אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צניעות והטרדות מיניות: החמ"ד לא נשאר מאחור

מאות אנשי חינוך השתתפו בכנס "חינוך לחיים במשפחה", במהלכו הם שוחחו על כל מה שמעסיק בני נוער ועל דרכי התמודדות וטיפול נכונות

צניעות והטרדות מיניות: החמ"ד לא נשאר מאחור
  (צילום: גידי אברהם)

מאות אנשי ונשות חינוך השתתפו בכנס השנתי המסורתי של היחידה לחינוך לחיי משפחה בחמ"ד שהתקיים ביום שני השבוע, נר שמיני של חנוכה, בבית חינוך עיוורים בירושלים. במסגרת הכנס השנתי שוחחו בין השאר בנושאים: ניהול שיח מיטבי עם מתבגרים, טבעיות וקדושה, קרבה ואינטימיות בגיל הנעורים, התפתחות גופנית ומינית, שמירת הברית, בדיקת הרבייה לפני חתונה, נאמנות במשפחה וכן בהטרדות מיניות. בנוסף, הנושא המרכזי שהוביל את כל היום, היה פיתוח שיח גוף – נפש אצל המתבגרים והדרכים לשכלל אותו.

כיבד את הכנס בנוכחותו הרב שלמה עמאר שליט"א, שהדגיש את בניין הבית היהודי במיוחד בתקופה זו, ואת הדוגמא האישית האותנטית שיכולים להעניק המחנכים. הרב דיבר על מידת הוויתור כמפתחות לבניין האישיות ושלום הבית מגיל צעיר. 

"הכנס השנתי של לימוד וחיזוק ערך חיי המשפחה הוא מסורת המצביעה על הנקודה הארכימדית של החמ"ד" אמר ראש מנהל החמ"ד, הרב ד"ר אברהם ליפשיץ. "לא בכדי בחרנו להגדיר את החמ"ד כולו כ'בית חינוך כמשפחה'. המשפחה היהודית היא אבן הראשה של העם היהודי לדורותיו, זו הגדרה שהיתה נכונה לאורך כל הדורות, ובאופן מיוחד בדור שלנו שהוא דור הגאולה. למותר לציין שהחמ"ד רואה חובה וזכות גם יחד, להתמודד עם שאלות שעולות ברוח התקופה. והכנס נתן בין היתר למשתלמים כיווני דרך והשראה מתוך תורה להתמודדות עם אתגרי הזמן. בית הספר צריך לנהל שיח פתוח עם התלמידים ולוודא שהנושאים נוגעים בהם וחודרים לליבם"

ד"ר ליפשיץ, שעוזב את תפקידו בסוף החודש, זכה להוקרה מיוחדת על תרומתו לפריצת הדרך ולתוכניות החדשות בחינוך לחיים במשפחה ולכלל מערכת החינוך בחמ"ד ומחוצה לו בעשור האחרון.

את החלק הראשון של "ברכות האור" סגרה גב' דבורה רוזנברג, מארגנת הכנס שמובילה בחמ"ד את התחום של "חינוך לחיים במשפחה" מזה שנים רבות. בדבריה הודתה לראש המנהל ולסגניות מיכל דה האן ואתי אורלב, על השותפות בהובלת התחום כמודל והשראה למשתתפים התמקדה בדבריה בדמותם של דמויות החמ"ד לשנה"ל זו – הרב והרבנית נריה זצ"ל והדרך שבה הם בנו את ביתם. "זה שנים רבות שבחמ"ד מובילים עבודה חינוכית  בנושאים אלו ומכשירים את אנשי הצוות החינוכי יצד לדבר עם התלמידים בנושאים רגישים וחשובים אלו, על פי תוכנית שנתית. לכך נועד "חינוך לחיים במשפחה" בבחינת "מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך".("חובת הלבבות"-רבנו בחיי). 

עוד בכנס, ד"ר מיכאל אבולעפיה עסק בחשיבות ההתבוננות הפנימית של המחנך אל עצמו וכלפי המתחנך, ועל היכולת של המחנך להוציא לאור את כוחותיו של תלמידיו. כמו כן, ד"ר חנה קטן עסקה בנדבך נוסף וחשוב לקראת נישואים שלא נשמע מספיק – חשיבות הקפאת ביציות, יעוץ גנטי ושאלת בדיקת הרבייה טרום חתונה.

אחד החיבורים החשובים והמרגשים שנעשו בתחום "חינוך לחיים במשפחה" קשור ללימודי תושבע"פ בהובלת הרב יהודה זולדן. בכנס חנך הרב ביחד עם הגב' דבורה רוזנברג את המהדורה החדשה של יחידת הבגרות בתושבע"פ "בית, חינוך ומשפחה" לבנים ולבנות, שרואה אור זה עתה- תוך הרחבת הנושאים הכל כך חשובים- אלימות במשפחה ומניעת הטרדות מיניות.

כבכל שנה, הכנס הוא מעשי, וכך נערכו מגוון סדנאות לגברים ולנשים על ידי המדריכים שמתפרשים על פני כל הארץ. הסדנאות היו משמעותיות והעניקו כלים פרקטיים למחנכים. בין הנושאים שהועברו- נאמנות במשפחה, איך להדריך בנים לשמירת הברית, גוף והלכה, קרבה בגיל הנעורים, מצבים משפחתיים מורכבים ועוד. לאחר תפילת מנחה התקיים המופע "אחד ועוד אחת" בהובלת המוזיקאי והיוצר אלנתן שלום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו