אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חג הסיגד- גם במוסדות החמ"ד

חג הסיגד של העדה האתיופית צויין במוסדות החמ"ד השונים, שלמדו במהלך יום הלימודים על החג ומהותו הן בהיבט החברתי- אומנותי והן בהיבט הלימודי. עוד נערכו פעילויות מיוחדות לציון החג

חג הסיגד- גם במוסדות החמ"ד
  חג הסיגד מצויין בחמ"ד (צילום: אולפנת אבן שמואל)

היום (ד') חל יום הסיגד של העדה האתיופית, יום חג רשמי במדינת ישראל שהוכר בחוק מאז שנת 2008. מוסדות החמ"ד השונים למדו במהלך יום הלימודים על החג ומהותו הן בהיבט החברתי- אומנותי והן בהיבט הלימודי. בין הפעילויות השונות במוסדות החמ"ד התקיימו הצגות של התלמידים בהם השתתפו גם הורים לילדים יוצאי הקהילה האתיופית, מעגלי שירה עם שירים מסורתיים, הכנת מאכלים שונים, וכן הרצאות שניתנו על-ידי עולי אתיופיה על סיפור גבורתם והתמודדותם בעת עלייתם ארצה.

מטרת הפעילויות הללו הן בראש ובראשונה טיפוח הזהות הציונית-דתית בעיניים של תרבויות מגוונות המרכיבות את כור ההיתוך המיוחד של עם ישראל, המשתלב בד בבד עם הנושא השנתי של החמ"ד 'שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות'. בנוסף ישנה חשיבות רבה לכך שתלמידי הקהילה האתיופית זוכים לציון תרבותם ומנהגם ובכך מזכים את שאר התלמידים להכיר, להפגש, ללמוד ולהתחבר לתרבויות של חבריהם לכיתה.

(צילום: נאות אברהם באר שבע)

בין האירועים הבולטים בחמ"ד לציון יום הסיגד, היו כפר הנוער בכפר חסידים שחגגו אתמול בכפר בהשתתפותם של כ-500 תלמידים, בהובלתו של יעקב מלקאמו מפקח הפנימיות ויוצאי אתיופיה בחינוך ההתיישבותי.

דר' אברהם ליפשיץ, ראש מנהל החמ"ד, החל את היום בביקור במוסדות החמ"ד שבמחוז תל אביב, שם שוחח עם התלמידים. "הסיגד, שצויין אלפי שנים כיום חג אצל בני העדה האתיופית כשפניהם לציון והגעגוע לירושלים חלק מחוויות חייהם, עובר אלינו ולכל בית ישראל" אמר. "אשרינו שאנו זוכים להיות בדור של גאולה, של שיבת עם ישראל לארצו".

(צילום: דביר אשדוד)

שושי שפיגל המפקחת הארצית על חינוך חברתי ח"ן חמ"ד, ציינה כי "ברוב מוסדות החמ"ד ציינו היום את חג הסיגד חג הכיסופים לציון, ירושלים של יהודי אתיופיה. בבתי הספר התקיימה פעילות חברתית ערכית בשיתוף התלמידים והתלמידות, במסגרתה למדו וחוו את מורשת יהודי אתיופיה המפוארת".

"אנו מאמינים כי חג הסיגד אינו חגה של קהילת יהודי אתיופיה בלבד, אלא חג של כל החברה הישראלית" הוסיפה. "מסעם של יהודי אתיופיה לארץ הוא מסע מעורר השראה שראוי שיילמד בכל מוסדות החינוך".

מיכל דאהאן, סגנית ראש מנהל החמ"ד ואחראית על קליטת עליה אמרה: "מנהל החמ"ד שמח בקליטת כל התלמידים העולים המגיעים לארץ, ובכלל זה תלמידים קהילת יוצאי אתיופיה. המנהל עושה כל שביכולתו כדי לקדם ולטפח את קליטתם המיטבית. את יום חג הסיגד חגגו כל תלמידי החמ"ד יחד עם חבריהם יוצאי אתיופיה ולמדו על מורשתם ומנהגיהם כלק מציון המורשת ציונית דתית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו