הרבצ"ר לשעבר על בקשת רמון: "לא קוברים כד אפר"

הרבצ"ר לשעבר, הרב ישראל ויס, התייחס להחלטתה של רונה רמון ז"ל למנוע הלוויה שלישית מילדיה על ידי זה שישרפו את גופתה ואמר כי אי אפשר לקבור כד אפר: "צריך לקבור משהו מוחשי"

הרבצ"ר לשעבר על בקשת רמון: "לא קוברים כד אפר"
  (צילום: פלאש90)

הרבצ"ר לשעבר, הרב ישראל ויס, התייחס להחלטתה של רונה רמון ז"ל למנוע הלוויה שלישית מילדיה על ידי זה שישרפו את גופתה.

בראיון לרדיו 103FM, נשאל הרב ויס האם היהדות מתירה לקבור כד אפר. על כך הוא השיב: "חד וחלק לא ואני אומר זאת בצער רב. מה שניתן לקבור על פי המצווה הוא משהו מוחשי. מי שמצווה לשרוף את גופתו, לא קוברים אותו. חוויתי לצערי לא פעם מקרים של חיילים שנשרפו וקברנו רק את מה שמצאנו. מצוות התורה היא לקבור משהו מן הגוף".

כשהוסבר לו כי רמון עשתה זאת כדי לחסוך את הלוויה לילדיה, אמר הרב ויס: "לא אכנס לרציונל ההחלטה, אך מרגע שהחליטה לא ניתן לקבור אותה. אפשר היה לעשות זאת בדרך אחרת אך לא אכנס לזה".

בתור מי שהיה הרבצ"ר בזמן נפילתו של אילן רמון, נשאל הרב ויס האם מותו שלו ושל בנו אסף, וכעת של רונה, לא מעלים אצלו שאלות אמוניות: "אפשר לשאול את השאלה הזאת גם כשפרעה ציווה להשליך תינוקות ליאור. זו שאלה שקיימת מקדם ההיסטוריה והיא מלווה את כולנו", אמר הרב ויס וסיפר כי "אחרי השואה אבי הלך והתחזק באופן קיצוני, בעוד שאחרים דווקא איבדו את אמונתם".

בסוף סיכם ואמר כי "אני חושב שרונה עצמה והמפעלים שהקימה אחרי לכתם של אסף ואילן ז"ל מצביעים על כמה היא נאחזה בחיים. היא לא הייתה איוב. אלו אנשים שייזכרו לנצח. אלו אנשים שיש בהם שלמות מיוחדת".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שאלות הזויות
יוסי | 18-12-2018 21:18
לקבור כד אפר ??? נו באמת אין גופה אין קבר נקודה אולי יבקשו לקבור את הכלב שלהם במקום או שהגיברת הזאת לא יהודיה או שהיא כופרת
2
רונה רמון כופרת בתחית המתים
שמעון | 19-12-2018 6:23
מנהגי ישראל וההלכה היהודית אוסרת שריפת גופות זה צער גדול לנפש וחוסר מנוחה לנפטר כמה אנשים נילחמים על קבורה ואיפו להיקבר ומשלמים כספים רבים עבור קבר ישראל מי שיעשה את זה בארץ הקודש הוא עושה מעשה נבלה
היא הייתה תינוק שנשבה
צוציק | 26-12-2018 22:43
תקרא את ההלכות
הערה ממש לא במקום
מגיב | 19-12-2018 21:06
מה הקשר לאמונה בתחיית המתים? וכי מתים שקוברים אין חוזרים לעפר? וכי קדושי השואה לא יקומו בתחיית המתים בגלל שהם נשרפו? היא נתנה סיבה הגיונית, רגשית ואנושית לרצונה להישרף. זה לא אומר שזה תקף הלכתית אבל בהחלט לא נותן לך את הזכות לטעון כנגדה ככה!