אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם ההלכה מחייבת אותי להתחסן?

פוסקי הלכה אינם רופאים, אך הם אומרים שצריך לשמוע לרופאים במסירות. אבל כאשר יש מחלוקת בין הרופאים, אז ההלכה היא שהולכים אחרי הרוב

האם ההלכה מחייבת אותי להתחסן?
  (צילום: שאטרסטוק)

האם חייבים להתחסן נגד חצבת?  דיברתי עם כמה רופאים שאמרו שאין צורך.

אתה שואל שאלה הלכתית או מדעית?

הלכתית.

פוסקי הלכה אינם רופאים, אך הם אומרים שצריך לשמוע לרופאים במסירות. אבל כאשר יש מחלוקת בין הרופאים, כגון רופאים שאומרים שמסוכן לא לאכול ביום הכיפורים לעומת רופאים אחרים הטוענים שדווקא מסוכן לאכול, אז ההלכה היא שהולכים אחרי הרוב. כך נמצא בשולחן ערוך. כלומר הכלל, שבהלכה, אחרי רבים להטות, גם נכון לגבי רופאים. אף הרמב"ן בספר תורת האדם, שער הסכנה, כותב שיש ללכת על פי הזרם המרכזי ברפואה. ואותו זרם  אומר בכל תוקף להתחסן.

עכשיו מבחינה מדעית.

כולם יודעים שלפני החיסונים, היו מגפות נוראות במין האנושי, והן נעלמו בזכות החיסונים.

יש טוענים שזה לא בגלל החיסונים, אלא בגלל הגיינה.

גם וגם.

אבל בימינו החצבת נדירה מאוד, אז כבר לא צריך חיסון.

היא נעלמה בזכות החיסונים. זה נקרא חיסון העדר. כאשר כל הקהילה מתחסנת, אז גם היחיד שאינו מתחסן, הינו מוגן.

אבל לשם כך, אין צורך שכולם יתחסנו, די ברוב, ולכן כיון שהרבה מתחסנים, אני פטור מלחסן ילדיי.

זה כבר נוגע לתורת ההסתברות. זה תלוי כמה אנשים מדביק אדם החולה במחלה מסויימת, מה שנקרא R. חצבת היא מחלה מאוד מדבקת. בשפעת ואבולה, R=2, באבעבועות שחורות ופוליו R=8-5, בחצבת 10-20=R.  לכן הרבה צריכים להתחסן כדי למנוע מגפה.

אז כמה?

95% לפחות.

אז אני ב-5%.

לא. כי ממילא, יש שלא יכולים להתחסן, כי הם צעירים מדי, או כי הם חולים, או סיבה אחרת. לכן כל מי שיכול, חייב להתחסן. ובכלל אין זה מוסרי שאדם יגיד: לא איכפת לי מאחרים, אני מוגן על ידי חיסון העדר. כי אסור להזיק לאחרים. ואהבת לרעך כמוך. ואסור לדבר ככה.

איך ככה?

