מחאה אלימה בפריז: בניינים הוצתו, מאות מפגינים נעצרו

אלפי מפגינים התעמתו עם כוחות המשטרה בהפגנות אלימות נגד יוקר המחיה בפריז. מעל 200 משתתפים נעצרו לאחר שבניין הוצת ו-19 תחנות רכבת נסגרו בעיר. 80 אנשים נפצעו באירועים עד כה

מחאה אלימה בפריז: בניינים הוצתו, מאות מפגינים נעצרו
  המחאה בפריז (צילום: עמוד הטוויטר של רשת CNN)

פריז בוערת: מעל 200 מפגינים נעצרו היום (שבת) במהלך מחאה אלימה נגד יוקר המחיה שהתרחשה בשדרות השאנז אליזה. לפחות 80 איש נפצעו בעימותים הקשים, מתוכן לפחות 16 שוטרים.

על פי הדיווחים בתקשורת המקומית, מעל 200 משתתפים נעצרו עד כה לאחר שהשתתפו בהפגנה. המשטרה מסרה שבין העצורים יש אנשי ימין ושמאל קיצוני, ביניהם אדם שחטף רובה מניידת משטרתית. על פי ההערכות, כ-75 אלף איש הגיעו למחות היום ברחובות פריז נגד יוקר המחיה והתכנון של הממשלה להעלות את המסים בינואר הקרוב.

לפי עדי ראייה המפגינים במרכז העיר הציתו בניין סמוך לשער הניצחון, וגם מכוניות רבות הוצתו. בעקבות האלימות 19 מתחנות הרכבת התחתית הסמוכות להפגנות נסגרו, לצד חנויות רבות שסגרו את שעריהם מחשש לכניסת מפגינים אלימים.

זהו סוף השבוע השלישי שבו מתרחשים הפגנות של ארגון "האפודים הצהובים", המייצגת אזרחים ממעמד הביניים ואזרחים דלי אמצעים בצרפת. רבים מחברי הקבוצה מסתמכים על מכוניותיהם כדי להגיע לעבודותיהם, שנמצאות במקומות שלא נגישים בתחבורה ציבורית- וכתוצאה זועמים על כוונת הנשיא עמנואל מקרון להעלות מסים על הדלק במדינה.

בשבוע שעבר המפגינים ניסו להגיע לארמון האליזה במרכז הבירה. במהלך ההפגנות המשתתפים שרו את ההמנון הצרפתי ונשאו שלטים שעליהם נכתב "מקרון הגנב, תתפטר". עימותים רבים נרשמו ביניהם לבין המשטרה, שהשתמשה בגז מדמיע וזרנוקי מים כדי למנוע מהם להגיע לארמון הנשיאותי. במקביל, כ-300 אלף בני אדם חסמו כבישים רבים ברחבי צרפת כמחאה, וגרמו לפקקי תנועה ארוכים ולכמה תאונות – בהן תאונה שבה נהרגה אישה כשנהג מבוהל האיץ ופגע בה.

למרות המחאה הנרחבת, ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ הדגיש כי הממשלה לא תשנה את החלטתה להעלות את המס על הדלק ב-1 בינואר. "הנתיב שבו בחרנו טוב ונמשיך בו", אמר. "אתה לא משנה את דעתך לפי הכיוון שאליו נושבת הרוח.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע