אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם צריך לצבוע את רצועות התפילין משני הצדדים?

הרב שלמה אבינר נשאל: יש עניין לצבוע רצועות תפילין משני הצדדים? ומשיב כי כמה מגדולי הראשונים פסקו כך, אבל לא נהגו במשך הדורות

האם צריך לצבוע את רצועות התפילין משני הצדדים?
  (צילום: פלאש90)

שאלה: יש עניין לצבוע רצועות תפילין משני הצדדים?

תשובה: כך סובר הרמב"ם (הלכות תפילין ג, יד), אך אין הלכה כמותו. משנה ברורה (שו"ע או"ח לג מ"ב ס"ק כא). גם כך סובר האר"י ז"ל (שער הכוונות), אך אין הלכה כמותו. בן איש חי (בן איש חי שנה ראשונה חיי שרה ד). עניין לא מוזכר בשולחן ערוך ולא נהגו כן בכל הדורות.

סוחר סת"ם מפורסם שאל את הגרי"ש אלישיב: "בשנים האחרונות מקפידים על הידור חדש – שרצועות התפילין עצמן יהיו שחורות לגמרי ולא רק צבועות בשחור מצידם האחד, וזאת משום שלפעמים הצבע השחור עלול חלילה להתקלף ואז יש חשש פסול ברצועות, וכאשר הרצועות עצמן שחורות לגמרי יורד החשש הרחוק הזה. מהי דעתו של מרן?" השיב הגרי"ש אלישיב שאין צורך בכך.

מה רע בישן?

כיוון שזאת הייתה תשובתו, הסוחר שאל את הגרי"ש אם יש בעיה הלכתית בכך, והגרי"ש השיב כי בוודאי יש בכך הידור, ודבר זה הוא טוב וכדאי, אך הוא חושש שאם הוא עצמו יעשה כך, יצא הקול בכלל תפוצות ישראל כי מרן הגרי"ש מקפיד דווקא על רצועות שחורות לגמרי, ואנשים יחשבו שללא זה אין הרצועות כשרות ח"ו, מה גם שלמחליפים יגרמו הוצאות ממוניות מיותרות. לכן ביקש הגרי"ש שלא לשנות ממנהגו אלא להזמין רצועות תפילין הצבועות רק מצידן האחד כבימים עברו (וישמע משה עמ' לב).

וכשפעם אחד הציע להג"ר מאיר הלוי סולוביצ'יק, ראש ישיבת בריסק בירושלים, רצועות שחורות בב' הצדדים, לא אמר לו פקפוק מצד הלכה, רק אמר לו: "וכי מה רע בהישן"?… (משנת רבנו מאיר הלוי עמ' תקפג).

ונשאל הגר"ח קניבסקי: שמעתי מיהודי חרדי שהיה רופא בכיר בעניני המחלה רח"ל שטען שהצבע שע"ג הרצועות יש לו חומר שגורם להמחלה רח"ל ואין לצבוע בצד הפנימי שאז הצבע נוגע בעור. האם נכון מחמת זה לוותר על ההידור להשתמש ברצועות עם צבע דו צדדי או הוי בכלל שומר מצוה לא ידע דבר רע? והשיב: שקר וכזב, אבל הידור זה לא היה בגמרא לכן אין לעשותו (שאלת רב ח"ב עמ' קעז).

[רשם והוסיף מקורות: הרב מרדכי ציון]

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
האם אין התייחסות לכך בשו"ט הרב?
חנוך | 25-11-2018 15:11
הרי יש את שוע הרב בעל התניא והשולחן ערוך שעל פיו נוהגים גם חלק גדול מהסוגים ואין כאן בכתבה שום התייחסות לפסקיו. היתכן?
יתכן גם יתכן
שתה מים | 26-11-2018 19:29
יתרה מזאת, נשמע שאתה משועמם מאד ויש לך עודף זמן על מנת להתעסק בזוטי זוטות.
2
חשוב שיהיה כך.
לינה | 25-11-2018 16:12
.
3
תשובה: לא צריך
חיים וייס | 25-11-2018 16:33
חסדי השם. מזכיר ראיון שהיה פעם עם רפול. רפול אמר למראיינת: אל תשאלי שאלות טפשיות ולא תקבלי תשובות מטומטמות. חבל שבמדור לא מיישמים את העיצה הזאת.
4
יתרון שיש לצבע דו"צ שהצבע נשאר ולא צריך לחדש
חרדי | 30-12-2018 3:01
הסוחר (י.ר.) עצמו סיפר לי, הרב אלישיב וכן הגרח קניבסקי אמרו שניהם שהם לא מחמיר יותר מאביהם, הרב שטיינמן דוקא ביקש רצועות שחורות בשתי הצדדים,מעולם לא נטען שזה מסרטן, וזה גם חסר היגיון ופה זה המקום הראשון שזה הומצא. ואגב מומלץ שאבינר יתנצל בפני קרבנותיו, שיראה מה קרה למוטי אלון.