אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היועמ"ש: חוק ההסדרה 2 לא עובר מבחן בג"ץ

בשם היועמ"ש נמסר כי החוק אינו חוקתי ועלול לחשוף את ישראל לסיכונים משפטיים בינלאומיים משמעותיים. סמוטריץ': "קשקוש", שהיועמשי"ם יפנימו שהם לא מנהלים את המדינה"

היועמ"ש: חוק ההסדרה 2 לא עובר מבחן בג"ץ
  מנדלבליט. צילום: Miriam Alster/Flash90

חוק ההסדרה השני. המשנה ליועמ"ש, עו"ד רז נזרי, הציג בפני ועדת השרים לענייני חקיקה את התנגדותו הנחרצת של היועמ"ש אביחי מנדלבליט לחוק ההסדרה 2. סמוטריץ' בתגובה: "קשקוש".

חוק 'מרקם חיים' שמטרתו להסדיר את ההתיישבות הצעירה ביו"ש, של ח"כ בצלאל סמוטריץ' עבר היום בוועדת השרים לענייני חקיקה, לאחר אולטימטום של האיחוד הלאומי.

נזרי אמר כי היועמ"ש מתנגד לחוק מטעמים של מניעה חוקתית וכי ההצעה עלולה להוביל "לפגיעה גורפת בזכות הקניין ומעוררת קשיים משפטים רבים בהקשרים של שוויון בפני החוק ושלטון החוק".

המשנה ליועמ"ש התריע בפני השרים כי החוק עלול להוביל גם להשלכות בינלאומיות ולחשוף את ישראל לסיכונים משמעותיים בהיבט הזה.

לפי עמדת היועמ"ש, הוצעו לדרג המדיני שורה של כלים להסדרת ההתיישבות בגדרי הדין כדי להסדיר באופן פרטני ונקודתי באופן חוקי.

סמוטריץ': קשקוש מארץ הקשקושים

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יוזם החוק, תוקף את עמדת היועמ"ש: "אז אחרי ששנים היועמ"שים תוקעים כל מקל אפשרי בגלגלי ההסדרה (שלוש שנים לקח ליועץ להחליט על הצעד הראשון והקל ביותר של הסדרת מבנים שהוקמו על אדמות מדינה שנגרעו מהקו הכחול!) יש להם את עזות המצח להאשים גורמים אחרים ולטעון שהחוק אינו חוקתי. משפטית זה קשקוש מארץ הקשקושים".

סמוטריץ' מוסיף כי "החוק לא פוגע בזכויות הקניין כי הוא מתייחס לישובים שהוקמו על אדמות מדינה והוא לא פוגע בעקרון השוויון כי הוא מתייחס לתופעה מאוד מסויימת שאין לה אח וריע. הגיע הזמן שהיועמ"שים יפנימו שניגמרו הימים שהם מנהלים את המדינה. כל מקום שהם יפריעו ויכניסו אג'נדה נחוקק. נקודה".

מלשכת סמוטריץ' נמסר לסרוגים כי הממשלה יכולה להחליט לבחור את הדרכים אותן היא מעדיפה להסדרת היישובים, והם לא חייבים לקבל את עמדת היועמ"ש, ואין ליועמ"ש שום זכות לצאת נגד חוק שעבר בוועדת שרים לחקיקה ואם לא יסכים לייצג את המדינה, ימצאו מישהו אחר, כדבריהם.

חילופי דברים בין המשנה ליועמ"ש לשקד

כזכור, במהלך הדיון נשמעו חילופי דברים שהגיעו לסרוגים בין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לשרת המשפטים שקד.

נזרי אמר בפתח הדיון: "אנחנו עושים כל הזמן מאמצים לסייע לממשלה לקדם את מדיניותה,, שקד השיבה: "נכון זה לא אשמתכם. זה חוסר יכולת ביצוע במשרד הביטחון ומשרד רה"מ", ביקרה את נתניהו.

לדברי ניזרי בחוק שמבקש להסדיר את המאחזים ביהודה ושומרון עולות כמה בעיות בשלושה מישורים. "לא כתוב אדמות מדינה, לא כתוב שמדובר ברכישה כחוק, לא כתוב שזה כמו בחרשה, ולכן יש מניעה חוקתית. אתם רוצים לקדם את איוש וזה לגיטימי".

עוד אמר כי "גם אם אומרים שזה רק אדמות מדינה עדיין זה בעיה. צריך להוסיף שנרכש כדין וגם על דרכי גישה". שקד הקשתה:" אם זה על אדמות מדינה אין מניעה חוקתית, נכון"? אך נזרי הוסיף "על אדמות מדינה זו גם בעיה".

במאי אשתקד התקבלה החלטת ממשלה על הקמת צוות ייעודי במשרד ראש הממשלה להסדרת יישובים שנבנו על אדמות מדינה. מדובר על ישובים שהוקמו לפני עשרות שנים בתמיכת הממשלה ובברכתה ומתגוררים בהם כששת אלפים משפחות. למרות זאת ההסדרה מתקדמת בעצלתיים. הצעת חוק 'מרקם חיים' מעגנת בחקיקה את מעמדם המיוחד של אותם יישובים תוך כדי תהליך ההסדרה המתארך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אם לעת הזו הגעת...? טפל בעניין
אמת עם צדק. | 16-12-2018 16:44
ליהודים אין ארץ אחרת. ניצחון ששת הימים לא היה לריק.
2
דמוקרטיה
חמי | 16-12-2018 19:32
הבגץ עובר את מבחן הממשלה?