חשש: "הסינים מצותתים לשיחות של טראמפ"

דו"חות של סוכנויות המודיעין בארה"ב חשפו כי גורמים סיניים מאזינים לשיחותיו הפרטיות של הנשיא דונלד טראמפ, ומנצלים את המידע כדי לנסות ולהשפיע עליו: "סין שולחת אנשי עסקים שירככו אותו בכל הנוגע למלחמת הסחר"

חשש: "הסינים מצותתים לשיחות של טראמפ"
  (צילום: Marc Israel Sellem/Pool)

הסינים מאזינים: עיתון ה"ניו  יורק טיימס" חשף הבוקר (חמישי) כי דו"חות מודיעיניים של הסוכנויות בארה"ב קבעו כי הסינים מאזינים בסתר לשיחותיו של הנשיא דונלד טראמפ בטלפון הנייד שלו, ומנצלות את המידע המועבר כדי לנסות להשפיע עליו.

לדברי גורמים רשמיים בממשל, שיחותיו של הנשיא במכשיר האייפון שלו אפשרו לסינים להסיק מסקנות על אישיותו ודרכי הפעולה הרצויות מולו. בכך הם גם פעלו להשפיע על חבריו של הנשיא- כהם כלל לא מודעים לכך. "הסינים מנסים למנוע את ההסלמה במלחמת הסחר בכך שהם מנסים לפצח את הטיעונים שמצליחים לשכנע את הנשיא, ולגלות למי מחבריו הוא נוטה להאמין" אמרו הגורמים. "כתוצאה הם שולחים אנשי עסקים שירככו אותו בכל הנוגע למלחמת הסחר".

סוכנויות הביון האמריקניות חשפו את האזנות הסתר בעזרת מודיעין אנושי בממשלה הסינית והרוסית, ובאמצעות האזנה לשיחות בין בכירים באותן מדינות. על פי הדיווחים, יועציו של טראמפ הזהירו אותו פעמים רבות כי שיחותיו בטלפון האישי אינן מאובטחות, וקראו לא שלא לדבר על מידע חסוי כשהוא מנהל שיחות שלא בטלפון המאובטח של הבית הלבן. עם זאת, בארה"ב מעריכים כי הרוסים מסתפקים אך ורק בהאזנות – דווקא בגלל היחסים הקרובים בין פוטין לטראמפ- בעוד שסין פועלת לנצל את המידע המועבר בהם.

על פי ההערכות, הסינים הכינו רשימה של אנשי הקשר שטראמפ משוחח איתם בקביעות, ומנסים להתקרב אליהם. בין המקורבים נמנו סטיבן שוורצמן, יו"ר קבוצת בלאקסטון הקשור לאוניברסיטה בבייג'ינג, וסטיב וויין, שמחזיק נכסים בחצי האי מקאו. "חבריו של טראמפ, ושוורצמן במיוחד, תומכים בעמדות הסיניות ובקידום הסחר בין המדינות", טוענים הגורמים. "הסינים מנסים לשכנע את טראמפ, דרך חבריו, להיפגש עם הנשיא שי ג'ינפינג בכמה שיותר הזדמנויות. הם מניחים שטראמפ מאמין בבניית מערכות יחסים אישיות עם המנהיגים, ולא להסתמך על משלחות בכירים שינהלו את השיחות במקומו".

בעקבות הדיווח, הבית הלבן אמר בתגובה כי הנשיא מקפיד להשתמש בקווים המאובטחים של הבית הלבן, אך עדיין לא מוכן לוותר על מכשירו האישי. כזכור, טראמפ משתמש בשני מכשירי אייפון, כאשר אחד מהם משמש רק לשיחות, בעוד שהשני מיועד לטוויטר ומספק גישה לרשתות חברתיות ואתרי חדשות. בבית הלבן נהוג שהנשיא המכהן מחליף את מכשיר הסלולר שלו בקביעות, ובעבר דווח כי גורמים דרשו מטראמפ להחליף את מכשיר הטוויטר שלו מדי חודש- אך הנשיא טראמפ סירב לעשות זאת בטענה ש"זה לא נוח" לו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע