אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמיכת אישה לרבנות? הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר התבקש להתייחס לכך שנשים שלמדו הרבה תורה מרגישות עלבון מכך שהרבנות הראשית לא מאפשרת להסמיך אותן לרבנות: "חש עלבון בכך שאשה בלי סמיכה לרבנות, לא נחשבת לבעלת מעמד"

"סמיכת נשים לרבנות? אני מרגיש עלבון בשביל אישתי"
  (צילום: יוסי זמיר/ פלאש90)

יש נשים אורתודוקסיות שלמדו הרבה הלכה כנדרש, אך הרבנות הראשית לישראל מסרבת להעניק להן סמיכה לרבנות, אז הן מרגישות עלבון גדול.

בכל הדורות היו נשים מאוד חכמות ולא הייתה להן סמיכה, ולא חשו שום עלבון, וידוע שבענייני קדושה אין לעשות שינויים.

עצם הדרישה לסמיכה אינה דבר אמיתי. כדי לפסוק הלכה אין צורך בסמיכה, יש רק צורך לדעת. ולהיפך, הסמיכה אינה ערובה לכך שאדם יודע לפסוק.

בטקס חלוקת סמיכה לרבנים בישיבה-אוניברסיטה, נהג הגרי"ד סולוביצ'יק להזהיר את תלמידיו: זכרו, לא בגלל שיש לכם סמיכה ,אתם ראויים לפסוק הלכה. מאידך, יש תלמידי חכמים ענקים פוסקי הלכה לדור, ואין להם סמיכה.

אני הדל, כשהגעתי להיות רב בקיבוץ לביא, מעולם לא שאלני אדם אם יש לי סמיכה לרבנות. נתנו בי אמון שאני לא שקרן או רפורמי או רמאי או לייט, אלא אומר אמת. רק אחרי כמה שנים, בגלל אילוץ של מעמד רשמי, קיבלתי סמיכה לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל.

אך האמת חייבת להיאמר, ש-99% מהשאלות שרב נשאל אינן פסיקת הלכה אלא לימוד הלכה. מה ההבדל? לימוד הלכה הוא מה שכבר נפסק בעבר וכתוב בספרים. פסיקת הלכה היא שאלה חדשה שלא כתובה בספרים. לכן אני הדל, כאשר נשאלתי שאלה חדשה, ודווקא בקיבוץ דתי יש הרבה כאלה, פניתי לפוסק, לגרא"ד אוירבך בטבריה או לג"ר יצחק אריאלי בירושלים.

גם אשה מורה בכיתה א' מלמדת הלכה ולא בגלל זה היא מוגדרת כפוסקת הלכה שצריכה סמיכה לרבנות.

כל אשה יראת שמים, היום כמו בעבר, יודעת היטב את ההלכות שנוגעות לנשים, ורשאית לומר אותן, בלי סמיכה לרבנות.

לכן, אדרבה, אני הדל חש עלבון בכך שאשה בלי סמיכה לרבנות, לא נחשבת לבעלת מעמד. זה עלבון לאשתי, שגידלה ילדים במסירות נפש, באהבה ובחכמה, ותורמת עתותיה לכל אשה הפונה אליה להדרכה מכל סוג, על אף שאין לה סמיכה לרבנות. אני חש עלבון לסבתא שלי שהייתה אשה מאוד חכמה, בלי סמיכה לרבנות, וכן לאמי.

אני חש עלבון לרבנית חנה טאו, שידעה הרבה מאוד דברים בהלכה שאני לא ידעתי, על אף שיש לי סמיכה לרבנות, ולפעמים הייתי פונה אליה ושואל אותה.

מה נאמר ומה נדבר. לצערנו אנו חיים בעולם של נראוּת חיצונית. אין זה אמיתי. זה הכלל, העיקר הוא לדעת. ובכל הדורות, נשים ידעו.

כידוע היו בעם ישראל שישים רבוא נביאות (מגילה יד א), וכדי להיות נביא יש צורך בחכמה עצומה (רמב"ם, הלכות יסודי התורה ז א), שכל חכמתנו היא כאין ואפס לעומתה, אך לא הייתה להן סמיכה לרבנות.

