איש השמאל בקמפיין של ישראל גנץ בפוסט מתנחלי

האסטרטג יוסי אשדות, עבד עם ישראל גנץ לבחירתו בבנימין. לאחר השותפות הארוכה רשם בפוסט ארוך את תובנותיו על מתנחלים ("תופסים אחרת את גבולות המדינה והחזון היהודי ההתיישבותי") יהודה ושומרון ("אי אפשר למחוק אותם מעל האדמות הכבושות") ומפוני עמונה ("שם כדי להישאר"), ומה הוא מבקש מחבריו התל אביביים?

איש השמאל בקמפיין של ישראל גנץ בפוסט מתנחלי
  אשדות (צילום: אור גפן/ יח"צ)

לאחר שבחודשיים האחרונים היה עסוק בקמפיין בחירות לראשות מועצת מטה בנימין, של המועמד הנבחר ישראל גנץ, הגיע היועץ האסטרטגי, יוסי אשדות למספר תובנות מעוררות על מתנחלים ("תופסים אחרת את גבולות המדינה והחזון היהודי ההתיישבותי") יהודה ושומרון ("אי אפשר למחוק ותם מעל האדמות הכבושות") ומפוני עמונה ("שם כדי להישאר"), ומה הוא מבקש מחבריו התל אביביים?

וכך מספר אשדות: "עבדתי בקמפיין למועצת בנימין שביהודה ושומרון, או בשטחים הכבושים. עבדתי מול המתנחלים או מול המתיישבים, כל אחת ואחד איך שהוא תופס את המקום הזה ומה שהמקום הזה מעורר בו רגשית ואידאולוגית. הייתי מאוד מעורב בניסיוני להביא לניצחונו של אחד המועמדים לראשות המועצה שהיא גדולה מאוד, מאגדת בתוכה 47 ישובים, כמו: עופרה, עלי, פסגות… (תעשו גוגל)", כתב בחשבון הפייסבוק שלו.

בשביל לחדד את ההמשך, אשדות מספק קצת מידע עליו: "נולדתי בעיר רחובות. מתקופת הצבא ועד היום אני תל-אביבי, חילוני במובן הרחב והעמוק, דמוקרט, ליברל קלאסי ובעד מדיניות רווחה מבחינה חברתית (זה לא סותר). זה אומר שאני תומך בכל מאודי בהקלות ובעזרה לחלשים ולנזקקים (ראו מאבק הנכים הצודק!).אני צרכן של תרבות, מבקרת, נועזת, בועטת – ספרים, תאטרון, קולנוע, תערוכות, פסטיבלים בכל תחום ועניין בכל הארץ כולה. לי ושלכמותי, והם רבים, 'עגלה מלאה' של רוח ואמונה חילונית יפה, עמוקה ומנומקת שאני גאה בה מאוד. בנוסף, אני משתדל להקפיד על תקינות מגדרית, להתבטא כלפי כל אחת ואחד בצורה ראויה מכבדת ומכובדת, זה חשוב מאוד בעיני, במיוחד בזמנים אלה, הבן שלי עוזר לי בכך רבות (בוגר 'תלמה ילין' מגמת ג'אז, לפני גיוס). לבסוף, אני מנסה ככול יכולתי להכיל ולקבל את כל מי שחי סביבי בבחינת 'חיה ותן לחיות'. במסגרת עבודתי בעבר, בין היתר, לקחתי חלק בכמה וכמה מערכות בחירות, ארציות ומקומיות".

הקרב על בנימין.חברות וחברים שלי הפוסט הבא, הוא 'למטיבי לכת', ארוך. אם תיצלחו אותו, שווה יהיה לכם לכאסח אותי, או…

פורסם על ידי ‏‎Yossi Ashdot‎‏ ב יום רביעי, 7 בנובמבר 2018

אי אפשר למחוק את ההתיישבות ביהודה ושמרון

חברות וחברים – אז כן – אנחנו קרועים, שרוטים, מוסתים, מבוהלים. אנחנו קשים מאוד אחד עם השני, יש מצב שאנחנו, ממש, אבל ממש, שונאים אחד את השני. קבוצה מול קבוצה. זה מבהיל כי בסוף מה? כולנו יהודים (כן.. המילה הזו – יהודים) שחיים בארץ הזו, שיש בה, בין היתר, וויכוח גדול העוסק בגבולות, יהודה שומרון / השטחים הכבושים, והפלשתינים. והיו לי שם וויכוחים קשים, לא פשוטים, בגובה העיניים, באחד על אחד על שניים על שלושה, לא ברשתות… בחיים. ואני לא פגשתי שם חבר'ה הזויים ששומעים קולות של אברהם אבינו ומשה רבנו, ממש לא. פגשתי חבר'ה פרקטיים, מעשיים לשיטתם שתופסים אחרת את גבולות המדינה והחזון היהודי ההתיישבותי, אז מה… מה כל כך מבהיל? יש וויכוח, בואו נתמודד".

לדבריו, "אי אפשר למחוק את ההתיישבות ביהודה ושמרון, או אם תרצו, אי אפשר למחוק את המתנחלים מעל האדמות הכבושות, זה לא יקרה. לא בדורנו, בדיוק כמו שאי אפשר למחוק את הפלשתינים המתגוררים שם. מי שעדין מחזיק בדעה שכן ניתן להחזיר את הגלגל לאחור, לפנות את כל המתיישבים שיביט לצדדיו וינסה להבין מדוע הוא ושכמותו הולכים ומתמעטים".

'הם שם, אנחנו כאן'

"אז הנה 'ההנעה לפעולה' שלכם- סעו לשם. לא להיבהל! זה אפשרי. זה לא מסוכן יותר מתאונות כאן בתל-אביב או בכל מקום אחר. הרבה מהפחד נמצא בראש שלנו, ונובע מחוסר הכירות והבנה, וסגירות וניתוק, בדיוק כמו 'בצד השני', בבנימין, שגם הוא, 'הצד השני', לא באמת מכיר אותנו, וגם אנחנו שם בתודעה, 'לא משהו'.

קחו יום שישי, במקום לנסוע לנמל, או ליפו, או לים, (שזה מעולה!) תשנו קצת, סעו ל'יקב פסגות'. אוויר טוב, אחלה יין, מחירים טובים. תפגשו את האנשים, תדברו איתם. הם פתוחים, סקרנים וקשובים והכי חשוב, בדיוק כמונו בכל רגע נתון, הם רוצים להיות חלק, הם לא רוצים להתבדל. ככה לפחות אני הבנתי מהחודשיים שהעברתי שם. סעו למסעדה מצוינת במחירים סבירים בהחלט הנמצאת בסמיכות לישוב 'גבעת הראל'. סעו לחוות הסוסים של רותי מאן, בישוב אלון, ישוב מעורב – דתי-חילוני (אם זה חשוב). סעו לעתיקות שילה הקדומה. יפה שם. ואתם יודעים מה? אם בא לכם באמת להתחבר, לשמוע על השורשים והאידיאולוגיה של ההתיישבות סעו ל'עמיחי'. הישוב החדש שהוקם למפוני 'עמונה'. (עמונה הסלבריטאית) סעו. הוו'יז מאוד אלגנטי, כבישים סבבה. לא יעזור להתחפר ולהסתגר 'הם שם, אנחנו כאן'. הם לא הולכים לשום מקום, הם שם כדי להישאר".

"אין לי ספק, הוויכוח יישאר תקיף ומשמעותי, אבל הוא יהיה על דרך וערכים. בלי שנאה, בלי הסתה, זה אפשרי, אני הייתי שם.

אז סעו – הנוף מדהים. וגם רואים מה זה שטח A המוביל לרמאללה ול-רוואבי. בהתחלה זה מרגיש כאילו אנחנו במסע מצולם: 'כתבתו של…' מהר מאוד זה עובר. נסיעה טובה", איחל לחבריו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
ההמלצה נרשמה
אביחי דנינו | 08-11-2018 20:32
תודה רבה
2
אהבתי את הדברים שכתב
אבי פלדמן | 08-11-2018 21:42
ראש פתוח
3
לרגע שכחתי...
נפלאות השכחה | 09-11-2018 6:30
את מאות האלפים שחיים שם ללא הגדרה מדינית, אישית, או בכלל. מכבסה של מילים.
4
מומלץ גם לבקר בשכם
יפה יוסף | 12-11-2018 19:39
להתפעל מהמחירים הזולים להפליא, מהשוק התוסס, ומהנוף היחודי.