אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יוצאי אתיופיה – חובת ההוכחה היא לא עליכם

אנו רואים לפיכך שגדולי הפוסקים אינם חולקים על הרדב"ז ורואים ביהודי אתיופיה יהודים גמורים. אם יש כאלו שסוברים אחרת, אין זה אלא פרשנות ודעה אישית שאין בה שיקולי פסיקה "טהורים"

יוצאי אתיופיה - חובת ההוכחה היא לא עליכם

לאחרונה התפרסם מאמר של רב מהמגזר החרדי, שכותרתו "הרב אלישיב פסק שלא מצרפים אתיופי למניין". אמירות מעין אלו דומות עליי כצפצוף הזרזיר, ודבריי אינם מיועדים להן. השורות הבאות מיועדות ליוצאי אתיופיה ובעיקר בני הנוער שבהם, אשר קראו את המאמר, שלהפתעתי התפרסם במימדים רחבים, ואף הצליח לשבור את חלקם לרסיסים.

אותו רב טוען במאמר ש"הרב משה פיינשטיין במכתב אל חתנו, הרב הרצוג בכתביו, ר' שלמה זלמן אויערבך ועוד רבים אחרים שהצטרפו לפסק שקובע שבמשך כל הדורות קבעו שהאתיופים הם ספק יהודים". כפי שנראה להלן, כל זה אינו נכון ומרבית הרבנים שהוא ציין, יחד עם חכמי ישראל נוספים לדורותיהם, ראו ביהודי אתיופיה יהודים גמורים.

כבר במאה ה-15 כתב רבנו עובדיה מברטנורא, מפרש המשנה, כך: "אכן מה שנתברר אצלי וידעתי מאין ספק כי באחת מגבולות ממלכת הפרישטי יואני (אתיופיה)… שם בודאי חונים בני ישראל…". מספר שנים אחריו, כתב רבי דוד בן זמרא, מגדולי הפוסקים כי "אלו הבאים מארץ כוש הם משבט דן בלי ספק". פסיקה זו של הרדב"ז עומדת ביסוד פסיקתם של חכמי ישראל במשך הדורות. במאה ה-19 כתב הרב עזריאל הילדסהיימר: "שמועה שמענו מאפריקה, קול יללת עשרים וחמש רבבות אחינו בני ישראל מארץ כוש"; והרב מאיר לייבוש וייזר (מלבי"ם): "הפלאשים (יהודי אתיופיה) ללא ספק מזרע ישראל ויש לפעול להצלתם".

לקראת מסעו השני של יעקב פייטלוביץ (מזרחן, חוקר של יהדות אתיופיה ותרבותה שפעל כל חייו למען גאולת ביתא ישראל לגלות אתיופיה), בשנת 1908, נכתב מכתב מיוחד אל יהודי אתיופיה שעליו חתמו 44 רבנים מרחבי העולם, ביניהם הרב עזריאל מונק מברלין, הרב ריינס מלידא, הרידב"ז מצפת, רבי אליהו מאיר פאניזיל, הרב מרדכי הורוביץ מפרנקפורט, וכך הם כותבים: "שלום לכם אחינו בני אברהם יצחק ויעקב יושבים בארץ חבש… נזכה כולנו לראות בבוא יום ה' אשר בו ישפוך את רוחו על כל העמים…ויקבץ אותנו מארבע כנפות הארץ ויביאנו לציון עירו ברנה ולירושלים בית מקדשנו בשמחת עולם".

בתחילת המאה ה-20,  קרא הרב קוק זצ"ל להעלאת יהודי אתיופיה: "הצילו נא, אחים, את אחינו הפלשים מכליון ומטמיעה! עזרו נא להשיב אלינו את האחים הנדחים האלה! ולא ימחה שבט מישראל מתחת שמי ד'"; וכך גם הרב הרצוג זצ"ל, שכתב לסוכנות היהודית: "חזקו ואמצו להביא את כולם תחת כנפי היהדות הנאמנה… והחלצו למאבק הקשה כנגד המסיתים והמדיחים – ה' יצילנו מהם – אשר עטו כנשרים על שארית הפליטה של אחינו הפלשים הי"ו בחבש וכו'".

