אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יו"ר הבית היהודי באלעד שי נתן לסרוגים: "החרדים חצו קו אדום"

יו"ר הבית היהודי באלעד שי נתן שהגיש את העתירה שפסלה את יצחק פינדרוס, תוקף את התנהלות דגל התורה וש"ס, אך מבטיח: "יום אחר הבחירות כולם יהיו בקואליציה אחת"

יו"ר הבית היהודי באלעד: "החרדים חצו קו אדום"
  (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

שבוע לאחר שמפלגת ש"ס נכוותה עם פסילת מועמדה, יצחק פינדרוס, מהתמודדות לראשות העיר אלעד, שי נתן, המשנה לראש עיריית אלעד ויו"ר הבית היהודי בעיר, תקף את ההתנהלות של המפלגה על רצונה לדחות את הבחירות בעיר.

"אתמול התבצע מחטף בכנסת ובממשלה של העברת הסמכויות מהשר אריה דרעי ולשר צחי הנגבי, בלי להתייעץ עם ראשי הסיעות כמקובל" אמר לסרוגים. "היום זה נמצא בידיים של השר הנגבי, שצריך להכריע האם להפעיל את סמכותו שנועדה לשעת חירום ומלחמה, ולדחות בחירות מכיוון שמועמד של אחד המפלגות נפסל- שבמקרה הוא גם מועמדו של דרעי"

יש איזשהו צעד משפטי שאפשר לעשות נגד זה? 

"אנחנו נבחן את ההחלטה של השר הנגבי. אני מאמין שהשפיות תחזור למערכת, כי הוא שר ראוי ואדם ראוי שעבד ביושר עד היום. במידה ותהיה החלטה לדחות בחירות מסיבות פוליטיות ולא ענייניות, נפנה לבג"ץ שייתן את הדעת על זה. מדובר בדבר שאף פעם לא נעשה בישראל, ששוברים את הכלים ומתחילים את המשחק מההתחלה"

"מנוגד לכל כללי הדמוקרטיה"

נתן הוסיף וציין כי אין לו מה להגיד על ההחלטה האפשרית: "כל מי שאני שואל אותו- משפטנים ועוד- נשארים בפה פתוח. זה דבר שלא היה עד היום ומנוגד לכל כללי הדמוקרטיה. יש המון בעיות בזה- אם ידחו את הבחירות יפתחו את ספר הבוחרים מחדש? לא היה שום דבר כזה בעבר. אף פעם לא השתמשו בסמכות הזאת, כי זו סמכות שנתונה לשר הפנים במקרים קיצוניים- אם חלילה פרצה מלחמה אפשר לדחות בחירות, אבל לא בגלל שנפסל מועמדו במקרה.

"יש כל מיני אספקטים שלא חשבו עליהם- מי יממן את כל הסיפור? האם יהיה יום שבתון מיוחד לתושבי אלעד?" הוסיף "ככל שבוחנים את זה מבינים כמה שזה בעייתי. משרד הפנים פסל 650 מועמדים ברחבי הארץ- אז למה רק באלעד פותחים את הבחירות מחדש?"

למה לא לתת לתושבי העיר להחליט? זו דמוקרטיה, ולא בית משפט עליון שמחליט עליהם

"נכון, זה טענה ראויה שעלתה בעליון, והשופטים אמרו חד משמעית שהוא לא מועמד. ברגע שהוא הגיש את הטפסים, מרכז חייו לא היה באלעד, ולכן הוא לא מועמד שאפשר לפסול. גם אם אני רוצה להיבחר בירושלים ואנשים רוצים לבחור אותי- עדיין אין לי זכות להיבחר בירושלים כי אני לא גר שם וחיי לא בירושלים".

