אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברעש גדול: פסקת ההתגברות חזרה, ונדחתה עד להודעה חדשה

בשל התנגדות היועץ המשפטי לממשלה, מפלגת יהדות התורה והיעדרות השרים נפתלי בנט ואיילת שקד- פסקת ההתגברות שהייתה אמורה לעלות היום (ראשון) בוועדת השרים - נדחתה עד להודעה חדשה

פסקת ההתגברות נדחתה עד להודעה חדשה
  (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90)

פסגת ההתגברות חזרה ברעש גדול, עם הודעת חה"כ שולי מועלם רפאלי כי תעלה אותה היום (ראשון) לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה. אולם, בשל התנגדות היועץ המשפטי למממשלה, מפלגת יהדות התורה והיעדרות השרים בנט ושקד- היא נדחתה עד להודעה חדשה.

בבית היהודי מסמנים את  השר משה כחלון, למרות שהודיע כי יסכים לקבל פסקת התגברות צרה במטרה לענות על בעיית המסתננים, ובכך לעקוף את בג"ץ. אך בשל ההתנגדות, הדבר יצר קושי בהשגת הרוב הנדרש להעברתה.

ביום חמישי האחרון, הציב חה"כ יעקב אשר מיהדות התורה אולטימטום: "או שתהיה פסקת התגברות מלאה או שלא תהיה בכלל". בכאן ב', הסביר אשר בחריפות כי במפלגתו מתנגדים למהלך. "לא נסכים לפסקת התגברות לפי הזמנה. לא יכול להיות שבדברים שיש לכחלון לחץ פוליטי או לחץ של הפגנות כמו בסיפור המסתננים אז תהיה פסקת התגברות, ובדברים אחרים לא תהיה".

עלול להביא למדרון חלקלק וניצול לרעה

בחוות דעת ששיגר היועץ לשרת המשפטים איילת שקד, שעומדת מאחורי ההצעה החדשה – הודיע מנדלבליט על התנגדותו לתיקון המוצע לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. "משמעות הדברים היא מתן אפשרות לכנסת לחוקק חוק הפוגע בזכויות האדם הבסיסיות ביותר של המסתננים, גם אם החוק אינו הולם את ערכיה של מדינת ישראל, לא נועד לתכלית ראויה או שהוא פוגע בזכויות במידה העולה על הנדרש", הסביר.

היועץ המשפטי לממשלה הוסיף כי "הדבר עומד בסתירה חזיתית לעקרונות היסוד הבסיסיים ביותר של המשפט החוקתי של ישראל, המבוססים על הגדרתה כמדינה יהודית ודמוקרטית ומכירים בזכויות היסוד הנתונות לכל אדם באשר הוא אדם. ההגנה על זכויות הפרט חיונית לקיומו של משטר דמוקרטי".

לטענתו, "הסרת המגבלות המהותיות על כוח השלטון, כך שתותר לכאורה פגיעה ללא סייג בזכויות הפרט, עלולה להביא למדרון חלקלק וניצול לרעה, גם אם מדובר בתכלית מוצדקת לשיטתם של מנסחי ההצעה. פתיח פתח מעין זה בעניין נקודתי מזדמן, ללא הסדרה כוללת של מערכת האיזונים בין הרשויות, מייצרת מעין ׳חור שחור׳, שכן מקום בו אין הגנה על זכויות האדם, המשמעות היא שכל פגיעה מותרת. הדבר עלול להוות תקדים ל״חורים שחורים״ מזדמנים נוספים והוא מסוכן וגם מוטעה".

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
שוב ושוב נכשל הבית היהודי ביכולתו למשול
י | 28-10-2018 11:08
צריך להודות על האמת: מושלת עלינו חבורת שמאלנים עם אג׳נדה הרסנית. חייבים למצוא את הדרך למוטט אותם. אחרת נתמוטט אנחנו.
2
בלי פסקת ההתגברות
עו"ד ינובון | 28-10-2018 12:00
אין למפלגת הבית היהודי שום זכות קיום.
3
אז נמשיך לסבול מעריצות ביהמ"ש?
קוני | 28-10-2018 13:04
צריך בלמים ואיזונים גם עליהם
4
פסקת ההתגברות
יוסף שחר | 28-10-2018 13:34
מה קורה עים זכויות הפרט הבסיסיות של תושבי דרום תל אביב? כניראה שהם לא בני אדם בעיניו של היועץ הרחום
5
די לדיקטטורה של בג"ץ
יוסי | 28-10-2018 17:56
חייבים לחוקק את חוק ההתגברות, בגץ עבר כל גבול
6
למנות יועץ נוסף
די | 28-10-2018 21:38
ושזה יבחוש את התה ויחמם את הכיסא.
7
מה יהיה כל יום סיפור חדש
אריק | 29-10-2018 19:38
ביבי אתה משחק עם התושבים מתי מתחיל הגירוש