אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סוכל: חמאס השתמש בחולי סרטן מעזה לפיגועי טרור

שירות הבטחון הכללי (שב"כ) חשף היום (ה') כי סיכל שורה של ניסיונות מצד חמאס להקים תשתית טרור ברחבי יהודה ושומרון, כולל שימוש בחולי סרטן מרצועת עזה שכניסתם הותרה לישראל מסיבות הומניטריות

סוכל: חמאס השתמש בחולי סרטן מעזה לפיגועי טרור
  (צילום: עבאד ראחים חאטיב/פלאש90)

שירות הבטחון הכללי (שב"כ) חשף היום (ה') כי סיכל שורה של ניסיונות מצד חמאס להקים תשתית טרור ברחבי יהודה ושומרון.

בהודעה ארוכה שפרסם השב"כ הוא מתאר כיצד חשף לאחרונה ניסיונות של ראשי הזרוע הצבאית ברצועת עזה להקים תשתית טרור באיו"ש על מנת לבצע פיגועי תופת חמורים בישראל. על מנת להשיג יעד זה, פעילים בזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, גייסו באיו"ש פעילי חמאס, הכשירו אותם בהכנת מטעני חבלה והנחו אותם לסמן יעדים הומי אדם כמטרות לפיגועים.

בשב"כ ציינו כי הפעילות שנחשפה כעת, שונה ממאמצי חמאס המוכרים בשנים האחרונות, בהיקפה ובפוטנציאל הסיכון ממנה. מדובר בהתארגנות תשתיתית אשר נועדה לייצר מציאות אחרת, בין היתר, על רקע האירועים בגבול הרצועה. כפי שעלה במסגרת החקירות, הכוונת ההתארגנות בוצעה ישירות על ידי המפקדה העליונה של החמאס ברצועת עזה , בניגוד לפעילות "מגורשי עסקת שליט", אשר מוצאם מאיו"ש.

ניצול חולי סרטן לפיגועי טרור

החקירה העלתה לשם יצירת הקשר של הזרוע הצבאית עם הפעילים באיו"ש, נעשה שימוש ציני של חמאס בתושבי עזה שאושרה כניסתם לבתי חולים בישראל לטיפולים מצילי חיים וכן בתושבי עזה אשר התבקשו להעביר מסרים למגויסים באיו"ש, באמצעות שותפיהם העסקיים באיו"ש. אין זו הפעם הראשונה שהחמאס מנצל את התווך ההומניטרי על מנת לממש פעילות צבאית בשטחי איו"ש.

גיוס תשתית טרור באזור חברון

פעילות התשתית נחשפה בעקבות מעצרו של אויס רג'וב , פעיל חמאס בן 25, תושב העיירה דורא שליד חברון. אויס, נעצר ע"י שב"כ וצה"ל ב-23 בספט' 2018, לאחר שהחל במימוש המשימות אותן קיבל מהזרוע הצבאית. מעצרו של אויס התאפשר לאחר ששיתף מספר מחבריו ובני משפחתו בפעילותו החבלנית וביצע באמצעותם רכישות של אמצעים שנועדו להכנת מטעני חבלה.

בחקירתו של אויס בשב"כ עלה, כי גויס לפעילות ע"י פעיל מרצועת עזה. הפעיל פנה אליו בסמוך לחג הרמדאן האחרון והציע לו להתגייס לזרוע הצבאית של חמאס, וציין כי יעביר לו קורס בייצור מטעני נפץ עם הפעלה מרחוק. ביום ה-11 באוג' 2018, אויס הונחה ע"י מפעילו ברצ"ע לגשת למחסן תרופות ברמאללה ולאסוף משם טלפון נייד שישמש להמשך הקשר ביניהם.

העברת אמצעי תקשורת לשימוש התשתית באיו"ש

מספר ימים לאחר מכן אויס הונחה לפגוש בשליחה מטעם התשתית באיזור בית לחם, על מנת לקבל ממנה סיסמא והנחיות שימוש נוספות בטלפון שהועבר לו. מפעילו הסביר לו כי מדובר באישה קשישה מרצועת עזה שהגיעה לישראל על מנת לעבור טיפולים רפואיים. האישה העבירה לידי אויס מכנסיים שבתוכם נתפרה רצועת בד, עליה נכתבו הוראות ההפעלה של המכשיר שקיבל מהרצועה.

