האם האשכנזים הם כוזרים? הרב אבינר עושה סדר

האם מה שמספר רבנו יהודה הלוי על התגיירות הכוזרים הוא עובדה היסטורית, או רק משל? והאם זה נכון שהאשכנזים הם כוזרים? הרב אבינר משיב

האם האשכנזים הם כוזרים? הרב אבינר עושה סדר
  (צילום: יוסי זמיר/ פלאש90)

האם מה שמספר רבנו יהודה הלוי על התגיירות הכוזרים הוא עובדה היסטורית, או רק משל?

זו עובדה היסטורית, אך השיחה בין מלך כוזר לבין החבר הוא תחבולה Strategema ספרותית.  הרי זה קרה ארבע מאות שנה לפני כן, ושיחה זו לא נמסרה במסורת, אלא הכל הוא מדברי רבנו יהודה הלוי.

איך יודעים שבאמת התגיירו הכוזרים?

יש כל מיני עדויות: אלדד הדני, ספר יוסיפון, ספר הישר, אגרות חסדאי אבן שפרוט, רבי סעדיה גאון, הרמב"ן (כתבי הרמב"ן א קנא, תורת ד' תמימה), רבי שם טוב בן שם טוב.

וכל אלה עדויות היסטוריות מוצקות או רק שמועות?

כל אחת היא שמועה, אבל מכולן ביחד, ברור שזה קרה. כך  גם סוברים ההיסטוריונים.

כל עם הכוזרי התגייר?

לא. רק חלק.

ואיפה נעלמו כל היהודים האלה?

לא ברור. ממלכת הכוזרים נפלה, או בגלל עוני או בגלל אויב. באשר ליהודים שהתגיירו, או שהם התבוללו לצערנו, או שהצטרפו לקהילות יהודיות אחרות.

יש אומרים שהאשכנזים הם צאצאי הכוזרים. זה נכון?

כך יש טוענים, אך אין לכך שום הוכחה, לא אצל חכמינו ולא אצל היסטוריונים. יש כת קראית שטענה כן, כדי שהנוצרים לא יאשימו אותם ברצח ישו הנוצרי. יתר על כן, אין הוכחה שכל היהודים הכוזרים הם מאלה שהתגיירו, אולי הם היו יהודים שהיגרו ממדינות אחרות. יש גם פרו-פלסטינים שטוענים שאנחנו צאצאי הכוזרים, כדי לשלול את שייכות ארץ ישראל לעם ישראל, שהרי לדעתם איננו צאצאים של היהודים שגרו כאן בתקופת המקרא אלא גרים חדשים כוזרים.

טיעון מעניין.

אם זה הטיעון היחיד שלהם, נוכל להסתדר, ונמסור את המדינה לספרדים, שהם ודאי לא צאצאי הכוזרים, והאשכנזים יהיו אורחים שלהם בארץ. אבל לגופו של ענין, אין הוכחה שהאשכנזים הם צאצאי הכוזרים.

אפשר לבדוק .D.N.A?

כן. מתברר שהגנים של האשכנזים אינם זהים לגנים של אלה שגרים באזור הכוזרים, אלא כמו גנים של ארצות המזרח. מסתבר שבאו משם.

אז גם האשכנזים הם במקור ספרדים.

יותר טוב לומר: כולנו יהודים, כולנו עם ישראל, ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
כוזרים או לא, הרשימה של חתני פרס נובל...
שי | 29-10-2018 14:31
ממוצא אשכנזי מדברת בעד עצמה. אין עוד עדה או עם קטן שכזה עם נציגים רבים כל כך בפסגת המדע, הרפואה, הכלכלה וכו'.
אבל
אבל | 01-11-2018 16:12
אבל אם היית נותן פרסי נובל בתקופת הראשונים אז הרוב היו מקבלים יהודי ספרד, צפון אפריקה, מצרים ועירק. ורק מיעוט היו מקבלים אשכנזים.
מה שנכון נכון!
צודק | 31-10-2018 20:56
לאשכנזים יותר פרסי נובל באופן יחסי מלכל קבוצה אחרת. כמה פרסים קיבלו ערבים? כמה קיבלו יהודים ממוצא מזרחי ? לא סתם בראש המדינה עומד יהודי אשכנזי.
״ ״ גזען קטן ״ ״
MORDECHAI DAGAN | 31-10-2018 3:28
שי אתה גזען קטן
2
אשכנזים היו ראשונים באירופה מוצאם משבט בנימין
אורי | 29-10-2018 14:43
במלחמת פילגש בגבעה ברחו כ1000 איש ואישה לאירופה משבט בנימין. אסמכתה לדבר. רשי. אברבנאל ורדק. לעיין במלחמת בנימין עם כלל השבטים. ועובדה לדבר שבט בנימין סמלו זאב. ובאירופה ציינו היהודים וולף.. וראשיתם ממשכן שילה עוד לפני מקדש הראשון. הכל אמץ ויציב.
3
האם הערבים הם פלישתים ?
נאה דורש | 29-10-2018 16:27
אין לכך שום תיעוד הסטורי אבל חוקרים מסוימים מצביעים דוקא על היבוסים. גם לבני עדות המזרח, שחלקם לפחות הם צאצאים של ערבים אשר אימצו את היהדות מקורות יבוסיים.
הבעיה של גזענים שהם לא מבינים שהם כאלה
זאב ד'ישראלי | 14-06-2019 3:02
אני תמיד נהנה מלהיזכר בציטוט של שרה נתניהו כלפי מני נפתלי (אנחנו אירופאים עדינים) ולצחוק מזה שפה הם מתיימרים להיות אירופאים בעוד שבאירופה גם בעיני הגויים האירופים וגם בעיני היהודים ממערב-אירופה הם ההיפך הגמור מן המונח הזה. פסאודו-היסטוריה של פוליטיקת זהויות בעמ.
4
שאלה חשובה מאד!
יפה יוסף | 29-10-2018 16:44
תודה לכבוד הרב המכובד על התשובה המעמיקה. אמנם אפשר לקרוא בוויקיפדיה תשובה מעמיקה יותר ומפורטת יותר אבל בשביל מה יש רבנים? מצד אחד אבינר אוסר על השימוש באינטרנט ובכך מונע מהציבור גישה למידע. מצד שני תשובתו דומה באופן מחשיד למידע המצוי בוויקיפדיה.
5
ברור כשמש שכן
אלון | 30-10-2018 11:07
ברור כשמש שכן כי בלי הגיור הכוזרי לא היה מצב שדווקא במזרח אירופה יהיו כל כך הרבה יהודים. אחרי נפילת המדינה הכוזרית הכוזרים עברו מערבה אל מזרח אירופה. לא צריך להיות רב בשביל לדעת זאת.
6
בושה וחרפה!
יהודי | 30-10-2018 19:15
את מי זה מענין? יהדות היא דת ולא גזע. כל היתר מוזמנים להתפקד למפלגה נאו-נאצית, שם הבסיס הוא גזע. אין טעם בכלל להתיחס לקבוצת מפגרים, לא מצדיק את כל הפלפול..........
7
רבנים = נוכלים ממציאים דברים ועמך מאמינים
כל בור רב | 31-10-2018 8:35
החרדים = נוצרים קתולים לפי מנהגהם ואמונתם
העובדה שלא מחקו הודעתך מעידה על כוחך באתר
יהודי | 31-10-2018 16:51
לכאורה העובדה שלא מחקו הודעתך מעידה על כוחך באתר או שזה שלך או של חבריך אז כמה אתם משלמים לחובשי הסרוגים על מנת שיתנו קצת לגיטמציה סרוגה לאתר בזמן שזה אתר חילוני לכל דבר וענין אם בלהשאיר תגובות כאלה או כמו כתבות פרוצות נשיות שלא עולה על הדעת להציע צפיה בהם באתר שרגלי בעליו עמדו על הר סיני אז להתעורר כי או שאנחנו חילונים או שהאתר הוא כזה חומר למחשבה
8
גם אני רוצה לעשות סדר
חיים מרגולי | 31-10-2018 20:54
1. יש לנו פה עסק עם שאלות מוזרות בנושאים מוזרים לא פחות. במבי, כוזרים וכו. ניראה שכל שאר הבעיות נפתרו מזמן. 2. על השאלות המוזרות מקבלים תשובות מוזרות עוד יותר מאיש מוזר לא פחות. 3. מדור אנקדוטות וקצת הומור זה מצויין. 4. לא בדיוק מתאים לרב מכובד אבל מילא. יכול להיות יותר גרוע.
9
אם האשכנזים הם כוזרים..
שהשואל יחשוב. | 31-10-2018 21:09
אז גם רשי ובעלי התוספות וחלק נכבד של גאוני התורה מגירוש ספרד ועד ימינו..
10
אין סיכוי שהאשכנזים הם כוזרים
שיהיה ברור | 01-11-2018 16:10
ברור לגמרי, על סמך מסמכים היסטוריים, מסורות ברורות, שפת היידיש שמוצאה מגרמנית, מנהגים, תיעוד היסטורי ועוד, שיהודי מזרח אירופה מוצאם מיהודי צרפת וגרמניה של ימי הביניים (או איך שכינו את האזור של גרמניה ומערב אירופה אשכנז ועל שם זה הם נקראים אשכנזים) ומוכרים לנו יהודים מגמניה וצרפת מימי הביניים כמו רשי ובעלי התוספות ורבינו גרשום והמהרם מרוטנבורג ועוד. וידוע מעל לכל ספק שלפני בערך 600-500 שנה יהודים עזבו את צרפת ורובם גם את גרמניה בגלל גזרות נגד יהודים ועברו לפולין ומזרח אירופה בעקבות כתב זכויות של המלך הפולני בוליסלב שכתב כתב זכויות ליהודים, והביאו איתם את השפה שהם דברו בגרמניה שדומה לגרמנית - יידיש. ובגרמניה נשארו קצת יהודים שכונו אחר כך ייקים. ולאוקראינה, שנשלטה על ידי פולין, הגיעו יהודי פולין רק לפני 350 שנה בעקבות הגירה של יהודים מהערים הגדולות בפולין לעיירות הספר בממלכת פולין בעקבות חיפוש פרנסה (למשל לפני 500 שנה שומעים על הרמא שישב בקרקוב ורק לפני 200 שנה שומעים על ר' נחמן שגר באומן). אין סיכוי שיהודי צרפת וגרמניה מוצאם מהכוזרים כי המרחק בין כוזר (בירתה היתה צפונית לים הכספי והגיעה עד מזרח אוקראינה) לגרמניה וצרפת הוא יותר מאלף קילומטר, עירק כבר יותר קרובה לכוזר מאשר צרפת. ויהודי פולין ואוקראינה הגיעו לפולין ואוקראינה מצרפת אלף שנה בערך אחרי גיור הכוזרים (שלפי ההערכות רק כמה אלפים מהאליטה של הכוזרים התגיירו). כך שאין שום קשר.
11
כהנים
מר כהן | 01-11-2018 16:58
יש כהנים אצל אשכנזים באותו אחוז בערך שיש אצל הספרדים. וכהן הוא בן אחר בן ולא יכול להיות גר כוזרי. ואדם לא יספר על עצמו שהוא כהן אם הוא לא כהן, כי להיות כהן כיום זה רק חובות כמו איסור נשיאת גרושה ואפס זכויות, אז לאף אחד אין אינטרס לספר על עצמו שהוא כהן
12
המדור הזה הופך לקרקס
זה רציני? | 01-11-2018 19:47
מה הקשר בין יהדות ובין מופע הפריק שואו המוזר שמוביל פה מי שמתיימר להיות רב חשוב ?
13
יהודים ממוצא כוזרי נמלטו למזרח אירופה ונטמעו
זאב ד'ישראלי | 14-06-2019 3:01
האוסטיודן ברובם המכריע אינם אשכנזים (=צאצאי יהדות אשכנז ההיסטורית), הם התקיימו במקביל ליהדות אשכנז ההיסטורית (במרחב המערב אירופי שכונה אשכנז בימי הביניים) וכשאלו ממנו גורשו (זמנית) מזרחה, נקלטו בקרב האוסטיודן; וכמו מגורשי ספרד ופורטוגל שבהתנשאות ובוז שינו את תרבות היהודים שקלטו אותם לכך שתתנהל לפי כללי פסיקותיהם ומנהגיהם הספרדיים – דאגו לכך שהמנהגים הקודמים של יהדות מזרח אירופה יעברו שינוי צורה לאלה האשכנזיים. שפתם של יהודי מזרח אירופה טרם הקליטה של יהודי אשכנז הייתה לשון כנען (יהודית-סלאבית) ועוד לשונות קטנות יותר מבחינת תפוצתן שהמחקר מנסה להתחקות אחריהם, אני לא מבין מדוע הם מסרבים להודות בזה שאין מוצאם מיהדות אשכנז של רשי כמו שליהודי דרום אירופה (טורקיה, יוון, בולגריה, איטליה ושאר הבלקן) או יהודי צפון אפריקה אין בעיה להודות כי רובם אינם צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל שנקלטו שם?
14
10 השבטים ניגולו לדרבנט
רונן | 07-07-2019 23:17
אין לנו כהן ולא לוי אנחנו צאצאים של דוד המלך ממלכת יהודה ישראל חיים כבר 5000 שנה בדרבט והכוזרים גוירו שמה והלכו לאירופה היהודים ההרים הם הוחכה להכל לכו ולמדו על עיר דרבנט שבדגיסטאן ותבינו יותר קבלו רמז קטן שם ושם משפחה של הקווקזים אומרת הכל, דוידוב,שאולוב, חנוכייב,פסחוב, ואין סוף. אנחנו כאן ושבו בנים לגבולם ירמיה ל''א ט''ז