשלה להשלים את מהלכי ההסדרה בתוך שנתיים. שנית, נקבע כי בתקופת הביניים יזכו תושבי היישובים הצעירים למלוא השירותים המוניציפאליים להם זכאי כל אזרח. במציאות הנוכחית מבקר המדינה מבקש לאסור על הרשויות המקומיות להעניק שירותים מוניציפליים לאלפי המשפחות. חברת החשמל ומקורות מנועים מלהסדיר חיבורי חשמל ומים מסודרים, משרדי הממשלה מנועים מלתקצב תשתיות ומבני ציבור ועוד ועוד.

"הגיעה העת לעבור לשלב המעשים"

שלישית קובעת הצעת החוק שבתקופת הביניים שעד להשלמת הליכי ההסדרה יותלו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים ולא יבוצעו פעולות של יחידת האכיפה במנהל האזרחי בלא הנחיה ישירה של שר הביטחון או ראש הממשלה באישור הקבינט.

ח"כ סמוטריץ' "מדובר על יישובים שלמים שתלויים בין שמים וארץ. המועצות לא יכולות לקחת עליהם אחריות כיוון שהם אינם מוסדרים ואלפי משפחות לא מקבלות שירותים מינימליים של אזרח. מדינת ישראל הקימה התיישבות מפוארת ואחריותה לאפשר מרקם חיים נורמלי לתושביה.

אזרחי יהודה ושומרון הם שווי חובות הגיע הזמן שיהיו גם שווי זכויות. אני קורא לראש הממשלה ושר הביטחון לקדם את החוק במהירות האפשרית על מנת להעניק לאזרחים את המגיע להם. הממשלה הזו מחוייבת להסדרת ההתיישבות והמחויבות הזו לא יכולה להישאר רק ברמת הדיבורים. הגיע העת לעבור לשלב המעשים"

"חניתה וחרשה חד הם"

שרת המשפטים איילת שקד שהביע תמיכה בנאום מטעם הממשלה על "חוק ההסדרה 2" אמרה: "בדמוניזציה שהשמאל מבקש לייצר להתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון, נוצר הרושם כאילו מדובר בכמה "פרחחים" שעלו לקרקע תוך עימות עם חיילי צה"ל. וכעת, הם, השמאל, אנשי החוק והמשפט, מבקשים להיפרע מאותם פורעי חוק.

לא נערים ולא פרחחים. ההתיישבות הצעירה לא נולדה בחטא; לא הגיעו אליה במקרה; ולא התיישבו בה תוך נישול פלסטינים. רוב היישובים הוקמו כחלק ממהלך אסטרטגי מתואם עם ממשלת ישראל.

אלא שארגוני שמאל קיצוני החליטו שמה שהם לא מצליחים לעשות בקלפי הם יעשו באמצעות פניה לבג"ץ. כך החלה הצפת העתירות לפינוי ישובים בהם מתגוררות עשרות משפחות עם ילדים. הם לא הסתפקו בפינוי התיישבות צעירה מביתה ומהר מאוד הגיעו גם לדרישת פינוי בתים מתוך יישובים ותיקים, כמו תשעת הבתים בעפרה.

מאז שנכנסתי לתפקיד שרת המשפטים הצבתי לעצמי שתי מטרות חשובות: האחת גיוון השופטים בבית המשפט. אני שמחה על ההצלחה בכך. בית המשפט העליון ובתי המשפט האחרים מגוונים ומקצועיים היום הרבה יותר מאלו שהיו בעבר.

המטרה השניה הייתה חיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון ונורמליזציה של חיי התושבים שם. אין כל סיבה שתושב גוש עציון יופלה לרעה מתושב הרצליה. גם כאן עשינו חריש עמוק. תשובות המדינה לבג"ץ השתנו ב 180 מעלות ועברנו מ-שיח של פינוי לשיח של הסדרה; במקום לשאול מתי מפנים, אנחנו שואלים כיצד מסדירים. עצם העובדה שאנחנו עומדים כאן ומסדירים את ההתיישבות מוכיחה על ההצלחה של מדיניות הימין.

שקד גם הגיבה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שמאמצת את "תקנת השוק". בכך היא תביא להסדרה של למעלה מ 2,000 משפחות מחרב הפינוי.

אלא שחוות הדעת לא פותרת את בעיית כל ההתיישבות הצעירה. לשם כך הגשנו את הצעת החוק. יש כמה החלטות ממשלה שמדברות על הסדרה ואם משרד הביטחון יידע להפעיל את המערכות כמו שצריך אפשר לעשות הכל גם בכלים מנהליים. הכנסת שהיא הריבון משעה שרואה שהרשות המבצעת לא עושה את עבודתה, היא נכנסת לפעולה. בכל מקרה אני מבהירה את עמדת ועדת שרים שמקובלת על המציעים , מדובר על ישובים שנמצאים על אדמות מדינה ולא על קרקע פרטית".

ליצור הכרעה

יו"ר האיחוד הלאומי השר אורי אריאל בתגובה לחוק מרקם החיים והחוק לגירוש מחבלים שעברו היום בטרומית:"אני מברך על העברת שני החוקים המשמעותיים הללו במליאה היום. אין ספק שעלינו להמשיך ולהסדיר את המצב ביו"ש וליצור הכרעה והרתעה כלפי הטרוריסטיים הרצחניים. תושבי יו"ש, זכאים למרקם חיים תקין כמו בכל מקום בארץ ועלינו לפעול בכלל הכלים שיש ברשותנו כדי לקיים זאת. אל לנו לחכות לרצח הבא. עלינו לקדם את שני החוקים הללו עד להעברתם המלאה כדי שנוכל ליישמם בשטח בהקדם."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
שחררו
גרשון מיינרט | 19-12-2018 13:42
אל תשלחו הודעות
2
סוף סוף סיום לאפליה של תושבי יו"ש
ד"ר משה פרץ | 19-12-2018 15:09
כל הכבוד לבצלאל סמוטריץ ויואב קיש. מסירים את החרפה של אפלית זכויות אזרח של יהודים בארץ ישראל. השלב הבא, הסדרת הישובים.
why is there no package for chasidm aliya
eli | 20-12-2018 10:36
Who can I tqlk to to help chasidim make aliya
3
סמוטריץ : תקוותו האחרונה של השמאל
סמולן | 19-12-2018 16:00
סמוטריץ סוחב אחריו את ממשלת ישראל למהלכים מתגרים בחוק הבינלאומי בכך הוא תורם למשאלת הלב של השמאלנים לקרב לחץ בינלאומי וסאנקציות על ישראל כדי שתסיים הכיבוש תודה בצלאל !
4
בצלאל
רוני | 19-12-2018 19:06
כל הכבוד לבצלאל סמוטריץ ישר כוח
5
לא סובלת את סמוטריץ' בדרך כלל אבל נאום פצצה
Jane Doe | 20-12-2018 3:01
שימשיך להתעסק בדברים האלה ולא בכמה הפוכים על המשאית ויהיה סבבה