אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הכנסת אישרה החמרה לסרבני גט; ארגוני הנשים התנגדו

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום לקריאה שניה ושלישית כי על בעל לגרש את אשתו בתוך 45 ימים ממתן פסק הדין. בארגוני הנשים רואים בכך הרעה בתנאי מסורבות הגט משום שההגבלות על הסרבן מתחילות רק לאחר 90 יום מפסק הדין. שנלר: הלוואי ונגיע למצב בו מתן הגט יהיה ביום פסק הדין.

הכנסת אישרה החמרה לסרבני גט; ארגוני הנשים התנגדו
  יש תאריך לגט. בית דין (פלאש90)

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק בתי הדין הרבניים. החוק יחייב את בית הדין לקבוע מועדים למתן הגט ולדיון בהטלת מגבלות על סרבן הגט, במועד פסק הדין.

על הצעת החוק פרסמנו ב'סרוגים' כבר בקיץ האחרון.

על פי הצעת החוק שיזמו חברי הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) וזבולון אורלב (הבית היהודי), במקרה בו פסק בית הדין הרבני כי על בני הזוג להתגרש הוא יקבע גם מועד למתן הגט, לא יאוחר מ-45 יום ממתן פסק הדין.

עד היום, לא היה חובה לקבוע תאריך מקסימום למתן הגט, ובעלים רבים ניצלו את הפרצה כדי לדחות את הגרושין ולענות את נשותיהן. רק לאחר תאריך ארוך, בו פנו הנשים לבית הדין ליישם את הפסק, הוא החל בהליכים נגד הבעל הסרבן.

בנוסף לכך, על פי הצעת החוק, בית הדין יחויב גם לקבוע מועד למתן צווי הגבלה לסרבן גט לא יאוחר מ45 יום, מהמועד שנקבע למתן הגט, לעומת 30 יום, מיום מתן פסק הדין, בחוק הקיים. עוד קובעת הצעת החוק, כי בית הדין יקיים דיוני מעקב, על מנת לוודא את קיום פסק הדין, ומתן הגט.

נציגות ארגוני הנשים שישבו בועדה התנגדו להצעת החוק. לדבריהן, אף שמטרת הצעת החוק נועדה לשפר את מצבן של מסורבות הגט, נוסח הצעת החוק שאושר, מרע את מצבן, כיון שהחוק הנוכחי מחייב לדון בהטלת הגבלות על סרבן הגט, תוך 30 יום, ואילו התיקון לחוק, מאריך את המועד ל-90 יום.

עוד טענות נציגות ארגוני הנשים, כי דיוני המעקב שנועדו לאלץ את סרבני הגט, עלולים להתיש את הנשים ולגרום להן לוותר על זכויותיהן, בתמורה למתן הגט.

ח"כ זבולון אורלב ענה לארגוני הנשים ואמר "אתן צודקות! אולם צריך לקבל את המעט שהצלחנו להשיג. עצם המנגנון של קיום דיוני מעקב הוא חשוב מאוד. יש בכך צעד קדימה.  החוק הוא פרי פשרה. אני לא מאוהב בו. אולם, ההצעה הנוכחית, טובה יותר מהשארת המצב הנוכחי על כנו."

ח"כ עותניאל שנלר אמר "הלוואי ויכולנו להגיע למצב, בו ביום שיוכרע כי חובה על בני הזוג להתגרש, יינתן גט. החוק הנוכחי אינו גורם לגט. חשיבות החוק היא, בכך שבית הדין לא עוזב את הזוג, עד לביצוע של הגט בפועל".

שנלר ציין כי הוא ניהל מו"מ ארוך עם הנהלת בתי הדין הרבניים וכי הנוסח המוצע, מתואם ומקובל על מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב שלמה דיכובסקי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מה עם מסורבות הגט?
א | 20-02-2012 15:38