מהפך? החרדים הקיצונים עוברים לתמוך בברקוביץ

המצב הבטחוני בדרום, תמיכות החרדים המפתיעות ועצרת התפילה, יכריעו היום (שלישי) את הקרב על ראשות העיר ירושלים בין המועמדים משה ליאון לעופר ברקוביץ. הקלפיות יפתחו מהשעה 13:00 ועד 22:00. התוצאות בסביבות 24 בלילה

מהפך? החרדים הקיצונים עוברים לתמוך בברקוביץ
  עופר ברקוביץ ומשה ליאון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

אחרי קמפיינים מלאי הכפשות וירידות, ירושלים נערכת היום (שלישי) לקרב על ראשות העיר בין המועמדים משה ליאון לעופר ברקוביץ, זאת בצל האירועים הביטחוניים בדרום. שאילולא זה, מהדורות החדשות והכותרות הראשיות היו עוסקות רק בהם.

ברקוביץ הוציא הבוקר את הסמס הבאה לבוחרים: "ליבנו בדרום הבוקר. אבל חייבים להצביע היום בירושלים". במטה ברקוביץ' יודעים שכאשר תשומת הלב מופנית דרומה אחוז ההצבעה יכול להיות נמוך בקרב הציבור הציוני מה שיכול לסכן את סיכוייו לנצח. מצד שני, הוא יכול להיות שבע רצון מהוראת הפלג החרדי הקיצוני שמונה 8,000 איש והוציא הוראה ברורה בעיתונם 'הפלס' לפיה,"יש להשתתף בבחירות ולמנוע את בחירתו של ליאון". וכן מהוראת החסידים אמש 'שב ואל תעשה'. כלומר, הימנעות מתמיכה בליאון מצד אחד ותמיכה מרומזת בברקוביץ.

עיתון הפלס, הבוקר

גם אצל ליאון אמש, ערכו הרבנים החרדים עצרת תפילה בכותל למען הצלחתו של ליאון בהשתתפות אלפי בני ישיבות, בעצרת שכוונה להיות פוליטית, אך בשל ההסלמה נאמרו בה גם פרקי תהילים. עם כי הצירוף של הדברים העלה תהיה על המפגן הפוליטי דווקא במקום הקדוש, הכותל המערבי.

מפגן החרדים אמש (צילום: חיים גולדברג/ כיכר השבת)

התמונה של המוני חרדים ברחבת הכותל גרמה מצד אחד לחוזק ועוצמה של הציבור תחת הסלוגן 'החרדים נוהרים לקלפיות' בה הוכיחו כי בכוחם להמליך את ראש העיר הבא. אך מצד שני גרמה גם לאי נעימות: בעוד לוחמי צה"ל נלחמים בדרום ואלפי משפחות שוהות במקלטים ומרחבים מוגנים, ואילו החרדים שגם ככה סובלים מדימוי השתמטות מצה"ל מקיימים הפגנה פוליטית, מה שיכול לחזק את ברקוביץ מול הציבור הציוני שנתקל במראות אלו.

הסיבוב השני מצומצם, אך הדרמה בשיאה

ב-55 רשויות לא קיבלו המועמדים יותר מ40% מהקולות, מה שהיה צריך להבטיח להם את הניצחון, מתוכם מתמודדות 7 נשים, אחת מהן מכהנת ועוד 26 ראשי ערים המכהנים גם הם. בשל המצב, הורה אמש שר הפנים אריה דרעי על דחיית הסיבוב השני של הבחירות בין המועמדים דודי סעדה ואיתמר רביבו במועצה אזורית חוף אשקלון.

1,934,501 מתושבי ישראל הם בעלי זכות הצבעה שיוכלו לממש את זכותם באחת מ- 2,944 קלפיות הפזורות ברחבי הערים בהן יתקיימו הבחירות. שעות ההצבעה בסיבוב השני הן משעה 13:00 ועד 22:00 באותו המקום בו הצביעו בסיבוב הראשון. הבחירות יתקיימו גם בשב"ס ובצה"ל, שם יצביעו במעטפות כפולות באותו אופן שהצביעו לפני שבועיים.

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן: "הסיבוב השני אומנם מצומצם יותר, אך הדרמה בשיאה, ואנו צופים לאחוזי הצבעה גבוהים גם בסיבוב הנוכחי. עובדי המשרד השלימו את כל ההכנות במטרה לבצע בחירות חוקיות הוגנות ותקינות כמו בסיבוב הראשון".

בתוך כך, גם משטרת ישראל נערכת בכוחות מתוגברים ברחבי הארץ בכדי לאפשר לכלל בעלי זכות הבחירה להגיע בבטחה לממש את זכותם האזרחית בקלפיות הפזורות בריכוזים ברחבי הארץ.

במסגרת ההיערכות המשטרתית המיוחדת יתפרסו אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים לצד מאבטחים אזרחיים, מטרת ההיערכות המשטרתית הינה לשמור על הסדר והביטחון ולהבטיח את קיום ההליך הדמוקרטי באופן תקין ובהתאם לחוק.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
ערוב מוחלט של דעות תוך דיווח חדשותי
תהילה | 13-11-2018 11:39
עטרה יקרה, מצער כמה לא מקצועי את יכולה לרדת, כאשר את עושה לציבור החרדי בדיוק מה שהשמאל עושה לציבור שלך במשך שנים. אל תכניסי דעות מה ראוי ומה לא, מי מגן על עמי ומי לא. אם את חושבת אחרת, זכותך הלגיטימית לפסם מאמר דעה. גיבוב הדעות שלך במסווה חדשותי, הוא בזיון עיתנואי ומוסרי. חבל.
נכון מאוד 100 אחוז
חרדי אחד | 13-11-2018 19:16
נכון מאוד 100 אחוז!!!!
2
עדיף נאמנות לירושלים עיר הקודש, מנאמנות לדרעי
קרית ספרי | 13-11-2018 11:56
כ
אי בדיוק תמיכה אקטיבית או סבילה במועמד שמחויב
שמעון | 13-11-2018 14:31
להרס השבת, לחילון העיר ולהצרת צעדיהם של בני התורה נקראת אצלך נאמנות לעיר הקדש? גם אני לא מת על דרעי, אבל סותמים את האף ומצביעים ליאון אם משהו מקדושת ירושלים חשוב לך.
3
הפלג הקיצוני שחוסם כבישים תומך בברקוביץ
ירושלמי | 13-11-2018 12:47
בושה לברקוביץ שגייס את הפלג הקיצוני. אני הסתפקתי מאוד אבל עכשיו החלטתי סופית להצביע לליאון. בעוד דק' ספורות אני יוצא כאן לקלפי בשכונת גבעת מרדכי ולמרות שליאון איש של דרעי ובנט אני יצביע לו.
4
אחדות
אלי מזרחי | 13-11-2018 13:28
די למחלוקות. חיבבבבבבים אחדות
5
במי תומכים הסרוגים הקיצונים?
קיצוני ימני | 13-11-2018 14:38
במי תומכים הימנים הקיצונים ? ובמי הלייטים הקיצונים ?
6
לא אצביע ברקוביץ למה לחסום את ירושלים
יניב | 13-11-2018 14:53
לא אצביע ברקוביץ למה לחסום את ירושלים