אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סיום ש"ס ביום אחד: "עושים כל דבר בגדלות המרבית"

בעוד כשבועיים יתקיים בבנייני האומה כנס ענק של ישיבות הסדר, בו יסיימו את לימוד הש"ס ביום אחד. ראש ישיבת שדרות, הרב דוד פנדל אומר לסרוגים כי המטרה היא "להראות לציבור שישיבות הסדר זה לא רק אוסף של נקודות קטנות, אלא מעצמה אחת שהתחלקה להרבה זרועות"

סיום ש"ס ביום אחד: "עושים כל דבר בגדלות המרבית"
  תלמידי הסדר (אילוסטרציה: יוסי זליגר/פלאש90)

"יחד בקדושה" – ישיבות ההסדר עושות היסטוריה במיזם בו יתכנסו יחד בוגרי ישיבות ההסדר לסיים את הש"ס כולו ביום אחד ובמקום אחד.

לרגל שנת ה-70 למדינת ישראל עולם ישיבות ההסדר לדורותיו מצטרף לחגיגות במיזם רוחני, חינוכי וחווייתי הנערך לראשונה בישראל ובו יסיימו את הש"ס כולו, ביום אחד ובמקום אחד, בוגרי ישיבות ההסדר, ראשי ישיבות, אישי ציבור, וכלל אוהבי התורה.

באירוע רשמי שיערך ביום ראשון כ"ב בטבת התשע"ט (30 דצמ'), בבנייני האומה בירושלים צפויות להשתתף מאות חברותות שנרשמו מראש באתר הייעודי, בחרו את שמונת דפי הגמרא ללימוד ויזכו להיות חלק מהמיזם הייחודי. מלבד האפשרות לרכוש מושב אישי לחברותא ניתן להתאגד מספר תורמים או בני משפחה מסביב לדמות משמעותית בקהילה ובמשפחה ולזכות אותו לקחת חלק במיזם. כמו כן, ניתן לתרום ולתת חסות ללימוד דפים, מסכתות וסדרים כל אחד לפי יכולתו.

לשאת בגאון את כל הדגלים

בשיחה עם הרב אייל גריינר, ראש ישיבת טפחות שאלנו אותו למה דווקא בחרו לכינוס את סיום הש"ס?

הרבה דגלים הציונות הדתית נושאת על כתפיה במהלך 70 שנות קיום המדינה, וצריך לחדד, וזו הזדמנות מצוינת לחדד בשנת השבעים, שכל הדגלים נובעים ממקום אחד: "לעשות רצונך אלוהי חפצתי, ותורתך בתוך מעי".

לימוד הש"ס מהווה את הגרעין היסוד של תורה שבעל פה, תורה שצומחת מתוך האנשים. וההיקף הגדול של תורה שבעל פה טמון בתוך אותם דפי התלמוד הבבלי, וראינו לנכון בשנת השבעים, להתאחד כולנו ליום של לימוד של תורה שבעל פה, ומתוך זה לשאת בגאון את כל הדגלים – שותפות במדינה, שותפות בעם, שותפות בארץ, בבטחון, בצבא, ברבנות, בכל התחומים כולם.

הרב רואה התגייסות של תלמידים ובוגרים ליום הלימוד הזה?

הפנייה היא אל הבוגרים, אל התלמידים, לבוא או לשלוח נציגים מעולם הרבנות, מעולם העשייה, להתגייס מי שיכול – בבנייני האומה ומי שאינו יכול, יכול לקחת חלק וירטואלי, ללמוד באותו יום, לקחת דפים ולהיות חלק מהתהליך.

זה חידוש השנה, ונצטרך להתרגל, אני מקווה שזו לא תהיה הפעם היחידה ובשנה הבאה נחזור על המבצע הזה עוד פעם. ובעזרת ה' נוסיף עוד ועוד מפעלים כאלה של הרביית התורה והפצתה בעם ישראל.

לפרטים והרשמה על סיום הש"ס של ישיבות ההסדר – לחצו כאן

המתנה שלנו לשנת ה-70 למדינה

הרב שלמה לוי, ראש ישיבת ראשון לציון אומר לסרוגים. "הכינוס נועד לקשר את הציבור עם ראשי הישיבות והישיבות עצמן, והבנתי שגם ראשי הערים של ישיבות ההסדר  גם אמורים להגיע, ויש בזה אמירה ערכית שהישיבות תופסות מקום משמעותי במרקם החיים שלנו, ולכן יש בשורה מאוד גדולה בציבוריות של העניין.

החיבור בין עולם התורה לבין 70 שנה למדינה, מראה על היחס הערכי –רוחני שלנו למדינת ישראל, שהיא לא רק גורם טכני שמיישב את הארץ. אנחנו יכולים להביע את גודל המעמד של עם ישראל בארץ ישראל עם תורת ישראל – כשחיילים ותלמידים לומדים יחד בשמחה – יש בזה אמירה."

אנחנו עדיין רואים שעולם התורה הסרוג, מרגיש נחות לעומת עולם התורה החרדי, זה ישתנה מתישהו, אולי עכשיו אחרי 70 שנה למדינה?