בדורנו אנו, בעקבות אי בהירות מצד גורמים שונים ביחס לזהותם של יוצאי אתיופיה, הרב עובדיה יוסף זצ"ל כתב את תשובתו המפורסמת, לפיה "הם צאצאי שבטי ישראל שהדרימו לכוש… יהודים שחייבים להצילם מטמיעה ומהתבוללות ולהחיש עלייתם ארצה". כך גם כתב הרב משה פיינשטיין: "יש מצוה להצילם משמד ומסכנה כדין כל ישראל" והעיר כי אלו שנמנעים מלקרבם עושים זאת "משום שצבע עורם הוא שחור".

אנו רואים לפיכך שגדולי הפוסקים אינם חולקים על הרדב"ז ורואים ביהודי אתיופיה יהודים גמורים. אם יש כאלו שסוברים אחרת, אין זה אלא פרשנות ודעה אישית שאין בה שיקולי פסיקה "טהורים".

לבסוף, לאחיי ואחיותיי יוצאי אתיופיה, אני אומר: אל תתנו לאף אחד להפלותכם רק בשל צבע עורכם! עלינו להפנים שגם המדיניות ההלכתית הנוכחית, מושתתת על יחסים של אליטה מול מי שאינם משתייכים לאליטה, ואין הכוונה רק לקהילת יוצאי אתיופיה. מי שהגיע לעמדת השפעה, משתמש בכוחו על פי ראות עיניו, ואותה אליטה מפלה גם אחרים שאינם דומים לה: חלקם לא יצרפו למניין יהודים ממוצא תימני או דתי עם כיפה סרוגה, וחלקם לא יתפללו עם חסידי חב"ד.

אם כן, מי פה הבעיה? בטוח לא אתם! אתם, בני נוער יקרים ואהובים, הבנים והבנות של הקב"ה שאוהב אתכם, על מה שאתם ועל מה שעשו אבותיכם ואימותיכם, אשר חירפו נפשם בכדי להגיע אחר אלפי שנים לארץ אבותינו.

=======

הרב שרון שלום הוא רב קהילה בקריית גת ומרצה בקרייה האקדמית אונו. שותף בשולחן העגול של ארגון 'עתים', פעילים חברתיים וקסים, לקידום מעמדם של יוצאי אתיופיה במסגרת שירותי הדת. המאמר המלא צפוי להתפרסם בקרוב בכתב העת "דעות" בהוצאת נאמני תורה ועבודה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
31 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
עוד מאמר מבית היוצר של החוגים המגדריסטים
משתומם | 29-10-2018 20:45
פופוליזם זול שאין בינו לאמת דבר, לא הכל עניין של אליטה ממש לא. יש הלכה. כל פוסקי ההלכה הגדולים בראשם רבי משה פסקו שעליהם לעבור גיור לחומרא. מי שרוצה את טובתם האמיתית - ולא חנופתם - יאמר להם לעשות זאת ולגמור את הסיפור.
בערוץ 20 יש תחקיר מקיף על תעשיית השקר של האת
מומלץ לראות. | 02-11-2018 11:47
בערוץ 20 יש תחקיר מקיף על תעשיית השקר של האתיופים הנוצרים בתחקיר מוכח בבירור איך שהפאלשמורה הנוצרים הצליחו לרמות את המדינה שכביכול הם צאצאי יהודים. ולצערנו ישנם מעטים שנסחפו אחרי השקרים שלהם כמו חכ דודי אמסלם ונגוסה. מומלץ מאוד לראות את התחקיר המושקע שעשו בערוץ 20 חפשו שם – אתיופים כיום המצב העגום שיתכן מאוד שיש בארץ עשרות אלפי אתיופים שהם גויים גמורים נוצרים שהמדינה העלתה מתוך לחץ. ומתוך רצון שלא להראות גזענית חו
גיור לחומרה זה רק טבילה במקווה.
יפה יוסף | 29-10-2018 23:13
הרב עובדיה יוסף ז"ל בדק וראה שהאתיופים יהודים .הבעיה שהאתיופים רוצים להעלות את כל מדינת אתיופיה לארץ ולכונן כאן ממשלה בראשות אתיופי.אז בבקשה אתיופים אל תירו לעצמכם ברגליים.האשכנזים צריכים בעצמם בדיקה.
עוד בור ועם הארץ גמור
רמי | 29-10-2018 22:11
מיעוט הרבנים שפסק שאחינו יוצאי אתיופיה צריכים לעבור גיור לחומרה פסק זאת כדי להצילם מחשש ממזרות עי החשש הרחוק שאולי התערבבו גויים בתוכם אבל ברור לכל יודעי דת ודין (להבדיל מטוקבקיסטים עלובים) שחשש רחוק כזה לא יכול כשלעצמו להטיל שום ספק ביהדותם והם יהודים כשרים למהדרין וניתן לצרפם למניין ושתות את יינם ללא חשש
2
תמיהה גדולה על הרב שרון
יהודה | 29-10-2018 22:22
הרב שרון שלום למד תורה בישיבה חשובה. בוודאי למד את כללי הפסיקה ואת דרך ההוראה לישראל לאורך הדורות. כאן לצערנו כשל בדיון שאינו ענייני ובהאשמה קשה כלפי גדולי ישראל על עיוות התורה כביכול. דברים שאינם ראויים למי שלמד תורה כמוהו. כל המכתבים של הרבנים לתמיכה וקירוב של יהודים מאתיופיה נכונים וחשובים. זה לא סותר שבפועל מעמדם ההלכתי בתוך כלל ישראל צריך להיות מוסדר על פי ההלכה וללא התערבות פוליטיקאים ועמי ארצות. גם לדעת הקייסים הפלאשמורה של 20 השנה האחרונות אינם חלק מהקהילה, והעלאתם היא פרי לחצים פוליטיים, אינטרסים כלכליים של ארגונים והשתקה של הקייסים עי העסקנים החילוניים בתוך העדה. עדה זו, עם כל החיבה אליה, לא נחשפה כלל לתורה שבעל פה שבכל דור ודור, אף תורה שבכתב היתה להם רק בתרגום אחר תרגום, באופן לא מדויק וללא מסורת פרשנית מקובלת. אותם יוצאי העדה שהתחברו באמת לחיי תורה ומצוות הם אחינו בשרנו, ללא כל קשר לצבע העור. מי שמסית את בני העדה נגד התורה ונושאיה באומה, מרחיק אותם מעם ישראל ומזיק להם בצורה אכזרית. הרב שרון, אתה מיצג את בני העדה לא יותר ממי שצבע עורו בהיר יותר ורוצה בטובתם לא פחות ממך.
זה דווקא אופייני לישיבה שלמד בה. וד"ל.
איש יהודי | 31-10-2018 11:49
