הבחירות בארה"ב יצרו מציאות חדשה • פרשנות

בחירות האמצע בארה"ב הסתיימו ללא הכרעה ברורה, כשכל מפלגה יכולה לרשום לעצמה הישגים והפסדים. עם זאת, טראמפ יצטרך להתרגל למציאות פוליטית חדשה, שבה אין לו ברירה מלבד לעבוד בשיתוף פעולה עם הדמוקרטים

הבחירות בארה"ב יצרו מציאות חדשה • פרשנות
  טראמפ ייצטרך להתמודד עם מציאות חדשה (צילום: אבי לוי\פלאש 90)

עם סיום ספירת הקולות, הדרך הכי טובה לסכם את בחירות האמצע שנערכו השבוע בארה"ב היא שמערכת הבחירות הסתיימה ללא הכרעה ברורה. גם הרפובליקנים וגם הדמוקרטים יכולים לטעון שהם ניצחו, ובמקביל כל צד יכול להגיד שהם גם הפסידו.

מצד אחד, המפלגה הרפובליקנית רשמה הישג כשהצליחה לא רק לשמור על הרוב בסנאט- אלא גם להגדיל את כוחה. מספר מירוצים עדיין לא הגיעו בשלב הזה להכרעה סופית (כן, גם בארה"ב צריך לחכות לקולות החיילים), אך בשלב הזה הרפובליקנים הבטיחו רוב של 51 מושבים והם צפויים לסיים עם בין 52 ל-54 מושבים בסך הכל. מדובר בהישג נדיר עבור מפלגת השלטון המכהנת, אשר בדרך כלל נוטה לאבד מכוחה בבחירות האמצע: ב-20 מערכות הבחירות האחרונות, מפלגותיהם של כל הנשיאים המכהנים הצליחו ביחד לזכות ב-8 מושבים נוספים בסך הכל- כך שעלייה ב-2-4 מושבים מהווה הישג ברור לממשל טראמפ- והפסד לדמוקרטים.

מנגד, המפלגה דמוקרטית ניצחה גם כן כשהצליחה להשיג את הרוב בבית הנבחרים– ובכך שמו סוף לשלטון המוחלט של הרפובליקנים בקונגרס האמריקני. כפי שמנהיגת הדמוקרטים ננסי פלוסי הסבירה בנאום הניצחון שלה, הניצחון הדמוקרטי "מאפשר למפלגה להחזיר את האיזונים והבלמים לממשלה". אבדן הרוב מהווה מכה קשה לרפובליקנים, אך הם יכולים להתנחם בכך שהנזק היה מזערי- כשהם איבדו בסך הכל 27 מושבים ושמרו על חלוקה צמודה יחסית. לשם השוואה, בבחירות האמצע הקודמות שנערכו בשנת 2014 המפלגה הדמוקרטית של ברק אובמה איבדה 63 מושבים ונחלשה משמעותית לעומת הרפובליקנים.

מה המשמעות של התוצאות?

החלוקה החדשה בקונגרס תכריח את טראמפ להתרגל למציאות פוליטית חדשה. עד עכשיו טראמפ נהנה משליטה מוחלטת בקונגרס, כאשר הרוב בבית הנבחרים אפשר לרפובליקנים לאשר חוקים רבים שקידמו את מדיניות של טראמפ, בעוד שהרוב בסנאט אפשר להם לאשר את הבכירים שטראמפ מינה ללא התנגדות. בעקבות אבדן הרוב, טראמפ יצטרך להתמודד עם אופוזיציה קשה יותר בכל הנוגע לחקיקה: כל הצעות החוק שהרפובליקנים יעלו בבית הנבחרים יצטרכו לקבל גם תמיכה דמוקרטית- כשהמפלגה היריבה תוכל לבלום כל הצעת חוק שהם מתנגדים אליו.

מנגד, גם הדמוקרטים יתקשו לקדם חוקים משלהם, מכיוון שכל הצעה שמאושרת בבית הנבחרים צריכה גם לעבור הצבעה בסנאט ולקבל את אישור הנשיא כדי להפוך לחוק. מכיוון שהסנאט נותר רפובליקני, זה אומר שכל חוק שלא זוכה לתמיכה דו מפלגתית יוכשל בסופו של דבר, בין אם מדובר בהצעה רפובליקנית שנבלמת בבית הנבחרים, ובין אם מדובר בהצעה דמוקרטית שמאושרת בבית הנבחרים אך נבלמת בסנאט. כתוצאה, לרפובליקנים ולדמוקרטים לא תהיה ברירה מלבד לעבוד ביחד כדי לקדם חוקים. גם טראמפ וגם פלוסי אמרו בנאומיהם כי הם מעוניינים לעשות זאת- אך מכיוון שיש מחלוקות רבות בין הרפובליקנים והדמוקרטים, מדובר במשימה לא פשוטה עבורם.

תצטרך לפעול יחד עם טראמפ. יו"ר בית הנבחרים הצפויה ננסי פלוסי (צילום: שאטרסטוק)

בנוסף לאתגרי החקיקה, טראמפ יצטרך עכשיו להתמודד גם עם ניסיונות של הדמוקרטים להביא להדחתו מהבית הלבן, כשהדמוקרטים יוכלו לנצל את הסמכות החוקרת של בית הנבחרים כדי לחקור את התנהלות הנשיא וחברי הממשל. בין השאר בית הנבחרים יוכל להכריח בכירי ממשל להגיע להעיד בקונגרס ולמסור לידיהם מסמכים פנימיים רגישים של הממשל. הדמוקרטים אמרו כי הם מעוניינים לחקור נושאים רבים, ביניהם החזרי המס של הנשיא, מדיניות מתן הסיווגים הביטחוניים בבית הלבן, קשרים בין בכירי ממשל לפעילים ועוד. טראמפ אמנם אמר אמש ש"הם לא ימצאו כלום, כי אין כלום" (נשמע מוכר?), אבל בממשל כבר מתכוננים להתמודד עם גל החקירות הצפוי.

למרות ההבטחות מצד הדמוקרטים שיפעלו בכל הכוח כדי להדיח את הנשיא, לטראמפ עדיין אין סיבה אמיתית לחשוש בשלב הזה. הדמוקרטים בבית הנבחרים יודעים שגם אם הם יחליטו להעמיד את טראמפ לדין בעקבות ממצאי החקירות, הוא לא יודח מבלי אישור של הסנאט- שנותר רפובליקני וככל הנראה יפיל כל הצעת הדחה שתגיע אליו. כלומר, החקירות אולי ישפיעו על דעות המצביעים בבחירות הבאות לנשיאות ב-2020, אך הדברים לא ישנו דבר בכהונה הנוכחית. הדמוקרטים גם יודעים שהנסיונות להדיח את טראמפ רק יגדילו את המחלוקות בין הרפובליקנים והדמוקרטים- כך שפעילות חקירה נרחבת לא בהכרח תסייע להם בטווח הארוך.

איך החלוקה תשפיע על ישראל?

השאלה האמיתית שמעניינת את הציבור בארץ היא איך תוצאות הבחירות ישפיעו על ישראל. רבים חוששים שאבדן הרוב יפגע ביחסים בין ישראל וארה"ב, כשהדמוקרטים יפעלו לקדם יותר הצעות אנטי-ישראליות. העובדה שחברי בית הנבחרים החדשים כוללים גם מספר חברים מוסלמים, ואפילו נציגה פלסטינית שהביעה בעבר את התנגדותה לתמיכה האמריקנית בישראל, רק חיזקה את הדאגה הזו.

בפועל, לישראל אין סיבה לחשוש. טראמפ אמנם יתקשה יותר להעביר החלטות התומכות בישראל, אך בסופו של דבר הוא עדיין הבהיר את עמדתו לצד ישראל- ולא סביר שהוא ישנה את עמדתו. גם אם הדמוקרטים יפעלו לקדם הצעות חדשות שיפגעו בישראל, סביר להניח שהם לא יעברו את אישור הסנאט. חשוב גם לזכור שלא כל הדמוקרטים מתנגדים לישראל: בכירים במפלגה הדמוקרטית אמרו כי רבים מחברי הקונגרס שנבחרו הם פרו-ישראלים- ביניהם גם חמישה יהודים שצפויים לעמוד בראש וועדות חשובות- כך שלישראל אין מה לדאוג.

לישראל אין מה לדאוג (צילום: קובי גדעון/ פלאש 90)

קיים גם סיכוי שהחלוקה בקונגרס תעזור לישראל בסופו של דבר. מכיוון שטראמפ יתקשה לקדם את מדיניותו במדיניות הפנים בעקבות הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, ייתכן והוא ירצה להשקיע יותר זמן במדיניות החוץ, שם יהיה לו קל יותר לרשום לזכותו הישגים. כך פעל ברק אובמה אחרי בחירות האמצע הקודמות, כשקידם בין השאר את הסכם הגרעין עם איראן (שבוטל בסופו של דבר על ידי טראמפ). כתוצאה טראמפ עשוי לפעול יותר כדי לקדם את "עסקת המאה" ולשים סוף למתיחות בין ישראל והפלסטינים- נושא שגם הדמוקרטים מעוניינים לקדם. האם הוא יצליח? התשובות יתקבלו בשנים הקרובות.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
דמוקרטים לא יוכלו לשלוט בקונגרס.
דרור | 08-11-2018 16:18
ראדית יש לדמוקרטים רב זעום . שנית יש בי יהם חךוקי דעות כל כך עמוקים שלא נראה שיוכלו להפניל את הרוב הסה אלא במקרים נדירים מאוד. למעשה הנשיא גם לט כל כך צריך חקיקה בקונגרס. יש לו אפשרות לפתור רוב הבעיות באמצעות צוים נשיאותיים. עובדה שאוהמה פעל כמעט דמןנה ש נים בלי תמיכה באף אחג מבתי הפרלמנט.
לימודי ליבה
יפה יוסף | 09-11-2018 14:31
מרוב שגיאות הקלדה, חוסר סימני פיסוק, וניסוח מסורבל, קשה מאד להבין מה רצית.