אני רואה שבציבור שלנו, גדלים תלמידי חכמים לא קטנים, ואנחנו צריכים לשים אותם יותר בחזית של ההנהגה, אבל יש כאלה ולא מעט. צריכים לשים לב שפרחי כהונה ורבנות צומחים בארץ, עם תורה ארצישראלית ורוח ארצישראלית, בוודאי שצריך לעשות כמו שהרב קוק כותב באורות התחייה, שכמו שבכל אומה צריך שיהיו הוגי דעות וסופרים שעומדים בראשה, צריך שאצלנו תלמידי החכמים בעלי החזון ובעלי רוחב ועומק ההשקפה יוכלו לתת לציבור אופק רוחני, שכולנו נוכל להתכנס ולהוסיף מימד נוסף לשיבת עם ישראל לארצו ולבניית האומה.

מעצמה אחת שמחולקת לזרועות בכל הארץ

ראש ישיבת שדרות הרב דוד פנדל אומר לסרוגים: "זו הזדמנות שערך המכפיל של כל ישיבות ההסדר יחד, במפגן של כוח ואחדות, מכל הערים והמקומות, שמתכנסים כולם לבית מדרש אחד למצוות לימוד תורה, זה מראה לציבור שישיבות הסדר זה לא רק אוסף של נקודות קטנות, אלא מעצמה אחת שהתחלקה להרבה זרועות – שמגמתה להגדיל תורה, וישיבות הסדר זה לא רק צבא, אלא גם ובעיקר תורה וחברה.

וישיבות הסדר זה לא לימוד תורה בינוני ומתפשר, אלא עושים כל דבר בגדלות המרבית, והאירוע הזה הוא הזדמנות לראות ולהראות ממה עשויות ישיבות ההסדר, ולמרות חילוקי הדעות הקיימות, הם כולם במגמה אחת מתוך אחדות אחת גדולה."

אחרי 50 שנה של ישיבות הסדר, מה האתגרים הנוכחיים של ישיבות ההסדר?

עיקר האתגר הוא להעמיק את הרמה של הלימוד, להאהיב את הלימוד, להפוך את מרכזי התורה למרכזים ומעוזים של רוחניות. להפוך את בתי המדרש לעוגן של השפעה על כל המקום בו הישיבות נמצאות. מעבר לכך יש חידושי התורה, והעמקת התורה שנותנת את פירותיה בכל עיר ועיר.

איגוד של ראשי ישיבות מובילים ומשפיעים בתורה

מנהל המיזם באיגוד, גלעד גרוס מספר כי "לראשונה החלטנו לצאת במיזם העצום לכבודה של תורה ובמטרה לבנות קומה נוספת בישיבות ההסדר. ההכנסות מאירוע זה יוקדשו למיזמים אותם מוביל איגוד ישיבות ההסדר בהשתתפות כלל הישיבות, לטובת פיתוח והעצמת פעילות עולם ישיבות ההסדר. מזה תקופה ארוכה שהאיגוד אינו גוף פקידותי העומד בקשר עם הצבא בלבד, אלא איגוד של ראשי ישיבות המובילים ומשפיעים בתורה, בצבא ובחברה הישראלית".

כל ההכנסות מאירוע זה יוקדשו ליותר מ-24 מיזמים הנכללים בשלושה תחומים עיקריים: תורה, צבא והחברה ישראלית. המיזמים המגוונים כוללים רצון להקים בית מדרש נייד שיגיע לחיילים בשטח, צוותי חירום שיסייעו לרשויות המקומיות ולקשישים בחירום, שילוב אנשים עם מוגבלויות בישיבות ההסדר, מלגות לבני מח"ל, סיוע לחיילים ובני ישבות המתמודדים עם קשיים נפשיים, מלגות שכר לימוד לתלמידים עם קשיים כלכליים, רשת בתי תמחוי לנזקקים, בתי מדרש לגיל השלישי ועוד.

איגוד ישיבות ההסדר המייצג כיום 64 ישיבות בכל רחבי הארץ ולמעלה מ־12,000 תלמידים ואברכים, כן ירבו. האיגוד פועל במטרה להקים ולבסס במדינת ישראל ישיבות המשלבות לימוד תורה מעמיק עם שירות צבאי משמעותי, מתוך מטרה להגדיל תורה ולהאדירה, לגדל בני תורה ותלמידי חכמים לתורה, יראת שמיים ואהבת ה׳, העם והארץ התורמים לעם ישראל מתוך תחושת שליחות חינוכית, אחריות וערבות הדדית.

לפרטים והרשמה על סיום הש"ס של ישיבות ההסדר – לחצו כאן

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מעצמה של השתמטות בחסות המפד"ל
בושה וחרפה | 17-12-2018 19:47
משרתים חצי שירות. בישיבה אפשר ללמוד אחרי הצבא ולא במקום אבל למרבה הפלא אין כמעט אף אחד שעושה זאת.
אחשלי.. תהיה חזק
מגיב | 17-12-2018 23:44
שומע גיבור.. תעשה שריר, של מי שעשה צבא שלוש שנים, ותהיה חזק!!! כי יש לנו פה מדינה נפלאה, ואחד הדברים שבנו את המדינה הזו זה הדבר שנקרא ישיבות ההסדר.. אז סומך עליך, באמת, שתעשה חושבים, תהיה קצת אמיתי והכי חשוב, תהיה חזק!
2
יישר כח!
אכ | 18-12-2018 0:53
תלונות יהיו תמיד. אך שנוגעים בשס כולו, אז הכל מתאפס לעומתו.