זהו גם המצב ביחס לעולי אתיופיה. צריך להסביר להם שמכבדים את תפיסותיהם ומסורתם, אבל עליהם לכבד גם את תפיסותינו ומסורתנו. המוצא הסביר היחיד הוא שיתגיירו, ולא יקרה להם שום אסון אם יעשו זאת. אם הם רוצים והם ייהנו מזה יותר – אז אולי נתגייר כולנו מחדש (הרב יואל בן נון הציע פעם גיורים המוניים עם טבילה בים).
3
אתה טגרי,לא נחשב אתיופי
אטנפו | 30-10-2018 1:29
אתה טגרי.לפי ההלכה ולפי המנהיג הגדול .יונה בוגלה .אין יהודים מטגרי. היהודים באתיופיה בנו את פסיל גימב.
אמבובר
גונדר | 30-10-2018 9:52
יהודי אתיופיה גרו לכל אורך ההיסטוריה בסמיין (בצפון מחוז אמהרה) ובגונדר. אין יהודים מטגרי! אתה מטגריי. אתה מחפש כל הזמן את השורשים שלך.תחזור לטגרי. המנהיג הגדול החילוני יונה בוגלה הפך עולמות בארהב כדי שאנחנו מגיע לירוסלם.
4
צדיק! ישמרך ה'! חזק ואמץ
משה | 30-10-2018 6:43
מרגש מאוד
עוד אחד שמוציא תואר על חשבון התחת שלי
אתיופית זרקה עלי אבן | 25-05-2019 16:44
נצלנים
5
אפליה לא מוצהרת
חזק ואמץ | 30-10-2018 8:18
הרב שרון שלום, תבורך משמים. כפי שאמרת, זו לא רק גזענות פשוטה שמבוססת על צבע עור, אלא גם התנשאות של זרמים אשכנזים מסוימים שלא קיבלו עליהם את פסיקתו של גדול הדור מעיין נובע מקור חכמה הרב עובדיה יוסף זיעא. והנה סיפור שאני באופן אישי נתקלתי בו לאחרונה. הגענו לביקור התרשמות בבית ספר יסודי (ממלכתי) של חבד. לשם הבהרה, אנחנו לא חבדניקים אבל מתחברים לסגנון החינוך במוסדות שלהם. אחרי סיבוב היכרות ישבנו לשיחה עם המנהל. בית הספר שלכם מאוד נחמד, אמרתי, אבל במחילה... אני לא רואה כאן ייצוג של כל העדות. המנהל כמובן מחה ואמר שהם מקבלים את כולם, ויש להם ללא כל אפליה אשכנזים, ספרדים, תימנים, הודים... בקיצור, נאלצתי לעבור מרמזים עדינים לדיבור מפורש ושאלתי, איפה האתיופים?? (מדובר באזור שבו ממש לא הגיוני מבחינת הרכב האוכלוסייה שלא יהיה בבית ספר כולו אפילו אתיופי אחד). המנהל נראה ממש מבולבל. מי יודע, אולי זו הייתה הפעם הראשונה שבה אמא לבנה שואלת אותו למה אין אצלו תלמידים אתיופים... אחרי רגע הוא התעשת והתחיל לתרץ שזה לא כמו שאני חושבת, ואין לו חו בעיה עם אף אחד, שיש בתי ספר אחרים באזור שבני העדה מעדיפים, וכו' וכו'. הצליח להתחמק באלגנטיות. בסופו של דבר רשמנו את הילדים, אבל לא נחה דעתי. פתאום... כמה שבועות אחרי תחילת הלימודים, הפלא ופלא - שמעתי מבנותיי שנכנסו כמה תלמידות אתיופיות! זה היה ממש תמוה בעיני. תזמון משונה?? למה אחרי תחילת השנה? חשדתי שאולי אני לא הראשונה שהערתי ונשלפו בבהילות כמה אתיופים מרשימת המתנה כדי להראות שהנה, אנחנו לא גזענים. לאחרונה בעלי שוב שוחח עם המנהל בנושא, ויצא המרצע מן השק: האדון הנכבד אמר, ואני מצטטת: זו בעיה. איך אני אדע מי מהם יהודי? למה זו בעיה? האם גויים ירצו לשלוח את ילדיהם לבית ספר חסידי? האם ממישהו אחר מבקשים הוכחת יהדות? אלא שמבחינת חבד העדה מלכתחילה זקוקה כולה לגיור! כלומר, יכול להיות שאדם עלה מתוקף יהדותו, חי כיהודי, רשום כיהודי, התחתן דרך הרבנות, אבל מבחינת חבד זה לא מספיק. ואם, לצורך העניין, הבן שלי יגדל ויתחתן עם בחורה ממוצא אתיופי, הילדים שלו גם יהיו ספק יהודים. לכן ככל הנראה התלמידות האתיופיות שהתקבלו הן ממשפחות שידוע למנהל כי עברו גיור. כל הנושא ממלא אותי במרירות ואני ממש מתלבטת אם להמשיך באותו בית ספר. לא זה החינוך שאנחנו רוצים עבור ילדינו. האם כדאי להציף את הנושא ולהוביל מהפך? או שמא פשוט לעבור למוסד אחר? מה שבטוח, לא נשקוט כשנראה שמטילים דופי בעדה שלמה עם מסירות נפש כה עצומה ליהדות.