בסיכום, העיקר הוא לדעת, ומה שאשה יודעת, היא גם יכולה ללמד לאחרות, אך בלי תופים וחצוצרות, אלא בענווה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
חוסר איזון מוחלט
שושנה | 11-12-2018 11:54
נשים הן לא פחות חכמות ורוחניות מגברים. אך בהלכה, הגבר שולט באשה. יש איסורים על אשה, כגון איסור מתן עדות, שהם פוגעניים. הרב ציין שאשה יכולה לפסוק או ליעץ לנשים בענייני נשים. ולא לגברים? הלא במשך הדורות, גברים פוסקים על ועבור נשים!! איפה הצדק?
חוסר האיזון היחיד פה הוא במוח שלך
לשושנה. | 06-03-2019 2:44
שאת לא לומדת נושא ומגיבה בו בטמטום גמור.
מניסיון זהו "תענוג" מסוכן ומפריע להעיד
דורית | 12-12-2018 21:30
התורה נתנה פטור לנשים מלהעיד וחסכה לנו את הכבוד להתייצב מול פושעים מסוכנים ומול חקירות מביכות. היית פעם בחקירה נגדית? חשבת פעם איך זה להעיד מול שודד בנק או רוצח ? יום יבוא והם יצאו מהכלא ויבקשו לנקום ... הגברים חייבים להעיד וזו חובה לעתים מסוכנת מאד ולא כבוד. שמעת על תכנית להגנת עדים? ריבונו של עולם עשה זאת בדרכו ובחכמתו טוב הרבה יותר.
לא מוצא חן בעיניך? חפש לך אלוהים אחרים
יהודיה כשרה | 12-12-2018 20:53
זה בעצם מה שעושים רפורמים. החילונים כופרים בסמכות האלוהית הרפורמים יוצרים עגל לפי מפרט טכני כבקשתך ורוקדים לפניו אלה אלוהיך ישראל
לא צריך בכלל לענות לאותן נשים...
יניב | 12-12-2018 16:50
אלו רפורמיות בתחפושת של תלמידות חכמים. וכי הרשעיות האלה מתקרבות למדרגת הצדיקות הקדושות שבתנך שלנו? אם אמותינו הקדושות והנביאות הקדושות שלנו ובנות צלופחד הקדושות לא באו בטרוניה על כך, משמע שהכל בסדר, רק אצל אותן ליליות שום דבר לא בסדר. מעניין שהן לא דורשות שוויון מהתורה בקשר לברית לנשים או בזה שאשה תשלם מזונות לגבר, או כתובה לגבר.
נביאים ונביאות כאלה אנחנו
עידן הנבואה | 12-12-2018 14:28
מה המוצא - הנבואה. היא גם מתולדות התנך הנבואה נותנת שיוויון ניפלא קסום מקסים משגע ובה נימצאים כל הזכויות שבעולם לסוגיהם. היא המיפלט בימים אלה שהכל כה מוצה והיתמצה. יש בה הכל- אמונה עתידנות מוסר. יופי רוממות הוד האצלה . חיבור אינטראקציה עם האל זכויות נשים ועד בלי די ימבה של טוב. מתי יכירו בה מתי יבינו מתי יידעו מתי נשמה ובינה אמיתית ישלטו
איפה הצדק?
יהודי מפעם | 11-12-2018 18:40
זו הדת שלנו לא נוח לך? אצל הרפורמים אישה כשרה לעדות בשולחן ערוך כתוב שאישה פסולה לא מתאים לך? וכו:
הדת נגד שיוויון ונגד הטרור הפמניסטי!!
שטויות | 11-12-2018 16:09
הדת משמרת את ההירככיה הפטריאכלית שבה לגבר יש זכויות יתרות. למי שזה לא מתאים יש בעייה. דת זה לא תוכנית כבקשתך. מי שזה מפריע לה מוזמנת לחזור בשאלה ולהצטרף לסמול הניאו רדיקלי.
2
כל הנושא הזה - זה עניין פמניסטי שלקוח מהגויים
/'34 | 11-12-2018 13:37
תחזרו ליהדות, ונשים מכובדות לא פחות מהגברים, אלא שלכל אחד יש המצוות שהשם ציווה אותו, וזהו.
3
מה אתה מתמם
דורון | 11-12-2018 13:40
מה אתה מתמם
ממממ
תמימות... | 11-12-2018 18:42
התמימות הזו... זו יהדות לא נוח?
4
כמה צניעות יש ברב
רועי | 11-12-2018 14:43
לומר אני חש עלבון לרבנית חנה טאו, שידעה הרבה מאוד דברים בהלכה שאני לא ידעתי, על אף שיש לי סמיכה לרבנות, ולפעמים הייתי פונה אליה ושואל אותה. ממש לא כל אחד מוכן לדברים כאלו. מדהים לקרוא את דבריו של הרב שליטא.
לו היית יודעת קצת על העולם הדתי לא היית נוהגת
לקלאופטרה בעלת האוב | 06-03-2019 2:45
מנהג שוטים ויוצאת לתרבות רעה. לא רק שהעובדה שבאת מבית דתי לא מעידה על כלום, אדרבא, הוייתך כעת מעידה כאלף עדים על טיפשותם של הורייך שיצאה תחת חינוכפ טריפה שכזאת.
מעמד נשים
יהודי | 14-12-2018 13:41
ראשית לא יזיק אם תדברי כלפי אדם המבוגר ממך בחכמה ובמנין שנים הרבה הרבה יותר... שנית, את טועה ביחס למקומה של האישה ביבדות.. אם את מחפשת שיהיה דומה לתרבות המקולקלת של התרבות המערבית.. אז באמת זה לא דומה ולא יהיה דומה כי שם השיוון יושה על הבנה פירודית השורה בעולם וביהדות השאלה טיפשית כי יש כאן שני חלקים של דבר אחד שלם.. והדברים ארוכים ועמוקים..
ממש הצנוע הידוע...
kleopatra | 12-12-2018 10:16
אוי באמת מיסטר אבנרי, אני חילונית מבית דתי, ומבינה טוב מאד את העולם הדתי. אני לא פמיניסטית ובטח לא קיצונית, אבל עולם ההלכה נוצר עי גברים בתקופה שבה נשים היו תחת מגף הגברים. אל תספר לי על הכבוד לאשה...
5
צניעות
חמי | 12-12-2018 4:33
כל כבודה בת מלך פנימה והנסיון לעשות מעמד לאשה חוץ מביתה הוא נגד התורה וההלכה ואלו שעושים זאת זה לא מיראש והאשה שמבקשת סמיכה איך יתנו לה סמיכה שכל כולה היא נגד התורה
6
אמת ישרה מאוד, ישר כח לכבוד הרב.
... | 06-03-2019 2:43
...
7
חברה רפורמית - הכי מוצלחת בעולם היהודי והכללי
ימות המשיחה | 14-11-2019 8:34
היא החברה המםורסמת בעולם בתור חברה למדנית שהביאה את רוב פרסי הנובל בעולם. ועל התוצאות אין לנתווכח.
8
אישה טיפשה - המרשה שלבן זוגה ולבניה יש "רב"
ימות המשיחה | 14-11-2019 8:39
עליה להתנות כל חבריה וקרוביה שלא יהיה להם רב זכר. ולסקל כל אפשרות כזאת.