אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עוזרי: "מסלול ההסדר היה לפני חוק טל וימשיך גם אחריו"

למרות שגורמים משפטיים טוענים כי ביטול 'חוק טל' יבטל את מסלול ההסדר, אומר ראש איגוד ישיבות ההסדר איתן עוזרי: "חוק טל הוא חוק שנועד עבור בחורי ישיבות שלא התגייסו והפסיקו את לימודיהם, ולכן הוא נוגע בחלק שולי מאוד בישיבות ההסדר". בכנסת כבר פועלים כדי להבטיח את המסלול.

עוזרי: "מסלול ההסדר היה לפני חוק טל וימשיך גם אחריו"
  אין שינוי במעמדם. חיילי הסדר (איגוד ישיבות ההסדר)

האם פסיקת בג"צ המבטלת את חוק טל, תפגע במסלול ההסדר?

הבוקר (ה') פרסם העיתון מקור ראשון כי גורמים משפטיים טוענים כי ביטול חוק טל אמור לפגוע גם במסלול ההסדר.

הסיבה לטענה היא כי במסגרת חוק טל, נקבע בחוק מעמדו של מסלול ההסדר, שהיה עד אז הסכם בין משרד הבטחון ובין הישיבות. על פי אותם גורמים, עם ביטול החוק, בוטל גם מסלול ההסדר המאוגד איתו תחת אותו חוק.

אולם בשיחה שקיימנו עם יו"ר ארגון איגוד ישיבות ההסדר, איתן עוזרי לפני מספר שבועות, עם תחילת הדיבורים על ביטול חוק טל, הוא אמר ל'סרוגים', כי גם אם יופסק מסלול 'חוק טל' מסלול ישיבות ההסדר לא ייפגע ממנו.

"ההסדר בין הישיבות ובין הצבא, היה קבוע ומעוגן עוד הרבה לפני חוק טל. לכן גם אם החוק יפול, אנחנו לא מודאגים".

על הקשר בין חוק טל ובין מסלול ההסדר אמר עוזרי ה"חוק נועד עבור בחורי ישיבות שלא התגייסו והפסיקו את לימודיהם, ולכן הוא נוגע בחלק שולי מאוד בישיבות ההסדר".

ומה דעתך על החוק, האם הוא היה צריך להמשיך?

"זהו דבר טוב שלמי שלא לומד, תהיה תוכניות גיוס כאלה ואחרות. הגיוס דרך חוק טל הוא למי שישב ולמד במשך ארבע או חמש שנים ועכשיו מעוניין להפסיק את הלימודים ולהתגייס. אין מישהו שצריך להתנגד לו."

ולהערכתך, החוק ימשיך?

"גם אם החוק במתכונתו הנוכחית יפול, הוא ימשיך בצורות אחרות ובמסלולים אחרים. אין לי ספק שבכל תצורה תהיה הסדרה של הדרך למתגייסים. גם בלי חוק טל תהיה אפשרות להתגייס לצבא במסלולים שונים המותאמים לציבור שמתגייס".

"אם הצבא רוצה לגייס חיילים דתיים וחיילים חרדיים, הוא חייב להתחשב בהם. למדינה יש אינטרס שגם הציבור החרדי יתגייס וצריך לפעול לכך שלכל אחד יהיה את מסלול הגיוס והדרך שמתאימה לו".

בכנסת לא לוקחים סיכונים

במערכת הפוליטית נערכים לפתור את העניין באמצעות חקיקה מהירה. יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דודו רותם (ישראל ביתנו), עיין בחוק שבוטל ואישר כי זו אכן תוצאת פסיקת בג"צ.

"זה נכון, למרות שלא זו היתה כוונתו של בית המשפט", אמר רותם. "הכוונה היתה לבטל את החוק בנוגע לאלו שאינם מתגייסים, ולכן אנחנו נפעל להוציא את ישיבות ההסדר מהעניין. נדאג לכך שישיבות ההסדר ימשיכו בתפקיד החשוב שהן עושות. בני ישיבות ההסדר משרתים בצה"ל ותורמים למדינה ואנחנו נוודא שהם לא יפגעו".

גם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), התחייב לפעול לפתרון העניין. "כבוגר ישיבת ההסדר הר עציון אני חושב שישיבות ההסדר הן מוסדות לתפארת שהקימו העולם הדתי וצה"ל", אמר אלקין.

"אין לי ספק שהמדינה תמצא את הדרך המשפטית כדי להמשיך את המסורת המפוארת הזאת. אני אתגייס בכל הכוח למטרה זו".

בסיעת 'הבית היהודי' כבר בדקו אפשרות להוביל חקיקה מזורזת בעניין. יו"ר 'הבית היהודי', השר דניאל הרשקוביץ, הודיע כי יפעל במהירות, בעקבות פסיקת בג"ץ, לתיקון מעמד ישיבות ההסדר טרם הגיוס בפועל, כך שמעמד התלמידים בתקופה זו לא יהיה כמי ש"תורתו אומנותו". "פסיקת בג"ץ לא תחול עליהם", הבטיח הרשקוביץ.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו