בעקבות המחאה: הממשלה תכריז על מצב חירום בצרפת

ממשלת צרפת צפויה להכריז על מצב חירום במדינה בעקבות המחאות האלימות שנרשמו אמש בפריז. למרות הרצון של הממשלה להמשיך בתכנית רפורמת המיסים שהובילה למחאות, הצדדים מעוניינים במשא ומתן עם המפגינים

צרפת בוערת: הממשלה תכריז על מצב חירום
  המחאה אמש בפריז (צילום: שאטרסטוק)

צרפת בוערת: בעקבות המחאות האלימות שנרשמו אמש בפריז, ממשלת צרפת עשויה להכריז היום (ראשון) על מצב חירום במדינה במטרה למנוע את המשך ההפגנות של ארגון "האפודים הצהובים". ההחלטה תתקבל בדיון נרחב של נשיא צרפת עמנואל מקרון, ראש הממשלה אדואר פיליפ ושר הפנים ברונו לה-רו, שיערך היום בארמון האליזה.

בממשלה הוסיפו וקראו למפגינים לשבת למשא ומתן עם הממשלה כדי להגיע להסכמים. "אנחנו צריכים לחשוב על כל הצעדים שאפשר לנקוט בהם כדי שהתקריות הללו לא יקרו שוב" אמר דובר הממשלה בנג'מין גריבו. "נדון בכל האפשרויות השונות בנושא".

כזכור, בשלושת השבועות האחרונים נרשמו מחאות אלימות בפריז נגד  מדיניותו הכלכלית של מקרון, זאת לאחר שנודע כי בכוונתו להעלות את מחירי הדלק במדינה ב-1 בינואר. לפחות 80 איש נפצעו בעימותים הקשים שנערכו אמש בשדרות השאנז אליזה, מתוכם לפחות 16 שוטרים. על פי הדיווחים בתקשורת המקומית, מעל 200 משתתפים נעצרו עד כה לאחר שהשתתפו בהפגנה, בה נרשמו מעל 75 אלף איש.

תנועת "האפודים הצהובים" העומדת מאחורי ההפגנות מייצגת אזרחים ממעמד הביניים ואזרחים דלי אמצעים בצרפת. רבים מחברי הקבוצה מסתמכים על מכוניותיהם כדי להגיע לעבודותיהם, שנמצאות במקומות שלא נגישים בתחבורה ציבורית. בשבוע שעבר כ-300 אלף בני אדם חסמו כבישים רבים ברחבי צרפת כמחאה, וגרמו לפקקי תנועה ארוכים ולכמה תאונות – בהן תאונה שבה נהרגה אישה כשנהג מבוהל האיץ ופגע בה.

למרות המחאה הנרחבת, ראש ממשלת צרפת הדגיש בעברכי הממשלה לא תשנה את החלטתה להעלות את המס על הדלק ב-1 בינואר. "הנתיב שבו בחרנו טוב ונמשיך בו", אמר. "אתה לא משנה את דעתך לפי הכיוון שאליו נושבת הרוח".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע