אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עמותת שחרית, הקרן החדשה לישראל וירון רוזנטל

ירון רוזנטל טוען כי מאז כניסתו כחבר הועד המנהל בעמותת 'שחרית' הפסיקה הקרן החדשה את המימון לעומתה. אלא שמסמכי העמותה מלמדים כי התרומות מהקרן נמשכות

עמותת שחרית, הקרן החדשה לישראל וירון רוזנטל
  רוזנטל (צילום: גרשון אלינסון/ פלאש 90)

ירון רוזנטל המתמודד לראשות מועצת גוש עציון, הוא חבר הנהלת עמותת 'שחרית' שמקבלת מימון שוטף מהקרן החדשה לישראל, כך עולה ממסמכי היסוד של העמותה.

עמותת 'שחרית' היא מכון העוסק ב"חשיבה ועשייה, הפועל ליצירת שותפות חברתית חדשה בין כל חלקי החברה הישראלית ובניית 'מחנה משותף'". כל זאת על ידי "שבירת הדיכוטומיות המיושנות בין ימין ושמאל, יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, מזרחיים ואשכנזים", נכתב באתר העמותה.

על פניו, מכון 'שחרית' מבהיר כי הוא אינו ארגון שמאל, אולם בחוברת שהוציא ארגון חותם על הקשר בין הקרן לציונות הדתית התגלה כי במסמכי החזון שלו מתוארת בין היתר "השאיפה לסיום הסכסוך בדרך של נסיגה מיהודה ושומרון והקמת מדינה פלסטינית, חתירה ל"פשרה בירושלים", ומצב שבו "הפליטים הפלסטינים יוכלו לשוב אל המדינה הפלסטינית שתקום", כלשון הכתוב.

בנוסף, באתר העמותה מסופר כי באוגוסט 2015, בעקבות רציחתה של שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, ורצח בני משפחת דוואבשה בדומא, קיימה שחרית, בשיתוף עם קבוצת חרדים תושבי ירושלים, ערב לימוד ושיח בשאלות על תיקון השבר בחברה הישראלית והדרכים לבנות יחד חברה של טוב משותף.

בוגר תכנית 'שחרית' עבר מהבית היהודי למרצ

דוגמה לאופי הפעילות והמסרים האמיתיים שמועברים ב'שחרית' בחסות הקרן, מובאת בראיון שנתן נריה כנפו ל’מקור ראשון’, בעבר פעיל במסגרת מפלגת 'הבית היהודי' וחבר מרכז. כנפו, יו"ר מכון השקיפות 'על משמר הכנסת' של התנועה הקונסרבטיבית, התפקד לאחרונה למפלגת השמאל מרצ, זאת לאחר שהשתתף בשנה שעברה בתוכנית '120 צעירים' של 'שחרית', שם עבר לדבריו "תהליך של ניפוץ פרדיגמות ותפיסות עולם".

כאמור, הקרן שפכה הון על הארגון דווקא מתוך הכרה בכך שהוא מהווה פלטפורמה ידידותית לקידום אג'נדות שמאל ע"י שיתוף פעולה של גורמים מתוך הציונות הדתית.

הקשר בין הקרן לשחרית מתבטא בין היתר בהעברת תקציבים רבים לעמותה בתמורה לקידום אג’נדות שונות. כאשר החל משנת 2012 ועד לסוף שנת 2017, העבירה 'הקרן החדשה' תקציב של מאות אלפי דולרים בחמש השנים האחרונות לעמותת שחרית.

שנה אחרי כניסת רוזנטל למכון – הכסף מהקרן ממשיך לזרום

נושא הקשר בין שחרית לקרן החדשה לישראל, צף מחדש, בשל מערכת הבחירות לראשות המועצה בגוש עציון. רוזנטל 'הואשם' בכך שהוא קשור לקרן החדשה ופרסם כי המימון הופסק מרגע שבו נכנס לתפקיד. בהקלטה שהגיעה לידי סרוגים אומר רוזנטל כי "המשא ומתן התחיל לאחר כניסתי, זו הייתה ההתניה שלי ובסוף 2016 הגיעו להסכמה על היפרדות. במכתב שיצא בינואר 2017 סופר כי הקשר נפסק בין הגופים. אנחנו נכנסנו והקרן החדשה יצאה מהארגון. זה מה שכתבתי לאחר כניסתי הקרן החדשה יצאה מהארגון. אלה העובדות".

המכתב שהפיץ רוזנטל לתושבים

עם זאת, באתר הקרן החדשה, היא מודיעה על הפסקת תמיכה בסוף שנת 2017, שנה אחרי ההסכמה על ההיפרדות עליה דיבר רוזנטל. אולם במכתב שהגיע לידי סרוגים, אותו הוציא רוזנטל לתושבי גוש עציון רשום התאריך ז' בחשוון תשע"ט (בלועזי, 15 בנובמבר 2017) ולא בינואר 2017 אלא 10 חודשים לאחר מכן. בו הוא מסביר, כי "מאחר שהמכון אינו ארגון שמאל ואינו מקדם את האג'נדה הפרוגרסיבית של הקרן החדשה לישראל, היא הפסיקה את התמיכה בארגון לאחר כניסתי אליו".

אולם בכתבה על מכון שחרית שפורסמה במקור ראשון, צוטט מנכ"ל הקרן החדשה מיקי גיצין, כמי שאישר מענק בסך 25,000 דולרים במסגרת תחום NIFD עוד בינואר 2018. המענק ניתן עבור תמיכה כללית, ובקרן ציינו כי מדובר ב"מענק אחרון לתמיכה שוטפת בארגון". כלומר שנה לאחר ההכרזה של רוזנטל על הפסקת התקצוב, עוד המשיכה הקרן החדשה לממן את 'שחרית'.