לומר שלא צריך חיסון. זה מחליש. זה כמו מסית. יש קהילות שלמות שלא מתחסנות מסיבות אידיאולוגיות של טבעיות, או נטורי קרתא כי הם שוללים את המדינה, ואז אחוז ההדבקה מאוד גבוה, ובתי חולים מלאים מהם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
נכון צריך להתחסן רק לאחר שמבינים בדיוק...
שמעון | 06-11-2018 11:06
מה התועלת של החיסון ומה הנזק לגוף, וזה בעקבות שאותם אנשים יסבירו בדיוק מה החומרים שמוכנסים לגוף.
ממש לא אביהו אין זה אגדות...
שמעון | 11-11-2018 21:12
רק אנשים סותמים את העיניים כמו בכל מקום. לא תשאל את עצמך איך פתאום 70% מהמדינה עם אלרגיה ולא סתם אלרגיה אלא אלרגיה דומה שהתרופה לה נמצאת בכל בית מרקחת קרובה לבית? אנשים לא שואלים את עצמם איך זה שאפשר לשבת אנשים היום אבל לסרטן אין תרופה? ברור שיש, פשוט ההכנסות מחולי סרטן הן אדירות! כדורים פסיכיאטרים זה בלוף ואין שום דבר בעולם שיכול לחקור את המוח, כך הזוהר הקדוש מלמד וכך הביא פרופסור גוי אמריקאי שאין לנו שום כלים לחקור את ההיבטים הכימיים במוח וכל התרופות אין רק ליצור תלות במטפל ובחברת התרופות(תוכל לחפש את הפרופ' באינטרנט). נ.ב. אני אדם מחוסן, שלא תטעה ואני בעד חיסונים אבל אדם צריך לבדוק הכל, גם לדעת איזה תרופה הוא מכניס לגוף, ואיזה אוכל הוא קונה בסופר ולא להסתכל רק שיש סוכר ומלח אלא לבדוק אלו רכיבים כימיים יש בפנים ולהבין מה ההשלכות שלהם על גופינו. נ.ב.2 אני לא מביא זאת מדעתי, אלא מדברי רבותי.
כשרושמים לך אקמול וכשמתקנים לך חשמל...
שי | 07-11-2018 12:56
אתה גם שואל שאלות? צריך לדעת לסמוך על מומחים ולא על כל מיני מרפאים טבעיים ושאר השרלטנים.
תגובה 1 רק מוכיחה שצריך להשמיע קול ברור בעד
אביהו | 07-11-2018 10:28
תגובה 1 היא הסיבה שצריך להשמיע קול ברור בעד החיסונים. זו עמדת רוב מוחלט של הרופאים. כל האגדות על חברות התרופות שמשלמות, ועל סכנות מהחיסונים שמסתירים מהציבור הם אגדות אורבניות. די להקשיב לכל השרלטנים והחכמים בגרוש, שלא נושאים באחריות ומדברים נגד החיסונים. אבל אם הבן שלהם ידבק הם ירוצו לבית החולים לקבל א הטיפול הטוב... האם בבניה גם מקשיבים לכל מיני הוגי דעות או שהולכים למהנדס עם הכשרה וידע? האם הייתם עושים ניתוח לב אצל ה'מומחה' שיודע לייעץ על איזה חיסונים לקחת ואילו לא? הגיע הזמן שהרבנים המובילים בציבור הדתי לאומי יגידו בקול ברור את עמדת ההלכה מצד ונשמרתם מאד לנפשותכם, שיש להתחסן בכל החיסונים שמשרד הבריאות מחייב.
2
תשובה חשובה. נכונה לכל החיסונים, ולא רק לחצבת
מאיר | 06-11-2018 14:15
לא מבין למה שומעים את הרבנות הראשית או את מכון פועה, או הרב טאו ורבנים אחרים מתבטאים בנחרצות על כך שחובה להתחסן. כך המלצת רוב מוחלט של הרופאים. ויש בזה ענייני פיקוח נפש. בזמן האחרון אני פוגש יותר מידי דתיים תורניים, שמקפידים על קלה כבחמורה בהלכה, אבל כשזה מגיע לחיסונים, פתאום יש להם פלפולים על פלפולים, וכל מיני 'יועצות' שממליצות אלו חיסונים לקחת ואלו לא (היועצות הן לא רופאות או אחיות אלא סתם חרטטניות או טבעוניות למיניהן) חבל שבמה שנוגע לארץ ישראל או לרפורמים שומעים את הרבנים בקול צלול וברור. אבל בענייני פיקוח נפש של החיסונים לא שומעים את קולם.
יש בחיסון הזה חזיר רק שתדע
יהודי | 05-02-2022 23:55
יש בחיסון הזה חזיר. פיקוח נפש הוא לא בגלל שהוא בכלל לא עוזר אפילו לעצור את ההידבקות או את המחלה וגם על השקר שזה עוצר מחלה קשה או מוות ידוע שזה לא נכון. יותר אנשים מתו מהחיסון הגרמני הזה מאשר מהוירוס והמחלה
3
ועד היום האמנתי שזה בכלל לא החיסון
יהודי תמים | 07-11-2018 13:14
תמהני, האם החצבת נעלמה בזכות החיסונים??? כי הרבנים סיפרו לי שצדקה, תשובה ותפילה הם שמעבירים את רוע הגזירה. האם יש לרבנים שיטה אמונית עקבית? או שרק הוראות סותרות אד הוק.
4
גם תרנגול עיוור מוצא לפעמים גרגיר
יפה מאד | 07-11-2018 18:56
תשובה יפה מאבינר. 1 מ 10 אבל גם זה לטובה
5
יש בחיסון הזה ג'ל מחזירים רק שתדעו
יהודי | 05-02-2022 23:52
בחיסון הגרמני הזה יש ג'ל שעשוי מחזיר וזה מיוצר על ידי גרמנים הידועים ביצור המקלחות שלהם. אין שום הלכה ביהדות שאומרת שאתה חייב להכנס למקלחת גז הגרמנית SORRY