אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עשה לך תואר רב: לימודי רבנות בהתכתבות

מיזם חדש אינטרנטי-דתי: קבלת תואר רב בלמידה עצמית בתוך 6 שנים. הלומדים מקבלים ישירות לביתם (למחשב או לדואר) את החומר השבועי ונבחנים על כך לפני הבחינה ברבנות הראשית. עד כה מאות תלמידים קיבלו הסמכה לרבנות. ישנה אפשרות אף ללמוד ללימודי לדיינות.

עשה לך תואר רב: לימודי רבנות בהתכתבות
  אילוסטרציה פלאש90

יש מי שחולם להיות רב בישראל? יוזמה חדשנית ויחודית הפועלת בבני ברק מזה זמן – הכשרת בעלי מקצועות חופשיים למבחני ההסמכה לרבנות בישראל עד לקבלת תואר רשמי של רב.

המרכז הנקרא "לימודי דעת" שולח באמצעות כתובות האימייל או בדואר הרגיל חומר שבועי לאחד מששת הנושאים עליהם צריך להיבחן ברבנות הראשית.

לאחר סיום הלמידה מתכנסת הקבוצה באחד מבתי המלון בצפון, סמוך לקברות הצדיקים, שם הם עוברים הכנה לבחינה ושיעורים אינטנסיביים כחזרה על כל החומר.

המרכז מכין בחינת "מתכונת" לתלמידים כדי לבדוק את מוכנותם לקראת המבחן האמיתי של הרבנות. לאחר סיום כל נושא בהצלחה הם מקבלים תעודה ונגשים לבחינה האמיתית.

כיום רשומים במרכז כ-700 תלמידים בארץ ובחו"ל ואחוזי ההצלחה של המסיימים את הלימודים עומד כיום על 90 אחוזים. הגילאים של התלמידים נע בין 14 ל-80 כאשר המשותף לתלמידים הבוגרים הוא – כולם מועסקים באחת המקצועות החופשיים ולכולם יש את החלום – לממש את לימודי הקודש לתכלית אחת – "תואר רשמי של רב במדינת ישראל".

לימוד עצמי בתמיכה של רבנים

כיצד זה עובד? עד כה, בעלי תואר רב היו בדרך כלל בוגרי ישיבות מגיל צעיר ועד לכוללים בהם למדו שנים רבות גמרא, שולחן ערוך, ראשונים ואחרונים וכתוצאה מכך זכו לתואר הנכסף.

"מרכז לימודי דעת" מעניק לכל אותם אלה שחשקה ליבם בלימוד תורה לשמה לרכוש את הידע המדוייק מה צריך ללמוד ולדעת כדי לקבל הסמכה מהרבנות הראשית.

כדי לקבל הסמכה רשמית יש לעבור לימודי איסור והיתר (לימוד במשך 13 חודשים), הלכות שבת (לימוד במשך שנתיים), עירובין (5 חודשים), נדה (15 חודשים), מקוואות (5 חודשים), אבלות (10 חודשים) וקידושין (9 חודשים).

כאמור, כל תלמיד שנרשם מקבל אחת לשבוע 2 חוברות ישירות לתא הדואר האלקטרוני או לתא הדואר בביתם את החומר בצורה קצרה, תמציתית ומקיפה. במקביל קיימת תמיכה של 7 רבנים מומחים המלווים את התלמיד עד סיום הלמידה לקראת המבחן המסכם של המרכז טרם יבחנו במבחן האמיתי והרשמי של הרבנות הראשית בירושלים.

התהליך אמנם ארוך ולא פשוט אך הוא מותאם למי שמבקש את התואר רב במקביל לעבודתו ולחיי המשפחה. עד כה סיימו מאות תלמידים את לימודי הרבנות במרכז. במסורת המתקיימת בכל סיום נושא – אירוע חגיגי של כל המסיימים בטקס מסורתי של הענקת התעודות.

באירוע האחרון התקיים הטקס, באופן סימלי, בבית הכנסת העתיק של בעל השולחן ערוך מרן ה"בית יוסף" ובמקביל, נשות התלמידים מבקרות בקברה של רחל, אשת רבי עקיבא, כאות הוקרה על הקרבתן לטובת לימודי הבעל במשך תקופה ארוכה.

במשך התקופה בה החל המרכז לפעול נאספו סיפורים אישיים ומרגשים של בוגרי הלימודים וכאלה שקיבלו תואר רב רשמי: חולה סופני שהחל ללמוד לאחר שנודע לו כי ימיו ספורים, קשיש בן 80 שחשקה נפשו בלימוד תורה רציני ומעמיק, בחור צעיר בן 14 שנלחם על זכותו להיבחן ברבנות טרם זמנו ואף בעל ואישה שלמדו יחד, הוא לתואר רב והיא כדי להעמיק את ידיעותיה בהלכה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
תוכנית מומלצת
יהודה | 20-02-2012 20:00
אני לקראת סיום לימוד תוכנית איסור והיתר וחייב לציין את שביעות רצוני מהשיעורים התמיכה והעידוד של הרבנים לאורך כל הדרך יישר כח
2
מתכון בדוק לעמי ארצות למדניים שימררו את החיים לרבנים
אחד שיודע | 20-02-2012 20:35
מתכון בדוק לעמי ארצות למדניים שימררו את החיים לרבנים - מרא דאתרא:. זו גמרא מפורשת: "דתניא איזהו עם הארץ?... אחרים אומרים: אפילו קרא ושנה ולא שמש תלמידי חכמים הרי זה עם הארץ! אמר רב הונא הלכה כאחרים!" (תלמוד בבלי מסכת ברכות דף מז/ב)
3
פשוט זלזול בלימוד תורה וכמובן פרנסה למרכז "דעת" . מגעיל
אורי | 21-02-2012 6:17
4
בקשת טלפון
אייל | 24-02-2013 6:46
שלום וברכה וטובה. רציתי בבקשה לברר מילולית כמה פרטים אבקש נייד טלפון וכל צורה דווקא ב5 דקות שיחה, תודה ובהצלחה
5
יש כאן אי-הבנה
אבי | 19-05-2013 22:50
התוכנית הנ"ל אכן מכינה למבחנים, אבל אין אפשרות לגשת אליהם בלי להוכיח לימודים של 5-6 שנים בישיבה מעל גיל 18.
12 שנה להיות רב?
יציק | 02-12-2017 22:38
6 שנים לפני + 6 שנים של הכנת מפחנים? אני חושב שהאי הבנה היא בפוסט שלך
6
שלום, איך נרשמים? ומה הערובה...
מיכאל בן ישראלי | 26-07-2020 7:58
שלום, איך נרשמים? ומה הערובה שמי שמצליח הרשויות מקבלות אותו בתואר רב?
7
יש גם מכון...
שמעון דהן | 30-10-2020 0:54
יש גם מכון ממש מעולה, שעברתי בהצטיינות בזכותו, מכון יגדיל תורה .
בתגובה לדברים שנכתבו כאן
לימודי דעת | 23-01-2022 11:02
מכון לימודי דעת מיועד לחרדים או לחרדים לאומיים. כמובן שהידע ההלכתי נבדק, ויש גם ליווי במייל וליווי טלפוני של הרב המלמד את התוכנית. מי שלא לומד ביסודיות - פשוט לא יצליח לעבור במבחן. לשמחתנו, הלומדים בלימודי דעת ברובם מצליחים לעבור כבר במבחן הראשון של הסמיכה לרבנות. המציאות מדברת בעד עצמה. לפרטים נוספים: 03-61660340
גם אני ממליץ על מכון יגדיל תורה ללימודי רבנות
אמיר משולם | 17-11-2020 11:54
אני גם למדתי שם, וגם המחיר יותר זול משמעותית וגם החוברות לימוד ממש מקצועיות.