"באלעד עברו את הגבול"

כשנתן נשאל בנוגע להבדלים בין המצב של פינדרוס לזה של המועמדים לראשות עיריית ירושלים זאב אלקין ומשה ליאון, אשר גם העבירו כתובות ממקומות אחרים, הוא טען כי מדובר במקרים שונים לחלוטין. "הם גרים היום בירושלים" אמר על אלקין וליאון. "פינדרוס העביר כתובת, אך אם הוא היה עומד בתנאי החוק, זה לא היה עובר. לחוק יש שתי מבחנים- הוא צריך להיות בספר הבוחרים כששולחים אותו ב-20 בספטמבר, וביום שמגישים את הרשימות מרכז חייו צריך להיות באותה עיר בה הוא נבחר. זאב אלקין עבר עם משפחתו, וביום ההגשה מרכז חייו כבר היה בירושלים"

"אין בעיה עם הצנחת אנשים לעיר מסוימת כדי שיעשו תפקיד, המחוקק לא נגד זה, אבל באלעד עברו את הגבול" הוסיף והבהיר. "הוא היה צריך להעביר את כל משפחתו, ואם זה היה קורה אפילו שבוע אחרי זה – אני אפילו לא הייתי ניגש לבית המשפט. אם הוא היה אומר לבית משפט שלילדים שלו לוקח להם זמן להתארגן, גם בית המשפט היה מסתכל על זה אחרת. לזכותו ייאמר שהוא איש ישר, ואמר 'אנחנו לא עוברים לאלעד'".

"שהמגזר החרדי ילמד להבא"

לדבריו של נתן, הבית היהודי תומכים בישראל פרוש לראשות העיר, יחד עם הרשימה של המפלגה. "10% מתושבי העיר הם דתיים, נעים בין מנדט לשניים. הם מאד מפרגנים, גם הספרדים והליטאים". עוד ציין כי "לא קיבלנו איומים, אנשים מחבקים ברחובות, לא עברו את כל התהליך ואני מקווה שהמגזר החרדי ילמד להבא שיש סוף גם לג'ובים. כל בחירות מותחים את החבל עוד טיפה".

"אין פה קטע ארצי, משהו מקומי שמוביל לבד. מפלגת הבית היהודי עובדת עם המפלגות החרדיות בצורה יפה ויום אחר הבחירות כולם יהיו בקואליציה אחת למען תושבי העיר, צריך לשמור על הגבולות" סיכם. כשנשאל האם הוא מתחרט על המהלכים שביצע אמר כי "ממש לא, אני חושב שהצלחתי לשנות דפוסי מחשבה. כולם מבינים שיש קו אדום ועברו אותו. ונראה את זה בבחירות הבאות שלא יישחקו במשחקים כאלו יותר מדי. זו עיר קטנה שמייצרת כותרות גדולות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
דחיית הבחירות
יואל | 24-10-2018 18:45
צודק שי נתן, המועמד שנפסל באלעד הוצב בה כתמורה למועמד בבית שמש, השיקולים הם לא לטובת העיר, טובת העיר שהבחירות יתקיימו במועדם.
2
הדבר היחיד שמנוגד פה לדמוקרטיה הוא -
זיו | 24-10-2018 19:37
שמטרפדים את המועמד המתחרה, כי יודעים שאם יתמודד הם יפסידו... אז שיפסיק להתקשקש עם מילים יפות ונבובות
שילך לירושליים.
רק אמת! | 24-10-2018 22:12
מועמד שהגיע ביום האחרון שמותר ולא עבר לירושליים, מי שלא יודעת להגיש מועמד נורמלי שלא תיתימר לנהל עיר.
3
מכרו את בית שמש לש"ס וקיבלו קדחת
משה | 24-10-2018 21:26
סתומים
4
שי נתן
שמעון כהן | 25-10-2018 1:45
שי נתן עלייך התורה כותבת ארור האיש אשר מכה רעהו בסתר אתה מוכן לקחת עלייך את כל האש רק בשביל הפטרון שלך שמימן את כל ההצגה המבישה הזו שעשית .כי גם הוא מבין שדבר כזה לפגוע בגדוליי ישראל צריך הרבה עזות דטומאה שעדיין אין לו לכן הוא מצא ארור כמוך שכל הקשר שלו ליהדות הוא כיפה קטנה ומקריות
5
משחקיםxכפול.
תמכו בפורוש/אופז'&שס | 02-01-2019 23:02
לך תבין ת'ראש שלהם.
6
אני זוכר את שי נתן בתחילת
יוסי | 15-01-2019 13:56
דרכו בעיריית אלעד שכעוד היה ניתן לפנות אליו , חבל שהיום הוא עסוק בעיקר בלשרת את האינטרסים של משפחת פרוש....