אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צה"ל הציג נתונים על מספר ההטרדות המיניות בצבא

בדיון בועדת החוץ והביטחון הועלו נתונים על הטרדות מיניות בצה"ל: בשנת 2018, עד כה, הוגשו דיווחים על 993 מקרים בנסיבות צבאיות, ועוד 558 בנסיבות אזרחיות. בשנת 2017 היו 893 מקרים בנסיבות צבאיות ו-589 נסיבות אזרחיות

צה"ל הציג נתונים על מספר ההטרדות המיניות בצבא
  אילוסטרציה. צילום: Kobi Gideon / FLASH90

דיון מהיר שהתקיים היום (שלישי) בוועדת החוץ והביטחון דן בנושא עלייה בדיווחים על הטרדות מיניות בצה"ל.

תא"ל שרון ניר, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם) אמרה בועדה כי צה"ל פועל למיגור התופעה של הפגיעות המיניות, וכי העלייה בדיווחים מלמדת על עלייה במודעות ועל לגיטימציה לדווח בכל מקרה, בין אם מדובר על התבטאות ראויה ובין אם מעשים חמורים:

"האסטרטגיה אל מול התופעה כוללת פעולות למניעת התרחשות וטיפול במקרים שכן התרחשו. המניעה כוללת פעילות שכל חייל או חיילת חייבים לעבור ביחידתם כל חצי שנה, המועברת ע"י מומחי תוכן וע"י ממוני וממונות היוהל"ם. הממונות הן קצינות בקבע אשר עוברות השתלמות בהנחייתי ומבחן הסמכה, ולאחר מכן משמשות כתובה חיה ודינמית לטיפול עבור כל חייל בכל יחידה".

עליה לאורך השנים

"הטיפול כולל פן של אכיפה ובקרה, לרבות ביקורת מגדר כחלק מביקורת אכ"א ביחידות, וכמובן הליכים של דין משמעתי או כתבי אישום במקרים בהם הנפגע מחליט להגיש תלונה. הטיפול כולל גם את מרכז ההתמודדות והתמיכה (מהו"ת) אשר הוקם ב-2012, ואנו רואים עליה בדיווחים כל שנה מהקמתו, בשל היותו כתובת בה גם יש גורמי טיפול וסיוע, הן בפן הנפשי והן בפן המשפטי. מרכז מהו"ת הוא גם כתובת לפניות של חיילות וחיילים המשרתים מחוץ לצה"ל, אך הטיפול בפגיעה עצמה צריך להתבצע ע"י הארגון בו התרחשה".

"העובדה שחיילים וחיילת באים ומדווחים במרכז מהו"ת גם על פגיעות שעברו בנסיבות אזרחיות, מראה שמדובר בכתובת טובה עבורם. חשוב גם לזכור שמדובר כאן בדיווחים – פניות דיסקרטיות, שלעיתים נעשות רק על מנת לקבל עזרה נפשית ויש עליהן חיסיון רפואי. חוזה האמון שלנו מול הנפגעים הוא כזה שלא עושים מה שהם לא רוצים, ולא כולם בוחרים לבקש לפנות להליך של הגשת תלונה".

24% בחרו להגיש תלונה

"בשנת 2018, עד כה, הוגשו דיווחים על 993 מקרים בנסיבות צבאיות, ועוד 558 בנסיבות אזרחיות. בשנת 2017 היו 893 מקרים בנסיבות צבאיות ו-589 נסיבות אזרחיות. מתוך הדיווחים בשנת 2017, 24% בחרו להגיש תלונה, אשר הפכה להליך של דין משמעתי או כתב אישום פלילי, כאשר, לשם השוואה, באזרחות 5% מהתלונות מתגבשות לכדי כתב אישום".

נתונים שהציגה היום היוהל"ם בדיון. צילום: דוברות הכנסת

ח"כ רויטל סויד מהמחנה הציוני אמרה בדבריה בפתיחת הדיון: "במשטרה רואים ירידה מאוד מאוד משמעותית בהטרדות ובצבא רואים זינוק לעומת זאת. יכול להיות שזה בגלל שקמפיין Me Too מאפשר תחושת ביטחון להתלונן אבל זה לא מסביר קפיצה של 40%. זה הפוך מכל תהליך באזרחות ונשמח לשמוע הסברים למה זה קורה, למרות כל העבודה הרצינית שאתם עושים, ואיך מתמודדים עם זה?"

במערכת טוטאלית הדבר חמור יותר

 ח"כ ברקו סיכמה את הדיון: "אני מודה לחבריי על העלאת הנושא וחושבת שראוי שיהיה דיון שנתי קבוע בנושא בוועדה זו. בצבא השירות הוא חובה ומגיעים אליו אנשים צעירים, כך שחומרת הפגיעות המיניות גדולה אף יותר מאשר פגיעות המתרחשות במשטרה. הצבא הוא מערכת טוטאלית מאוד, והטוטאליות הזו לא צריכה להיות מתורגמת לשליטה על אותם חיילים וחיילות אלא להגנה טוטאלית עליהם".

"האחריות של צה"ל היא לכל המגויסים והמגויסות, גם ביחדות שמחוץ לצבא, וחייבים להסדיר את הנושא. אם ארגונים אחרים לא יודעים להבטיח את בטיחותם של חיילים, הם פשוט לא צריכים לקבל חיילים. למה שחיילת בת 18 בכלל תיכנס לאגף של אסירים ביטחוניים?!".

"מאוד מדברת אלי עבודת המניעה שנעשית בצבא, והכלים של הערה פיקודית או דין משמעתי יכולים להטיל מורא מספקת עוד לפני שהעבירות מחמירות לרמה של עבירות פליליות, והלוואי שגם באזרחות ניתן היה לעשות זאת".

"כן היו חסרים בדיון נתונים מפורטים של המשטרה הצבאית והפרקליטות הצבאית על החקירות וההליכים הפלילים, והוועדה תפנה לקבל אותם באופן מסודר, בכדי להמשיך לעקוב אחר הנושא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו