אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שלמה אבינר: איזה קידוש השם יש במרוץ למיליון?!

האהדה העצומה גם בקרב הציבור החילוני לו זכו הזוג הדתי עקיבא וענהאל שמואלי (שושי ושושה) ב'מרוץ למיליון' לא עושה רושם על הרב שלמה אבינר. את התוכנית עצמה הוא מכנה "חפש את המטמון למבוגרים" וטוען כי דתיים לא צריכים לעסוק כל היום בקידוש השם ובהחזרה בתשובה של חילונים.

הרב שלמה אבינר: איזה קידוש השם יש במרוץ למיליון?!
  חפש את המטמון למבוגרים. שושי ושושה (צילום מסך)

במוצאי שבת הגיעה התוכנית 'המרוץ למיליון' לסיומה ולאכזבתם של צופים רבים כולל חילונים, הזוג הדתי, עקיבא וענהאל שמואלי (הידועים בשמות החיבה שושי ושושה) הגיעו רק למקום השלישי.

בשיחה עם ראש ישיבת עטרת ירושלים ורב הישוב בית אל, הרב שלמה אבינר הוא אומר כי בשבועות האחרונים הוא נשאל הרבה על עניין השתתפות של דתיים בתוכניות ריאליטי.

"ביחס לרדיפה אחרי המיליון, מישהו שאל אותי האם זה קידוש השם להשתתף בזה?", אומר הרב אבינר.

"כדי שדבר יהיה קידוש השם, הוא קודם כל צריך להיות מצווה. הרמב"ם מגדיר כי קידוש השם הוא מצווה הנעשית בתנאים של פיקוח נפש."

"משחק חפש את המטמון הוא יפה לילדים, כשאני הייתי בבני עקיבא שחקנו אותו, אבל משחק לא מוגדר כמצווה ואין בו קידוש השם. נכון, אדם זקוק למנוחה, לנופש, אז שישחק קצת אבל זה לא מצווה."

אבל לא מדובר במשחק פשוט, אלא בשילוב של מאמץ פיזי ושכלי ויש גם פרס של מיליון שקל?

בקשר למאמץ השכלי, שימוש בשכל למטרות שאין בהן תועלת, מוגדר במסכת עבודה זרה יח: כמושב לצים. כשרופא ומהנדס משתמשים בשכל, יש בזה תועלת, אבל להשתמש כדי לנצח במשחק, זה מושב לצים.

ובכלל למה לתת מיליון שקל לאנשים שמשחקים? צריך לתת לאנשים שעוסקים בחסד, לעובדים סוציאליים, לרופאים, לתלמידי חכמים, לחיילים, לרופאים לאנשים שעושים צדקה וחסד, להם מגיע מיליון.

אני מבין שבני נוער, לא כולם, אבל חלק מהם מתלהבים מהדבר הזה, ומהזוג הדתי שהופיע שם ורואה בהם גיבורים. אם הנוער מתלהב מזה זה מצער, אבל לא צריך לחזק את ההתלהבות. שמעתי שרוצים להזמין את הזוג הזה לבתי ספר, בשביל מה? למה צריך לפאר את זה?

ותוכניות ריאליטי אחרות?

בתוכניות ריאליטי הבעיה הגדולה היא החשיפה. אנשים נחשפים מעל ומעבר. אדם צריך להיות צנוע וענו ולא שכולם יראו מה הוא עושה כל היום. צריך להיות נחבא אל הכלים ולא לומר לכל העולם 'תראו אותי'.

שלא לדבר על כך שתוכניות ריאליטי תופסות אנשים במצבים  לא נעימים ולא צנועים, והבמאים יוצרים מתחים ואינטריגות בין המשתתפים כדי להגביר את הרייטינג.

צפו במיטב של עקיבא וענהאל – שושי ושושה

לא צריך להחזיר בתשובה את כולם

בביקורות על התוכנית, כולם ציינו לטובה את הזוג הדתי שהתחרה והיה רמה אחת מעל שאר המתחרים מכל הבחינות. אולי בזכות הזוג הזה יותר אנשים יתקרבו ליהדות ולא יפחדו מהדתיים ומהדת?

הרב קוק במאמרו אדר היקר אומר שעם ישראל מתקרב לתורה כשהוא יראה שלאנשים יראי שמיים יש מידות טובות ולב טוב. בזה שדתיים משחקים חפש את המטמון, אף אחד לא יחזור בתשובה.

בכלל, לא צריך לחשוב שאנחנו נחזיר בתשובה את עם ישראל בזה שנגיד ברוך ה' ברוך ה' כל הזמן.

הדתיים לא צריכים להיות עסוקים כל היום בקידוש השם. ראשית כי זו גישה פטרנליסטית – מתנשאת, על החילונים. הדתיים לא צריכים להחזיר בתשובה את החילונים אלא את עצמם. ואיך עושים את זה על ידי מידות טובות ויושר בחיים.

בזה צריכים להיות עסוקים, ולא בלומר כל הזמן שהאמת אצלנו ובואו תראו אותנו.

היו קטעים שהאישה הדתית מתפללת ואז היא מצליחה במשימה, זה לא מלמד את הציבור על הכוח של התפילה?

על מה אנשים מתפללים? שימצאו את המטמון?! זה זול וזה לא הערך האמיתי של התפילה.

תמיד אומרים שהדתיים צריכים להשפיע מבפנים, עכשיו יש הזדמנות במה שכל הציבור רואה, אז למה לא להכנס ולהשפיע?

להשפיע מבפנים זה נכון, אבל להשפיע בדברים טובים ולא בדברים כאלה. בשביל תוכניות כאלה, החילונים לא צריכים אותנו, הם מסתדרים גם בלעדינו.

אני אומר שוב, אם אנחנו מחליטים שהתוכנית הזו היא דבר רדוד, מבוגרים שמשחקים במשחקי ילדים, אז לא צריך לתת לה לגיטימציה. בזה שאתה משתתף, אתה נותן לה אישור וזה נקרא בהלכה מחזק ידי עוברי עבירה.

אנחנו לא יכולים להשפיע על התוכנית, אנחנו לא נפגין נגדה או נזרוק עליה אבנים, אבל מצד שני גם אסור לקחת בה חלק.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
לדעתי הייתה שליחות וקידוש ה' במעשיהם
מעיין | 15-02-2012 17:44
אין מה להתכחש שתכניות הריאליטי ובכלל הטלווזיה נכנסה לחיינו, גם של הציבור הדתי לאומי ומה לעשות , ילדנו מושפעים בכיתות ובבית הספר וצופים ונחשפים לתכנים. לכן, הזוג הדתי הזה עידן את התכנים והוסיף גאווה להיותם דתיים והראה לנעור שאפילו שיש פיתויים חילוניים בעולם סביבנו- נכון להישאר צמודים לעקרונות הדת! וזה קידוש שם שמיים ברבים! מעבר לכך, חילונים נוכחו לראות התנהגות דתיים שלא קשור לטאליבן ולא קיצונית מידי וייתכן וחלקם יתקרבו לדת. מבינה את כבוד הרב ודעותיו ומסכימה אך, בנושא התקשורת והשפעותיה אין לטמון ראשנו בחול ויש צורך בהשפעה נגדית אף שם,אחרת רק החילוניים ישפיעו על ילדנו.
2
הם עשו קידוש ה' וקירוב לבבות
צדיקה נסתרת | 15-02-2012 18:21
התוכנית גם הביאה להם פרנסה- ומה יותר חשוב מלפרנס ילד?
3
אני עם הרב!
רותי:) | 15-02-2012 19:13
אני בעד דעתו של הרב שלמה אבינר ובכל הכוח! הזוג הזה לא עשה שום קידוש ה'...יש כאן המון חוסר צניעות, עמידה בנסיונות ועוד הרבה דברים שנוגדים את הדת...אני לא חושבת שכל אדם דתי מייצג אותי. בן אדם רוצה להרוויח כסף וליהנות אז הוא מפיל את זה על ערכים נעלים יותר מ"סתם להרויח כסף באופן מאתגר ומשעשע!" אני מצטערת אבל אני לא חושבת שהם מייצגים אותי בשום צורה..ואני יודעת שאני לא הייתי נקלעת לסיטואציות כאלה בכוונה תחילה..
4
שנאת חינם היא פיקוח נפש
ד"ל | 15-02-2012 21:34
ולכן אהבת חינם היא קידוש שם שמים.
5
מה נסגר?
אני | 16-02-2012 8:26
אני לא מבין למה כל הזמן מנסים לבדוק האם זה מקרב חילונים ליהדות. מה שצריך לומר זה שזה קירב את החילונים לדתיים וזה לא פחות חשוב במדינתנו הקטנה והמפולגת. דרך אגב, מה עם מדור השו"ת של הרב אבינר? למה אין אותו בשבועות האחרונים?
6
הם לא באו לעשות קידוש ה', הם באו לשחק,
| 16-02-2012 11:23
הם שיחקו הוגן, טוב, פייר, אז על הדרך כבר הרוויחו האהדה, מה יש לשאול את הרב אבינר? אם זה טוב לראות טלויזיה? אני לא מבין!
7
לא לגמרי מסכים
אני | 16-02-2012 11:40
"הרב קוק במאמרו אדר היקר אומר שעם ישראל מתקרב לתורה כשהוא יראה שלאנשים יראי שמיים יש מידות טובות ולב טוב." - אבל זה בדיוק מה שהיה שם! (שלא לדבר על משפטים כמו "גם זה שהפסדנו זה רצון ה' וכדו')
8
הבהרה קטנטנה
רותי:) | 16-02-2012 16:02
אני חייבת להוסיף שאני בשום אופן לא נגדם הם דווקא זוג ממש חמוד...זכותם לעשות מה שבא להם...אני רק אומרת שלפי דעתי הם לא מייצגים אותי, (כאחת דתייה...ברוך ה') ושאין פה קידוש ה'!!!
9
מספיק לקשקש בקומקום - חפשו לכם חיים.
מישהו | 16-02-2012 18:21
כל אחד מבלבל את המוח על האם השושואים מייצגים אותו או לא. קודם כל שאלה ראשונה - אם יש לכם בעיה עם התוכנית - אז למה אתם מסתכלים? מעניין שכל הצדיקים והצדקניות בקיאים בכל מעללי השושואים בכל פרק ופרק. שאלה שניה - למה תמיד צריך לדון ב"האם זה מייצג אותנו"? הם פשוט הלכו לשעשועון כדי לזכות ולהרוויח כסף. ואם לא כסף - אז לפחות להפוך להיות סלבס. מה רע בזה? במה הם פחות טובים מ"אנשי עסקים" שמוזמנים לאירועים? או עיתונאים? או במאים/שחקנים וכו'?