כמו כן, בתגובה של הקרן החדשה לישראל לאותה כתבה הנ"ל, נאמר כי "הקרן החדשה תמכה ועודה תומכת בפעילות של 'שחרית'".

רוזנטל טוען להגנתו שהמימון של 'הקרן החדשה' פסק לפני כניסתו לתפקיד, וכי זו היתה דרישתו המוקדמת. אלא שעל פי דו"ח של משרד המשפטים מרשם העמותות, הוא הצטרף לוועד המנהל של ארגון שחרית ביוני 2015, כשבמקביל, על פי אתר הקרן החדשה, תמכה הקרן בארגון שחרית בשנת 2017 בסך של $140,000, בשנת 2016 – $187,750 ובשנת 2015 – $225,000. הנתונים לשנת 2018 טרם פורסמו.

לאחרונה הוסר שמה של הקרן החדשה לישראל מהאתר של שחרית כגורם תומך. עם זאת, מרבית התרומות של מכון שחרית עדיין מגיעות מקרנות ליברליות בארה"ב התומכות בארגונים פרוגרסיביים, כמו לדוגמת 'קרן פורד'.

רוזנטל: אנשי הימין נכנסו – והקרן החדשה יצאה

מירון רוזנטל נמסר בתגובה: שחרית אינו ארגון שמאל, אלא ארגון שעוסק בטוב המשותף בחברה הישראלית, ואינו מקדם את האג'נדה הפרוגרסיבית של הקרן החדשה לישראל, ולכן היא הפסיקה את התמיכה בארגון לאחר כניסתי אליו.

פעילותי ההתנדבותית במכון שחרית ובמסגרות אחרות נועדה להשמיע את הקול של ציבור המתיישבים ולקדם את התמיכה באחיזתנו בהר הזה. בין הדמויות מהציונות הדתית הקשורות למכון שחרית ניתן למנות את הרבנית יפה גיסר, ענת רוט, אלישיב רייכנר, אדם צחי, גיל ברינגר ועוד אנשי ימין רבים. במילים אחרות, אם צריך לתת כותרת לאירוע, היא ודאי תהיה: אנשי הימין נכנסו, והקרן החדשה יצאה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
זילות עיתונאית ירודה
עמיחי נעם | 28-10-2018 13:14
אנשי אתר כיפה, כל כך ירוד וכל כך חבל
2
יש טעות בתאריך במכתב
פלוני | 28-10-2018 14:25
ז חשון תשעט זה היה ב 16.10.18 ולא ב 15.11.17
3
ירון רוזנטל - תלמדו ממנו
גדי | 28-10-2018 14:29
צריכים ללמוד מירון רוזנטל ולהשתלב בכול גוף א פוליטי בתנאי שהייה כזה באמת רק רק כך נוכל לצמצם את השנאה ולאחד את המחנות . תמיד היו את אלה שמנסים תחת אמתלות להטמיע שנאה. והכתבה ערוכה כנראה עי אנשים ממניעם לא טהורים.וללא ספק בתזמון של יומים לפני בחירות .
4
ה' ישמור מיהודים כאלה
יגאל | 28-10-2018 15:12
לצערינו גוש עציון ידוע כמקומם של שמאלנים בוגדים עם כיפות סרוגות על הראש מכיר אותם מקרוב, שירתתי איתם בצבא לא מצליח להבין איך דבר כזה נולד לדעתי חילול ה' שהם עושים חמור שבעתיים מנטורי קרטא
5
מאמר חשוב מאוד ביחס לשחרית והקרן החדשה
צדוק | 28-10-2018 15:56
לגבי רוזנטל, קצת פחות מעניין...
6
רוזנטל לא מתאים
דוד | 28-10-2018 16:00
אסור להצביע לירון. פשוט אסור. אין ספק - הבן אדם ביצועיסט. אבל, וזה אבל גדול, הוא הולך רק עם הראש שלו, לא רואה בעיניים אף אחד. זה מסוכן לתושב. מסוכן למועצה. האישיות שלו לא מתאימה !! בבית ספר שדה הוא יכול לפעול ולעשות גדולות ונצורות. את גוש עציון הוא יביא למבוי סתום. תזכרו את זה.
7
ירון מנסה להראות את עצמו סופר ימין
ליאור | 28-10-2018 18:49
ירון חוזר ואומר שאת הכביש בין צומת הגוש לגבעות הוא יסגור לתנועת ערבים ובשטח של רמי לוי הוא יקים חניה רק לערבים ומשם הם יכנסו אחרי בידוק. נשמע טוב מאוד אבל לא מציאותי. אין בכל יו''ש כבישים רק ליהודים וצעקות האפרטהייד ישמעו מכל עבר. הוא רק רוצה להראות את עצמו סופר ימני מה שכנראה ממש ממש לא נכון
8
היהודי הותיק שם - אריאל פיקאר - מימ"ד לשעבר
יהודי פשוט | 29-10-2018 0:49
המפלגה הידועה לשמצה
9
סולמן גם בקרן...
יבגני | 25-10-2021 22:54
סולמן גם בקרן שחרית קרן החדשה
10
מירון הזה מסוכן...
אבי | 25-10-2021 22:55
מירון הזה מסוכן מאוד