למרות כניעת מקרון: צרפת נערכת להפגנות נוספות

למרות ההחלטה של עמנואל מקרון לבטל את העלאת המיסים על הדלק, תנועת "האפודים הצהובים" ממשיכה למחות ומתכננת הפגנת ענק נוספת בסוף השבוע הקרוב. משחקי כדורגל בוטלו, ועסקים רבים הודיעו כי לא ייפתחו מחשש לאלימות

למרות כניעת מקרון: צרפת נערכת להפגנות נוספות
  המפגינים בצרפת (צילום: שאטרסטוק)

צרפת עדיין בוערת: משטרת המדינה ובעלי חנויות נערכים לאפשרות של גל אלימות נוסף בהפגנות המחאה נגד הממשלה שצפויים להיערך בשבת. למרות הכניעה של נשיא צרפת עמנואל וההחלטה להקפיא את העלאת המיסים על הדלק שהובילו לזעם רב, בארגון "האפודים הצהובים" ממשיכים למחות- וכעת הציגו דרישות נוספות הנוגעות לבעיית יוקר המחיה בצרפת בכלל ובפריז בפרט.

המשטרה קיימה היום ישיבת חירום במטרה להתכונן להתפרעויות אפשריות ודרכי טיפול בהם. במשטרה חוששים שגורמים קיצוניים ינצלו את אווירת המחאה כדי לזרוע הרס רב יותר מזה שנרשם בשבועות האחרונים, וכתוצאה ייערכו בכוחות מתוגברים באזורים מרכזיים.כמו כן, משחקי הכדורגל של הליגה הצרפתית שתוכננו להיערך בסוף השבוע הקרוב בוטלו.

במקביל, רבים מבעלי החנויות והמסעדות בבירה הצרפתית החליטו שלא לפתוח את בתי העסק שלהם ביום שבת, מחשש לאלימות. לטענתם, בהפגנה שנערכה בשבוע שעבר נרשם נזק רב לחלק מהחנויות הסמוכות לאזור המחאה בשדרות השאנז אליזה.

כזכור, בשבועות האחרונים נרשמו עשרות מחאות אלימות נגד השלטון בפריז, בראשות תנועת "האפודים הצהובים" מייצגת אזרחים ממעמד הביניים ואזרחים דלי אמצעים בצרפת. בשבוע שעבר נרשמו מעל 75 אלף איש בשדרות השאנז אליזה, בו לפחות 80 איש נפצעו בעימותים הקשים, מתוכם לפחות 16 שוטרים. על פי הדיווחים בתקשורת המקומית, מעל 200 משתתפים נעצרו עד כה לאחר שהשתתפו בהפגנה.

התנועה זעמה על המסים שהטיל נשיא צרפת עמנואל מקרון בשנה שעברה על מחירי הדלקים, שנועדו לעודד את ציבור הנהגים לעבור להשתמש באמצעי תחבורה ציבורית ולהפחית את זיהום האוויר. המחאה הנוכחית החלה לאחר שמקרון הודיע על העלאת המסים הללו בשנה הבאה, מכיוון שרבים מחברי הקבוצה מסתמכים על מכוניותיהם כדי להגיע לעבודותיהם, שנמצאות במקומות שלא נגישים בתחבורה ציבורית.

בעקבות המחאות, הממשלה החליטה להשהות את העלאת מיסי הדלק שתוכננה להתבצע ב-1 בינואר. "צריך להיות חירש כדי לא לשמוע את זעקת העם" אמר ראש הממשלה אדוארד פיליפ. "אנו מחוייבים לשלום ולסדר, אסור שענייני מיסים יפגעו באחדות הלאומית שלנו".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע