היועמ"ש חוזר על עמדתו: חוק ההסדרה לא חוקתי

אין חידוש בדברי מנדלבליט שכבר התבטא בעבר כמה פעמים נגד חוק ההסדרה, ובדבריו הערב לבג"ץ הוא מזכיר את עמדתו הנחרצת בשנית ובשלישית שניתן להגיע להסדר ביו"ש גם בלי החוק שצריך לבטלו

היועמ"ש חוזר על עמדתו: חוק ההסדרה לא חוקתי
  מנדלבליט. צילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט בעדכון ששלח לבג"ץ הערב (שלישי) כי עמדתו כי  היועמ"ש "תקנות השוק" יכולות להכשיר כ- 80% מהקרקעות ביו"ש, ועדיפות על חוק ההסדרה שאינו חוקתי.

אין חידוש בדברי היועמ"ש שכבר התבטא בעבר כמה פעמים נגד חוק ההסדרה, ובדבריו הערב לבג"ץ הוא מזכיר את עמדתו הנחרצת בשנית ובשלישית שניתן להגיע להסדר ביו"ש גם בלי החוק שצריך לבטלו.

בעדכון לבג"ץ בסה"כ הדגיש היועמ"ש את עמדתו מנובמבר 2017 כי "אין מנוס מההכרזה השיפוטית על חוק ההסדרה כחוק בלתי-חוקתי אשר דינו בטלות"

כזכור, חוק ההסדרה מורה כי קרקע בבעלות פלסטינית פרטית, שנבנו עליה בתים תופקע לטובת המדינה ובעלי הקרקעות יפוצו בשווי הקרקע או יקבלו קרקע חלופית על פי בחירתם.

תקנות השוק שהציע מנדלבליט מורות כי "עסקה שנעשתה בתום לב בין הממונה על הרכוש הממשלתי בשטחים לבין אדם אחר, בכל נכס שהממונה חשבוֹ בשעת העסקה לרכוש ממשלתי, תהיה תקפה, גם אם בפועל האדמה המדוברת לא הייתה שייכת למדינה"

בתזכיר שהגיש היועמ"ש הוזכר גם מקרה מצפה כרמים והסדרתו כפי שנקבע בבית המשפט המחוזי בירושלים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מנדבלט הזבל
יענקלה | 18-12-2018 18:53
אתה חושב שאתה הומני וישר? להיות לפעמים יקה זה להיות רשע. כולנו זוכרים איך כבלת את הידיים של צהל כשהיית הפרקליט הצבאי הראשי, דבר שהוביל לתזוזה ההדרגתית של צהל ומפקדיו שמאלה, ולכן הדברים נראים כפי שהם נראים היום. האם אתה מקבל כסף מהשמאל? אולי מחמאס ודומיו? האם נסתרה עליך דעתך? ואתה עוד חובש כיפה? תתבייש. אתה יהודי או איש תנועת ההשכלה?
אתה סתם מתלהם...
ימני שפוי | 19-12-2018 0:13
תרגע, אביחי מנדלבליט מתוקף תפקידו כפרקליט הצבאי הראשי וכיועץ המשפטי לממשלה אין לו ברירה אלא ללכת חוקית עם כל דבר אפילו בניגוד לרצונותיו האישיים. הוא יכול להלחם בבגץ מעכשיו ועד סוף חייו כדי להסדיר את חוק ההסדרה וזה פשוט לא יצליח לעבור.
2
לא רק שצריך את חוק ההסדרה, אלא יש להרחיבו
ט-ר-נ-ס-פ-ר | 18-12-2018 19:00
מה שהמדינה באמת צריכה לעשות זה להכריז בעלות על כל שטחי ארץ ישראל שאינם בבעלות פרטית יהודית, ולפצות את הערבים שחשבו בטעות שאדמה בארץ ישראל יכולה להיות שייכת להם.
3
מאזוכיזם במיטבו
יעקב התשבי | 18-12-2018 19:08
מנדבליט כבל את ידי צהל בהיותו הפרקליט הצבאי הראשי. לדעתי הוא הניצן הראשון של תזוזת הצבא ומפקדיו שמאלה. לא מספיק שבגץ הורס את המדינה אז גם אתה מסייע בידו? האינטרס שלך הוא קודם לדאוג ליהודים לפני הכל. כשהערבים יתחילו להתנהג על פי החוק הבינלאומי אז תוכל להשליט אותו על מערכת ההחלטות של הממשלה. לא יתכן שהם יהיו מעל לחוק ואנחנו נכבול את ידינו שלנו במסגרת המשפט הנאור של אהרון ברק וחבריו. זו ממש התאבדות. האם לשם כך הקמנו את המדינה? כדי להרוס אותה?
4
מנדבליט צודק וראוי להתייחס לדבריו
ישראלי | 19-12-2018 11:23
כל זמן שיהודה ושומרון נחשבים בעיני החוק הבינלאומי כשטח כבוש אסורה בתכלית החרמת רכוש של האוכלוסייה המקומית לטובת מתיישבים שהגיעו מהמדינה הכובשת