6
הרב שלום שרון תהיה מצואתי
אור | 30-10-2018 8:54
הרבנים האשכנזים והלטאים מטלים ספק ביהדות אתיופיה שונאים את המנהגים הרוחניים הקייסים .אתה צריך לשנות שם הפרטי שלך ואת שם המשפחה תהיה דוגמא אישית קודם כל אתה הרב שלום שרון מזיוף.
7
יהדות אתיופיה
קיס | 30-10-2018 9:07
הרב שרון שלום אתה שקרן וכל הרבנים האשכנזים והספרדים מטילים ספק מסורת אבותינו .אבל אנחנו לא נכנע 2500 שנה שמריהו את האורית.
8
האשכנזים הם קוזרים
יז | 30-10-2018 9:09
קוזרים הם אירופאים עם עיניים כחולות חלקם. מחקרים הוכיחו של בעלי עיניים כחולות יש אב קדמון אחד שעבר מוטציה חמוציות באירופה. אין קשר דם בינם לבין צאצאי הם היהודי שכן אלו הגיעו מהמזרח התיכון. אני לא מתכוון על זכות מי להיות יהודי ומי לו אדרבה שנתרבה, אבל בתחרות שהאשכנזים הקיצונים החרדים התחילו של מי יהודי הם בתחתית הטבלה.
הכוזרים הם כהים מאזור תורכיה
שי | 07-01-2020 23:17
הכוזרים לא ממש לבנים
9
קיס
אתיופי | 30-10-2018 9:23
יהודי אתיופיה יהודים למהדרין ששמרו את התורה 2500 שנה ושומרים עד עצם היום הזה.וכל הרבנים האחרים הם ספק יהודים.
10
גיור לכל הכוזרים
אמיר | 30-10-2018 13:56
חברים רק שאלה לי אליכם. האם כל אלו שחושבים את עצמם יהודים עשו גיור לאחר הגלות שהם חיו בה באירופה? לאחר כל ההתבוללות שהם עברו? האם הרוב הכוזרי עשה גיור אמיתי? הידוע שהרוב האשכנזי הוא כוזרי בכלל. האם עשיתם חשבון נפש ושאלתם את הסבים שלכם מהיכן הם הגיעו? מי אתם שתקבעו מי צריך בירור יהדות או לא? מי אתם שחושבים שתורת ישראל שייכת לעם? אני מבית ישראל. כן, כך - כינו אותנו בגלות במשך אלפי דורו. לא ידענו מה זאת המילה יהודי בגלל. רק בית ישראל!!!!! (כמו משה רבנו) גם משה רבנו בתורתו אומר בני ישראל, בית ישראל ולא הכיר את המושג יהודי, אז תגידו לי אתם,, מי אתם בני יהודה?????? מהיכן באתם??? לכו תעשו בדיקה מעמיקה לפני שאתם מרשים לעצמכם לפסול את בית ישראל.
11
למשרד הבריאות מגיע רופא אליל - מה יגידו לו?
שי | 30-10-2018 16:26
האם יהיו מוכנים לרשום אותו בתואר דוקטור לרפואה? אותו דבר עם יוצאי אתיופיה שהביאו איתם גרסה מוזרה ומסורסת של היהדות. חובת ההוכחה היא עליהם, ולא בגלל האליטות, אלא בגלל הגיון פשוט.
בחוכמה כתבת
שלי | 11-11-2018 17:40
דברים מדויקים המתקבלים לגמרי על הדעת. בחוכמה ציינת, שלא על פי הכרזתו של אדם תקבע זהותו היהודית. חייבים לרענן את הפסקים הקודמים ולתת כבוד להלכה שנקבעה על ידי חכמינו זל.
12
הכותב כבר מזמן חצה את הקוים
מוישלה הפוסק | 30-10-2018 16:29
ליברלי, לא הלכתי
13
הרב עובדיה יוסף פסק יהודים וזהו!
ישראלי | 31-10-2018 0:21
וקיבלנו הוראותיו של מרן
לגבי גיור לחומרא
אנה | 31-10-2018 14:10
מרן הרב עובדיה יוסף לא פסק מלכתחילה שצריך גיור לחומרא, אלא מכיוון שכבר התחילו עם זה בעליות הראשונות, וכל עוד לא הייתה התנגדות מצד העולים, אמר שאם זו השיטה שפועלת כרגע, אז שימשיכו ואין בזה נזק. כאשר גבר עלבונם של העולים שתפסו את זה, ובצדק, כערעור על מעמדם כיהודים, הרב עובדיה יוסף חווה דעת שאין שום צורך בכך. ממליצה לך לחפש ביוטיוב הרב עובדיה יוסף יהודי אתיופיה, סרטון של 4 דקות שבו מרן מוחה על כך שהחומרא של הגיור הביאה לידי קולא של הרחקת עדה כשרה זו. במילותיו של מרן, אם הם בחזקת כשרים, תשאיר אותם בחזקתם!
תדייק - הרב עובדיה פסק שיעברו גיור לחומרא.
