מיזוג? באיחוד הלאומי עושים שרירים- פרשנות

האיחוד הלאומי מסתובבים עם סקרים ואפילו פוזלים החוצה, הכל חלק ממאבק איך יראה המיזוג בין הפלגות. בנט ושקד מצד אחד ומהצד השני אריאל וסמוטריץ'. אנחנו מפלגה אידאולוגית, אומרים שם ועושים בנט לבנט

מיזוג? באיחוד הלאומי עושים שרירים- פרשנות

ועידת האיחוד הלאומי אמש, לא באה לעולם אלא כדי לעשות שרירים ליו"ר הבית היהודי. לב העניין הוא הליך המיזוג בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי ואיך הוא יראה. בנט כבר הסכים למיזוג אך גורר רגליים זמן רב. הוא בבעיה, הוא לא יכול עם האיחוד הלאומי ולא יכול בלעדיה.

באיחוד הלאומי יודעים זאת וזה התחדד בעקבות המשבר האחרון בו בנט ושקד החליטו לבד הן על מהלך הפרישה והן על סיבוב הפרסה. במפלגה דורשים שיתייחסו אליהם יותר ברצינות. בנט ואחרים בבית היהודי שאפו לאורך כל הדרך למזג את האיחוד הלאומי עם שריון אחד לאורי אריאל ושסמוטריץ' יתכבד ויתמודד בפריימריז- שם צופים לו הצלחה אגב. מנגד באיחוד הלאומי הטילו על כך ווטו. הם מפלגה בפני עצמה והם רוצים חיבור, כמו ליבני וגבאי, או כמו דגל התורה ואגודת ישראל. שתי מפלגות שרצות יחד.

המפלגה לא מכבר מתחה את פניה, העיפה את השם תקומה וחזרה אל האיחוד הלאומי. הוועידה אמש אגרה בתוכה קולות זועמים- אולי מכל הבית היהודי. גם שולי מועלם, מוטי יוגב  ואחרים לא היו חלק בקבלת ההחלטות במשבר האחרון, אבל אריאל וסמוטריץ מרימים את הטונים ורוצים להיות שותפים בכל החלטה כזו. לא יכול להיות שגם גפני וגם ליצמן נמצאים בפורום ראשי הקואליציה- שם מתקבלות ההחלטות החשובות, ויו"ר האיחוד הלאומי ממודר, אומרים במפלגה. לא בטוח שליצמן וגפני זאת הדוגמה הכי טובה לאור המשברים האחרונים שקורים שם, אבל העיקרון מובן.

עכשיו הם דורשים לפחות שליש שייכנס לריצ'רץ' בין המפלגות. הם מסתובבים עם סקרים שאם ירוצו לבד הם מקבלים ארבעה מנדטים ואילו בנט בין חמישה לשישה. ארבעה עם סטיית תקן זה אומר התנדנדות על אחוז החסימה, אבל יש להם עוד שפנים- כמו איחוד עם עוד גורמים בימין, מאלי ישי והלאה.

אנחנו מפלגה אידאולוגית, אומרים שם ועושים בנט לבנט. הוא מציג תכנית מדינית שמדברת על אוטונומיה, אנחנו מדברים על כל ארץ ישראל, אנחנו חורטים על דגלנו חזרה לגוש קטיף בפתרון לעזה, לכן אלו מפלגות נפרדות עם מצע אידאולוגי שונה. מעבר לחר"דלים או לא חרד"לים, מדגישים שם (מילה שהפכה כמעט גנאי). המקום של האיחוד הלאומי כאמור נותר מעוז של כוח מול בנט ושקד, שלאף אחד אין בבית היהודי, כמו שלהיות בנט או כחלון מציב אותך במקום אחר מול נתניהו.

מנגד גם באיחוד הלאומי יודעים שמי שיכריז על פירוק יגרור זעם רב בקרב הבסיס הפוליטי של המפלגה. בבית היהודי יש גם כעסים על השותפה. את ההבדל האידאולוגי בין מוטי יוגב לבצלאל סמוטריץ' קשה למצוא עם זכוכית מגדלת של שען חרש. אז למה שאחד יזיע בפריימריז והשני יצחק כל הדרך למיזוג?

הכדור אצל בנט. הוא רוצה להתרחב למרכז ולקצור קולות בתל אביב חיפה ואילת. מעמד הביניים, ציבור מסורתי גדול, אותם הוא רוצה לחבר. החלום שלו הוא לא תפקיד שר הביטחון. החלום שלו הוא להיות ראש ממשלה (אחרי עידן נתניהו- הוא מבהיר תמיד). מנגד אם האיחוד בין המפלגות יתפרק בנט יפסיד. לא רק מנדטים, אלא את הבשורה משהו חדש מתחיל בבית היהודי איתה רץ בתחילת הדרך.

בנט עובד טוב עם בצלאל סמוטריץ' ומעריך אותו מאוד. מנגד כל ציוץ הומופובי, או על יולדות ערביות, יוצר אצלו שריפה באלקטורט אליו הוא מכוון כשהוא מדבר על להתרחב. בנט רוצה איחוד משונמך, באיחוד הלאומי רוצים מיזוג עם לפחות שליש וגם זו התפשרות מצידם. בזמן הקרוב כולם יעשו שרירים כדי לראות ידו של מי על העליונה. כששני הצדדים רוצים לשמור על החבילה ומצד שני להגדיל את סל האיומים

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
זה לא מקומו של האיחוד הלאומי
אחד שמבין | 26-11-2018 10:35
הם צריכים לחבור באיחוד טכני לריצה משותפת עם יחד, עוצמה וזהות. יקבלו בכיף 5-6 מנדטים.
תתפצלו כמו ב-92 והשמאל יעלה ואח"כ תרוצו להפגי
תודה ממרץ | 26-11-2018 11:56
הימנים אף פעם לא ילמדו לקח. מתפצלים על כל פסיק כמו הקבוצים בשנות ה-50. כך ב-92 הימין קבל יותר קולות אבל כמה מפלגות לא עברו אחוז חסימה ורבין צחק כל הדרך לאוסלו
2
האיחוד הלאומי
אחד שלא מתיימר להיות | 26-11-2018 12:46
לדעתי האיחוד הלאומי צריך להתאחד עם עצמה , הם הרבה יותר קרובים אליהם אידיאולוגית מאשר לבנט שמנסה להתמרכז... זהות לא דומה להן תפסיקו לחפור על איחוד. אני איש של זהות בלי קשר שכל אחד יצביע למה שהוא מאמין.
3
נבחה וטריפה
שמריהו | 26-11-2018 13:10
דה זלבע דרעק מיט א נייע דקורצייע
4
חייב איחוד בין איחוד לאומי ליחד
יוסי דוידי | 26-11-2018 13:46
ואז בנט ושקד שיילכו עם החילונים יחד והאיחוד כל הדתי לרגלי וחרדי
5
מאידך - אם בנט יקבל את האוחטימטום - יפסיד
יעקב דינור | 26-11-2018 17:05
קולות של סרוגים לא חרדלים. וחרדלים ברגע האמת מצביעים ליהדות התורה. דתיים שפויים יצביעו בסוף ליאיר לפיד
6
בנט לא סובל את סמוטריץ כמו רבים אחרים
שרה | 26-11-2018 19:14
בחור צעיר יהיר וגס רוח שבטוח שהחכמה נמצאת אך ורק אצלו ניתוח פרשני שמנותק מהמציאות