אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מוצש: אסור להדליק אור בשבת, אבל בכל זאת תדליקו

בכתבה שתתפרסם בשבת במגזין מוצש מבית מקור ראשון, פוקדת הכתבת יעל קורן, על חילוני המתארח אצל דתי לחלל את השבת במזיד. "אם כיבית בטעות את האור בשירותים, חמור יותר מבחינה הלכתית אם תדליק אותו בחזרה. בכל זאת, הדלק אותו בחזרה מיד." אגב, המגזין מיועד לציבור הדתי.

מוצש: אסור להדליק אור בשבת, אבל בכל זאת תדליקו
  לחלל שבת. מוצש (לוגו העיתון)

הפעם במגזין מוצש הגזימו לגמרי.

בשבת תתפרסם במגזין הפנאי והתרבות של מקור ראשון, טור כפול של המדריך לחילוני העושה שבת אצל דתיים, ושל דתי העושה שבת אצל חילוניים.

על פניו רעיון חביב, ובו החילוני מתבקש להביא כיפה שהיא לא מהלוויה או מבר מצווה ולא לנשק את המזוזה בכל חדר והדתי מוזהר שלא לפתוח את המקרר ושלא לשאול איפה הכיור הבשרי.

עד כאן טוב, כמו שאומר ניב רסקין. אלא שכאן מגיעה מכת המחץ, בסעיף 5 של המדריך לחילוני, ממליצה יעל קורן לחילונים לחלל שבת במודע:

"אם כיבית בטעות את האור בשירותים, חמור יותר מבחינה הלכתית אם תדליק אותו בחזרה. בכל זאת, הדלק אותו בחזרה מיד, שאם לא כן תגזור על בני הבית מכת חושך מוחלטת החל מחצות בקירוב."

הניסוח פשוט מדהים, קודם כל הכתבת אומרת שהדלקת האור אסורה בשבת, ואז פוקדת לחלל את השבת, כדי שהעברה תהיה במזיד. בירור קצר על הכותבת מעלה כי מדובר בחרדית לשעבר.

אגב, הכתבה תתפרסם דווקא בשבת פרשת ויקהל, בה פותחת הפרשה באיסור חילול שבת: "ששת ימים תעשה מלאכה וביום השביעי יהיה לכם קדש, שבת שבתון ליי כל העושה בו מלאכה מות יומת, לא תבערו אש בכל מושבותיכם ביום השבת".

מוצש: הרב שרלו ניטרלי, הרב אפרתי נגד

זו אינה הפעם הראשונה, בה עובר המגזין מבית מקור ראשון המיועד לקהל הדתי את הגבול ומפיץ תכנים בעייתיים. בעבר כבר התפרסמה מחלוקת סביב מוצש, בשו"תים באתר כיפה.

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה הביע דעה ניטרלית כלפי המגזין כשכתב " לאדם ניתן כוח בחירה וכוח הבחנה, והוא אמור להיות מסוגל להבחין בין הקודש ובין החול, בין הטמא ובין הטהור. "כיוון שדברים בעולמנו הם מורכבים בדרך כלל מכל העניינים כולם, ובדרך כלל דברים הם מעורבבים, ויש בהם טמא וטהור כאחד – יכולת ההבחנה הזו היא חיונית."

"אם אדם חש שהוא לא מסוגל לעשות את ההבחנה הזו, ואם הוא לא מסוגל לדלג על מה שלא מתאים – שלא יקרא. אם הוא מסוגל לעשות את זה, וכך ראוי שיהיה – הוא יכול להתברך מהדברים הטובים, ולבער את הדברים הרעים והבעייתיים, וכך לחיות את חייו לאורך הדרך כולה."

לעומתו הרב ברוך אפרתי, ראש ישיבת ההסדר באפרת ורב שכונת הזית בישוב הביע דעה נחרצת נגד מוצש: "הבעיה עם המגזין הזה אינה ההלכה בלבד אלא כל עידוד הכיוון התרבותי הזה בציונות הדתית."

"מגזין שמדבר לכתחילה על דתיות גבולית ומחפפת הוא מגזין שהקב"ה לא שמח בו, שכן הוא מקדם הקטנת יראת השם וסממני הדת, על חשבון הנאות החיים והאסטטיקה שלהם. מסיבות מעורבות של דתיים ודתיות צעירים, הכוללות נגיעה ונשיקות וכו´ מקבלות רוח גבית ממגזין כזה שנותן להן גב תרבותי ולגיטימציה שכאנשים דתיים שאינם מחויבים להלכה."

תגובת מקור ראשון:

"אנו שמחים לגלות כי גם באתר "סרוגים", כמו בקרב רוב הציבור הדתי-לאומי, מקפידים לעקוב מדי שבוע אחרי כל מילה המתפרסמת במגזין מוצש, ואנו מברכים על כך."

"לעצם העניין: שלא כמו ברוב ביטאוני ועלוני המגזר, מגזין מוצש מפרסם מאמרים סאטיריים ומשעשעים גם לפני ואחרי פורים, וכל שנותר לנו הוא להצטער בעבור מי שלא מצליח לבצע את האבחנה הפשוטה הזו, בין טורי דעה חוצבי להבות ה"פוקדים" על אנשים לעשות דבר מה, לבין סאטירה שמטרתה להעלות חיוך ולטפל בנושאים שונים, חלקם רציניים עד מאוד, באופן מחויך ומזמין."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
28 תגובות - 28 דיונים מיין לפי
1
חוסר פרופורציה בין גליון מוצ"ש לבין הכתבה על הרב דרוקמן
יאיר | 13-03-2012 10:50
מה שיותר מקומם זה שמערכת סרוגים מבליטה בגאווה רבה את העובדה שהרב דרוקמן מקבל פרס ישראל למרות התנהגותו הבעייתית בפרשת עבריין המין המורשע הרב קופולוביץ. ולמרות תמיכתו הבלתי מסוייגת בחשוד בעבירות מין אחר הרב מוטי אלון. והנה כפתור ופרח בכתבה הנ"ל על מגזין מוצ"ש מובאת דעתו של הרב שרלו ביחס למוצ"ש, שרק אתמול כתב שאין להימנע מלתת לרב דרוקמן פרס ישראל... אז חוסר הפרופורציה בין כתבה שטותית למחצה "הפוקדת" על חילול שבת, לעבירות מין שהנם בגדר פיקוח נפש מוחלט, זועק מהשמיים. מה זה אומר על מערכת סרוגים? על רבני הדת"ל? איפה סדרי העדיפויות שלכם? ששש... אל תספרו גם אתתם מונעים מרייטינג ומאידיאולוגיה בדיוק כמו "אחיכם" באתרי האינטרנט האחרים שאתם נוהגים לבקר... כנראאה תגובתי לא תתפרסם.. היא תצונזר.. :-(
2
כמה תלמידים לומדים בישיבת ההסדר באפרת?
| 13-03-2012 11:11
3
מה ההתרגשות שיימן? זה "מדריך" שאמור להיות מצחיק
| 13-03-2012 11:13
לא מדובר בספר הלכה! העיקר שמצאת אייטם לכתבה
4
אתם עיתונאים מעולים, מוציאים דברים מהקשרם בצורה מושלמת!
סרוגים ללא הומור | 13-03-2012 11:15
5
תגובה מבזה של מקור ראשון
דוד | 13-03-2012 11:16
אם נקרא במדריך לרצוח את אלעד טנא (עורך הסמרטוטון הזה) או את הכותב יעל קורן, האם גם אז יתייחסו לזה בחיוך מזמין? למה חילול שבת (סקילה) הוא פחות מרצח (סקילה)?! דתיים לייט נמאסתם עלינו
6
חרדלים חסרי הומור
יוני | 13-03-2012 11:28
מה נסגר אתכם תגידו? במוצש יש הרבה סאטירה (מצוינת, אגב), ולקחת משפט סאטירי אחד ולהפוך אותו לכותרת כל כך משונה זה פשוט עלבון לאינטלגינציה של כולנו. והתגובה של מקור ראשון חדה ולעניין. שכוייח.
7
תגובה ל-5
משה | 13-03-2012 11:30
ממש אותו דבר בעיניך, לקרוא לרצח אדם ולכבות אור בשבת. ממש גאון הדור. מוצש אל תיראו - אתם הגדולים מכולם.
8
זה בסדר, גם הקונסרבטיביים צריכים מגזין
שי | 13-03-2012 11:48
אם לשפוט לפי מוסף השבת של "מקור ראשון", שלא לדבר על "מוצ"ש", העיתון עושה צעדי ענק במיצובו הקונסרבטיבי. אין בכך שום פסול, שכן ביהדות מאז ומעולם היו כתות ותנועות משונות. רק שאמנון לורד צריך לקחת אומץ ולציין בהבלטה: "מקור ראשון - עיתון ליהודי קונסרבטיבי".
9
5, כל הטירוף החרדי בתגובה אחת
גל | 13-03-2012 11:51
כי באמת, להדליק אור (ע"י חילוני) , ולרצוח אדם, זה באמת אותו דבר. את כל אבדן הדרך שלכם, הניתוק מהרוח והדבקות במילה המתה, הצלחת למצות היטב.
10
אויש איזה טרחנים
שלומי כהן | 13-03-2012 12:05
מוצש, באמת שאין טעם לדבר אל החבר'ה האלה בשפת ההומור או ההיגיון. חרדלים יבשים נמאסתם.
11
מוצש - מגזין שמבזה את כל המגזר הדתי-לאומי
דני | 13-03-2012 13:39
עוסקים בליקוק בלתי פוסק לעולם החילוני, במקביל לזלזול בוטה וחצוף כלפי העולם החרדי. עדיף כבר טיים אאוט. אם כבר, ללכת אל המקור ולא אל החיקוי שמתנהג בדיוק אותו דבר, רק עם כיפה על הראש. ומסכים שמקור ראשון כבר הגיע למקום קונסרבטיבי. את המנוי שלי ביטלתי לפני חצי שנה, כבר נמאס לי להתאכזב ולהתעצבן ממנו כל שבוע מחדש.
12
זה על גבול הסאטירה.מה אתם רוצים ממנו
jvjvjvjvjvjvjvjחהחהח | 13-03-2012 13:42
עזבו אותם כל אחד יחיה איך שהוא מבין את ההלכה. ובכתבה הנ"ל לא מייצגת כלום .זה סתם כתבת שעימום.
13
דווקא מוצש מגזין איכותי ונחמד
מישהו | 13-03-2012 14:02
תפסיקו לצרוח ולילל על כל דבר. מי שלא מבין בדיחה ולא מבדיל בין כתבה הומוריסטית ובין פסיקת הלכה יש לו בעיה קצת יותר יסודית שמצריכה פסיכיאטר ולא רב. נמאס כבר מכל מיני צדקנים יבשושיים ששמעו במקרה על כותרת של כתבה בעיתון, ומייד כותבים מכתב תגובה של 10000 מילים ובתפוצת נאטו (ומבטלים את המנוי שמעולם לא טרחו לעשות) , זה הרבה יותר גרוע מהפשקווילים של החרדים - דף אחד (ועוד בפונט ענק) וגמרנו...
14
צריך לשנות את שם האתר ל"חרד"לים" ולא לסרוגים
יוסי | 13-03-2012 15:09
מה נסגר? ולמגיב 13, הם עושים מנוי רק כדי שיוכלו לבטל אותו (ואז עושים מנוי שוב כדי שיוכלו לבטל אותו בזעם בשבוע הבא)
15
הרב אפרתי הוא לא רב שכונת הזית
תושב הזית | 13-03-2012 15:41
אלא רק רב בית כנסת אחד מתוך שבע שפועלים בשכונה ולגבי הנושא המדובר: הומור רבותי הומור. אחרי שאבדתם אותו אני בטוח שרבונו של עולם מתבאס ממכם כמו שאתם מתבאסים מעצמכם עם הפרצוף תשעה באב שתקוע לכם על הפנים לאורך כל השנה.
16
די עם החפיפניקיות! מקור ראשון - נמאסתם!
אלעד | 13-03-2012 15:44
לא עושים סאטירה הקוראת לזלזול בהלכה
17
נו, תתבגרו.
שמואל | 13-03-2012 15:56
קוראים לזה סאטירה. גם אם לא, אתם יוצרים את הפרסום ואת הקיום לזה. אתם, דהיינו, המפרסמים הקטנוניים
18
מקור ראשון
ידידיה | 13-03-2012 17:29
מקור ראשון עיתון מצלח למדי אך בניגוד לכך מוצש עשוק בעיקר בתקיפת הדת ולא בסאטירה לדוגמא שבוע שהוקדש למלחמה בחינוך החרדל"י דיבורים על "אולפן שישי" וזו גם העבירה הכללית במגזין אישית אני מקיר גם דתים לייט שהעזדעזעו מכך
19
במוצש ובמקור ראשון כל כך מלאים בעצמם, כל כך מנופחים
ירון ח | 13-03-2012 18:05
ההערצה העצמית נודפת מכל עמוד שלישי במוצש, וגם מהתגובה המגוחכת והמתנשאת שלהם. תירגעו, אתם לא כאלה אלופים. אתם מצחיקים בעיקר את עצמכם ונפלאים בעיקר בעיני עצמכם. יכול להיות שנדמה לכם שלזלזל בהלכה, להביט בעיניים מעריצות בתרבות הכללית ולבעוט בכל מי שחושב אחרת מכם זה מגניב, אבל ממש לא. לא יודע מה יש לכם להיות כל כך מרוצים מעצמכם.
20
ל-18
מושיקו | 13-03-2012 18:23
מוצש באמת עשוק, העבירה שם לא משהו וכולנו העזדעזעו מכך. בקיצור, עדיף ללכת לאולפן כמה שנים ואז לעשות מנוי ולהנות ממוצש.
21
שמחה גדולה בשמיים
משה | 13-03-2012 18:54
כידוע, בימינו אין נביאים (מי שיודע אחרת שיפרסם בבקשה, זה די חשוב) ובאופן כללי אין בנמצא אנשים שיכולים לומר לנו עם מה הקב"ה שמח ועם מה לא. ולכן גם אני ארשה לעצמי להשתמש בלשון הזהב של הרב ברוך אפרתי ולומר: תלמיד חכם שלא מבין בדיחה זה תלמיד חכם שהקב"ה לא שמח בו שכן הוא מקדם זלזול בתלמידי חכמים וסממני הדת על חשבון קירוב לבבות ועבודת ה' מתוך שמחה
22
מיזרוחניקים תיתעוררו הגיע הזמן להיתחרד"ל
דוד חי | 13-03-2012 20:42
23
CHAREDIM ARURIM MA ATEM CHOSHVIM LEAZMECHEM RAK ATEM
reb | 13-03-2012 21:02
NIVZIM NEVELOT GAZLANIM SHAKRANIM CHULIGANIM
24
ראינו בדיוק מיהו ומהו מקור ראשון-קן צרעות!
חרדי מאלעד | 13-03-2012 21:36
ראינו בדיוק מיהו ומהו מקור ראשון ועד איפה מגיעה הנייטרליות שלו,כשבמוסף סוכות לפני ארבע שנים נתנו במה לבני הזוג אסולין המציימרים להיות רב ורבנית,ובמאמר שפורסם הם פשוט שפכו את דמו של כב' הרב עוזי משולם!!! מעניין כמה שלמונים קיבלו האסולינים בשביל המאמר הזה (הם הספיקו לשכוח שאותם אלו שהם היללו במעמר הם אלו שרצחו בדם קר את בנם היקר שלומי אבולין ה' ייקום דמו,שהיה תלמידו המובהק והאהוב של כב' הרב עוזי משולם!!!
25
מה שמעניין בכל הסיפור הזה
| 13-03-2012 22:33
זה שבעבר כשהיו מחאות על תכני כפירה במוסף "שבת" של מקור ראשון הם טענו בתגובה שלא מדובר על עיתון דתי ושהעיתון מיועד לכל האוכלוסייה. ב"הפוך על הפוך" דוקא מוצ"ש הסאטירי מפריך את הטענה שלהם. המוסף הזה כתוב בצורה מובהקת כמכוון לקהל דתי ומנוסח בצורה "מגזרית" מובהקת. ואם כך טענתם כאילו מקור ראשון זה לא עיתון דתי מופרכת. לגופם של דברים הרבה יותר מפריעים לי מאמרי ההשקפה המעוותת במוסף "שבת" מהסאטירה קלת הדעת שב"מוצ"ש"
26
הקרן החדשה מממנת את אי קריסתו של העיתון ? בדקתם את זה?
טנא,בודה,קורן,פרידמן | 14-03-2012 1:20
גם אני רוצה להביע שאט נפש מהמגזין הנוראי הזה שאני חש שהוא כמו סוס טרויאני בתוך ביתי. מגיע בסופי שבוע ומשפריץ תרבות מערב נמוכה וזולה, חפיפניקיות דתית והתרסה. כותבת כמו רחלי מלק בודה, דתלשית ידועה, ורוב רוב הכותבים והעוסקים במלאכה דתיים סופר סופר לייט, דתלשים, חילונים וכד', שמנסים "לחנך" את הציבור להיות כמוהם. תמונות לא צנועות בעליל (כולל זוג שמתנשק באיזה פרסומת שיצא לי לראות שם), הבעיה היא אנחנו , חולשה, ממשיכים לשלם על המגזין הזה כמו פראיירים בעוד שאין ספק שהמגזין פוגע בילדים ובנוער. לעניות דעתי עומק הבעיה נעוץ בכך שהרי רוב הבתים שקוראים מקור ראשון , קוראים גם ידיעות ומעריב והארץ. אך בעוד האדם מבין שיש תרבות חילונית שם! והקריאה היא סלקטיבית כי יש שם הרבה תועבה ובעיתיות. במקור ראשון העיתון של הציבור שלנו, הציפייה שתהיה שמור יותר, שתהיה מוגן ,אך מנצלים את זה בעלי אינטרסים ומחדירים מסרים שליליים , זולים ונמוכים , אני לא אתפלא עם הקרן החדשה מעניקה תקציב למניעת קריסת העיתון (שאגב מעולם לא היה ריווחי , אפילו לא יום אחד מאז הוקם !!!! ).
27
תגובת שרלו
אביתר | 15-03-2012 1:12
כל כך אופינית לו, פשרנות על חשבון הדת וכל דבר שבקדושה, אולי נכניס צלב לבית המדרש שלך וניתן את הבחירה לכל תלמיד מישבתך לעצום את העינים...
28
הקצנה
רמי | 03-11-2019 7:29
המגזר ממנו יצאתי כניצול בגלל השקרנים שהתרבו בו, לשמחתי גם אנשי אמת נמצאים בו,וככל שהזמן עובר , אנשי האמת לוקחים צד ונפרדים מהצד השיקרי שבו . זהו הצד המפסיד וזהו הצד המנצח . אני לא מקנא בהורים שמגדלים ילד שלבסוף נוסע לחול ומתחתן עם גוייה ורק בגלל חינוך חצי או רבע דתי .