משלב זה, אויס רג'וב שוחח עם מפעיליו ברצועת עזה באמצעות הטלפון אותו קיבל, והחל לקבל הדרכות אודות הכנת מטעני חבלה באמצעות סרטונים שנשלחו לו ושיחות וידיאו עם מומחה חבלה של התשתית״.

על מנת לממש את הפיגוע, אויס גייס שני פעילי חמאס מהכפר בית כאחל ביתיר, יזן וסיאף עצאפרה אשר הונחו על ידיו לאתר יעדים מתאימים לפיגוע בישראל ולהכין את חומר הנפץ למטען, בעוד הוא עצמו עבד על הכנת מערכת ההפעלה בהתאם להנחיות התשתית ברצ"ע. אויס הונחה לסיים את הכנת המטען עד סוף ספט' 18',כאשר בכוונתו היה לממש את הפיגוע בתחילת אוקטובר 2018. כוונה שסוכלה על ידי מעצרו ביום 23 בספטמבר 2018.

חולת סרטן שימשה כמתווכת

עוד העלתה החקירה כי שליחה מרצועת עזה בשם כנעמה מקדאד, בת 53, אמא לתשעה ילדים , אשר ליוותה את אחותה סמירה שמוט, בת 47, תושבת חאן יונס, אחות במקצועה, חולת סרטן, אשר הותרה כניסתה לישראל ביום 9 לאוג' 2018 לטיפולים רפואיים.

לאחר הפגישה עם אויס רגו'ב, הגיעו שתי השליחות העזתיות, ביום 16 לאוג', לבית קפה ברמאללה בו עובד פואד דאר חליל (פעיל חמאס מהכפר סנג'ל בבנימין, אשר היה כלוא בישראל 14 שנים (2002-2016) על רקע מעורבותו בפיגוע ירי לעבר רכב ישראלי ותכנון פיגועים חמורים נוספים). והעבירו לידיו מזוודה ובה הוסתר אשגר (מכתב חשאי) מטעם התשתית. יציאת השתיים במעבר ארז והעברת האשגרים מטעם חמאס בוצעה בתיאום ואכוונה של מחמד אבו כויכ, בן 36, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס , אשר מוכר כמי שעמד בקשר עם פעילי טרור וסייע להם בהנעת פעילות טרור, בן דודם של השתיים. פואד גם הוא נעצר על ידי שב"כ, ב- 8 באוק' 18.

בחקירות השב"כ עלה כי שתי הנשים אשר הגיעו לפואד דאר חליל ידעו שבמזוודה מוסתר אשגר ומסרו כי נשלחו לפגוש בו מטעמו של "אבו אלעבד", אשרף סבאח (פעיל חמאס בן 37 מרצועת עזה, ריצה 12 שנות מאסר על פעילות טרור חמורה). עוד עלה כי אשרף עומד מאחוריי גיוסו והפעלתו של פואד.

חמאס מהווה גורם מערער

גורם בכיר בשב"כ: "פעילות זו של הזרוע הצבאית של חמאס, מצטרפת לשורה ארוכה של ניסיונות פיגוע באכוונת חמאס רצ"ע באמצעות גיוס פעילים באיו"ש. נסיונות אלו סוכלו על ידי שירות הביטחון הכללי בשנים האחרונות ועד כה הובילו למאסרם של מאות צעירים באיו"ש, ביניהם סטודנטים וכן נשים צעירות. בכך פוגעת הזרוע הצבאית של החמאס במרקם החיים של הפלסטינים באיו"ש, מדרדרת רבים מהם לפעילות טרור, בגינה נעצרים ונכלאים לשנים רבות בכלא.

המשך הניסיונות של חמאס להניע פעילות טרור זו, למרות הכישלונות החוזרים ונשנים, מעיד על האסטרטגיה בה בחרו ראשי החמאס, לערער את היציבות באיו"ש בכל מחיר. המשך פעילות מנגנון הפיגועים החשאי, המופעל על ידי בכירי הזרוע הצבאית, מהווה גורם מערער מרכזי ומסוכן אשר מייצר איום מהותי ומידי על היציבות באזור״.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אנחנו מטומטמים לעזור ולרפא אויבים.
פ | 22-11-2018 16:18
אויבים יש להכות ויפה שעה אחת קודם.החולים שיסעו לקטאר ומצרים וכו.מי שרוצה את עזרתנו כשיהיה שלום והפסקת אויבות.די לטמטום.
2
עזה
עמוס | 22-11-2018 18:19
למה נותנים להים טפולים פו למה לא במצרים או ירדן או מדינה אחרת אלה כלבים