איש יהודי | 31-10-2018 11:52
התגיירו - יהודים. לא התגיירו - לא יהודים. התגיירו ולא שומרים מצוות - בעיה למי שמתחתן איתם.
14
מאוד אוהב אתיופים אך אין מנוס מגיור המוני
dan | 31-10-2018 11:48
אין שמחה כהתרת הספקות זהו גם המצב ביחס לעולי אתיופיה. צריך להסביר להם שמכבדים את תפיסותיהם ומסורתם, אבל עליהם לכבד גם את תפיסותינו ומסורתנו. המוצא הסביר היחיד הוא שיתגיירו, ולא יקרה להם שום אסון אם יעשו זאת. אם הם רוצים והם ייהנו מזה יותר – אז אולי נתגייר כולנו מחדש (הרב יואל בן נון הציע פעם גיורים המוניים עם טבילה בים).
15
כל הכבוד לרב שרון ! כל מילה בסלע !
תלמיד ישיבה | 01-11-2018 4:52
כיף לקרוא את המאמר המושקע הזה חזק ואמץ
16
ביתא ישראל הקדושה
גטבו | 01-11-2018 6:53
מר דימטרי היקר אם אני לא טועה גם שמך מעיד שצריך לבדוק את יהדותך באופן הכי מחמיר שאפשר ,לגבי קיבלת ביתא ישראל זא בני העדה האתיופית יש לנו סימוכים והוכחות ליהדותנו מבלי צורך לעבור גיור כלשהו .לגבי השמות כל שם שניתן היה קשור למאורעות שקרו וחלקם שמות מהתורה שהן בעלות משמעות גדולה .לא כן אצלכם שאין לכם ולא ראיה על יהדותם חוץ מצבע עורכם .תזיק את המסקנות לבד קודם כל תבדוק את עצמך אחר כך אותנו . נ.ב תעשה מחקר על כל העלייה הרוסית ותבדוק כמה באמת מאמינים ביהדות וכמה מקיימים את כל חגי הנצרות תתפלא לדעת שזו אכזה גדולה ,בדיקה נעימה
17
יוצאי אתיופיה
ח | 01-11-2018 15:16
אשרייך רב דגול כול מילה שלך נכונה שיגידו מה שבא להם אנחנו יודעים את האמת זה הכי חשוב שאנחנו וילדנו נדע
18
עשרות אלפי אתיופים שעלו לארץ במרמה אינם יהודי
אובייקטיבי | 02-11-2018 10:32
עשרות אלפי אתיופים שעלו לארץ במרמה אינם יהודים. אלא נוצרים העובדה שהיו באתיופיה יהודים היא נכונה, אבל את אלה המדינה העלתה לארץ כבר לפני 30 שנה. ביתה ישראל עלו לארץ במבצע משה. ואחכ עלו עוד אלפים במבצע שלמה לא יתכן שכל אתיופי שנמצא שם ואומר שהוא יהודי נאמין לו. אלפי אתיופים גברים ונשים שעלו לארץ בשקר ומרמה עונדים שרשרת צלב על צווארם. וכאלה ניתן לראות בכל מקום. בירושלים ראיתי עשרות אתיופים עם שרשרת צלב, גם צלבים גדולים ובלי טיפת בושה וללא כל חשש. עכשיו בניגריה טוענים שעשרות מיליונים ניגרים הם בכלל יהודים. (היה על זה כתבה מצולמת בכאן 11) והם מתפללים, עם ציצית, וקוראים בתורה וכו' וטוענים בתוקף שהם שייכים לעם ישראל. אז אולי נעלה לארץ גם עשרות מיליוני ניגרים?? (אוכלוסיית ניגריה מונה קרוב ל 200 מיליון) והסיפור האפריקאי/יהודי השיקרי הזה חוזר על עצמו שוב ושוב בעוד מדינות עולם שלישי באפריקה.. פתאום כולם יהודים. פתאום כולם רוצים להיות שייכים לעם היהודי. פתאום כולם רוצים הכרה בהם כיהודים. ופתאום כולם רוצים לעלות לישראל. אז די כבר עם השקרים שלכם!!! לשרון שלום יש אובססיה לאתיופים.. לא כל דבר זה גזענות.
19
זה הרמה?
חרדי | 28-01-2019 2:15
לא ראיתי כאן טענה אחת עניינית. ככה דנים בדיני יוחסין, מזה שאמרו שצריך קרב אותם? ובסוף הוא מניח הנחה [שחובת ההוכחה אינה עליו] שמי שאומר אחרת זה לא מגיע משיקולים הלכתיים. יעני כל המאמר שלו ממש הלכתי צרוף. בדיחה.
20
של נעליך - מאז שהרדב"ז פסק עברו כמה שנים
אודי | 30-01-2019 12:48
והם גם נטמעו בין האתיופים וגם יש בהם חשש ממזרים כי הם לא הכירו את התושבעפ. אז לפני שאתה מדבר על פוסקי ישראל...
21
הרבי
נועם | 13-07-2021 7:06
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף סטטיק אלוהים