אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"מחבלים שלא נתפסו,יפגעו שוב, אין להם מה להפסיד"

קב"ט מועצת יש"ע בראיון תקיף לסרוגים. "למרות המצב, יש קיצוץ במרכיבי הביטחון שילך ויגדל לקראת 2019". על הטרמפים: "מי שמציע תחבורה ציבורית לא מכיר את הדי אן אי של האזור"

"מחבלים שלא נתפסו,יפגעו שוב, אין להם מה להפסיד"
  (צילום: עטרה גרמן סרוגים)

קב"ט מועצת יש"ע, שלמה ועקנין, מי שאחראי על הממשק בין מערכת הביטחון לתושבי איו"ש מותח ביקורת חריפה על מערכת הביטחון בראיון לסרוגים:

"יש לנו איקס חוליות שנמצאות עם נשק תקני לכל דבר ועניין, נשק שירה והוכיח את עצמו והם מן הסתם אנשים שאין להם מה להפסיד. מחבלים שאין להם מה להפסיד, הרי יחוסלו או יתפסו בהזדמנות כזאת או אחרת. אז מה אכפת להם שיתפסו אחרי עוד פיגוע ועוד פיגוע?"

"אין ספק שצה"ל פועל",אומר ועקנין, "ואנחנו רואים את זה. כל בוקר קמים עם הודעת דובר צהל נעצרו פה ונעצרו שם. אבל נודה על האמת שסבב כזה, כשאנחנו לא באינטנסיביות של אירועים שאירוע רודף אירוע, יום אחרי יום ולכן קשה מאוד לתפוס את כולם, יש פה אירועים שמתקיימים במרווחי זמן שלכאורה היו אמורים לאפשר לכוחות הביטחון להתפנות ולתפוס את אותם המחבלים.

אני בטוח שכולם רוצים לתפוס אותם. אבל העובדה היא שזה לא קורה. ופה החשש הגדול שמסתובבות חוליות עם נשק, עם רקע חבלני, פה הפוטנציאל הנפיץ והמבהיל.

"זה יהיה פתטי לומר: 'אין כמו מערכת הביטחון'. אין ספק מערכת הביטחון רוצה בראש ובראשונה לצאת בהצהרה זהו תפסנו אותם, או חיסלנו אותם, אבל הם לא שם. הם כמובן מפעילים את כל מה שאפשר להפעיל. אלו האמירות, מפעילים את כל האמצעים, אף אחד לא יעדכן אותנו אם יש התקדמות כי זה לא יהיה אחראי מצידם. כי הם אמורים לעבוד בשקט.

מסירים את ההגנה על המאחזים

"אני מחבר את זה לעובדה, שיש  כמה היבטים שמפריעים לפעילות השוטפת", ממשיך ועקנין. "אחד מהם צמצום כוחות שמתקיים בשטח והולך להיות באופן משמעותי יותר לקראת 2019. הולכים לצמצם כוחות משמעותית באיו"ש, לקראת 2019 במסגרת תכניות העבודה, זה מה שאנחנו יודעים.

נוסיף לזה דברים ודאיים שנאמרו לנו, ביישובים התבשרנו על צמצום משמעותי של 25 %בתקציבים למרכיבי הביטחון. אנחנו ציפינו לתוספת ואנחנו מקבלים בשורה על צמצום של המצב הקיים".

יש גם צמצום ב25% מכוח ההגנה הקיים. המשמעות הורדה במספר החיילים בהגנת היישובים, מה שאומר שאוטומטית יפגעו מקומות עם אוכלוסיה דלילה יותר, פגיעה בראש ובראשונה בנקודות התיישבות- מה שמכונה מאחזים, הם הולכים להיפגע יחד עם כמה מיישובי הבקעה שהרכב האוכלוסייה שלהם מצומצם."

לא בטוח שהאמבולנס היה מאויש

הדבר הנוסף אותו מזכיר ועקנין הוא המחלוקת התקציבית סביב פעילות מד"א באיו"ש: "בנוסף גורעים ממערך מד"א בשל המחלוקת בין האוצר, מד"א ומשרד הבריאות. כולם נושאים עיניים לאיזה דיון שצפוי להיות במשרד האוצר, אבל שר האוצר מגלגל לראש הממשלה והנה לנו עוד בעיה לא פתורה. כדי להמחיש את זה, האמבולנס שהגיע כל כך מהר לפיגוע בעפרה הוא בגלל שיש נקודת הזנקה בתוך עפרה, סביר להניח שאם הצמצום ימומש גם האמבולנס לא בטוח יהיה באותו מקום, וגם אם כן, אז יהיה מאויש במתנדבים שלא בטוח שיהיו במקום בזמן אמת."

די אן אי של האזור

לגבי סוגיית הטרמפים ביהודה ושומרון מבהיר ועקנין: "לי ברור דבר אחד, כל האמירות הסתמיות על כך שעושים תחבורה ציבורית כדי שלא ייסעו בטרמפים, זה כנראה אנשים שלא מכירים את הדי אן אי של האזור. הדי אן אי אומר טרמפים!"

"עכשיו זה אומר שצריך לעשות את הדבר הזה בצורה הבטוחה ביותר. איך עושים? אז צה"ל שם חיילים לאבטחה, יש עמדות מיגון כנגד דריסה ואלמנטים נוספים שצריך להקפיד עליהם. היכן שניתן לעשות שהיציאה תעשה מתוך היישוב, מה טוב, אם בכל זאת ההתיישבות רואה צורך חיוני לעמוד על הצירים הראשיים, אז לפחות לעשות את זה בצורה מאובטחת. יש בטונדות, יש מצלמות למחזור בחלק מהמקומות, יש חיילים שמאבטחים את הטרמפיאדות המאוימות יותר, שיש להם היסטוריה גיזרתית. יותר מזה אין לי קונץ שאפשר לתת ולומר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אין הרתעה.חייבים חקיקה לשינוי חשיבה.
דיי מהקיבעון. | 10-12-2018 17:23
אז או.קיי. ישבנו שהריסת בית תרתיע. רואים שלא. גם לא עונש מוות. אז דיייייי לצאת מהקיבעון. ויש פתרון. רק יש בעיית שיטחיות. המטבע מתחת לפנס. דייי לרצח חפים.