אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המבחן של טראמפ: המדריך המלא לבחירות האמצע בארה"ב

ביום שלישי ייערכו בחירות האמצע בארה"ב, הקובעים את הרכב חברי הסנאט ובית הנבחרים. מדובר במבחן עבור הנשיא, כשהציבור מצביע כדי לשלוח מסר האם הם מרוצים מהתנהלותו. אז על מה מצביעים בדיוק? זהו המדריך המלא

המבחן של טראמפ: המדריך לבחירות האמצע בארה"ב
  (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

רגע האמת של טראמפ: ביום שלישי הקרוב אזרחי ארה"ב ייגשו לקלפיות לבחירות האמצע, אשר יקבעו את הרכב הקונגרס בוושינגטון. בבית הלבן תופסים את בחירות האמצע כמבחן עבור הנשיא, מכיוון שהציבור בדרך כלל מצביע כדי לשלוח מסר האם הם מרוצים מההתנהלות שלו ושל חברי מפלגתו. לקראת האירוע, ריכזנו עבורכם מדריך מלא לבחירות- על מה מצביעים, מה התרחישים השונים, וכיצד התוצאות ישפיעו על ארה"ב.

על מה מצביעים?

בבחירות האמצע אזרחי ארה"ב מצביעים על מושבי הקונגרס, המורכב משני בתים שונים: בית הנבחרים והסנאט.

בבית הנבחרים חברים 435 נציגים, המחולקים באופן ייצוגי על פי גודל האוכלוסייה של כל אחת מ-50 המדינות. כך למשל לקליפורניה, המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר, יש 53 נציגים, בעוד שלמדינת דלווייר הקטנה יש רק נציג אחד במוסד. מדי שנתיים כל הנציגים עומדים לבחירה מחודשת, פעם אחת במקביל לבחירות לנשיאות ופעם נוספת בבחירות האמצע. בית הנבחרים אחראי להגשת הצעות חוק, כשכל חוק שעובר בבית הנבחרים צריך לקבל לאחר מכן את אישור הסנאט והנשיא המכהן.

הסנאט, שנחשב לבית העליון בקונגרס, מכיל 100 נציגים בסך הכל- כשכל מדינה מיוצגת באופן שווה על ידי שני סנאטורים. בניגוד לבית הנבחרים, הסנאטורים נבחרים לכהונות בנות שש שנים, ובכל שנתיים שליש מהנציגים מועמדים לבחירה. מכיוון שהסנאטורים נבחרים לכהונה ארוכה, הם מתרכזים יותר בנושאי חוץ- זאת בניגוד לבית הנבחרים שעוסק בעיקר במדיניות הפנים של ארה"ב. מלבד אישור החוקים של בית הנבחרים, התפקיד העיקרי של הסנאט הוא אישור מינויים של הנשיא לתפקידי הממשל השונים, ביניהם שופטים, שגרירים ושרים.

בנוסף לבחירות בקונגרס, בחירות האמצע מכילות גם בחירות לרשויות המקומיות, כש-36 מהמדינות יבחרו את מושל המדינה ואת חברי בית המחוקקים בעיירות השונות. רשימת המדינות שמשתתפות בבחירות למושלות כוללת בין השאר את ניו יורק, קליפורניה, ופלורידה, וכן ייבחרו בין השאר ראשי הערים סן פרנסיסקו, נאשוויל, פיניקס והבירה וושינגטון.

מה המצב בקונגרס כיום?

כיום המפלגה הרפובליקנית מחזיקה ברוב בשני בתי הקונגרס. בבית הנבחרים חברים כיום 235 רפובליקנים, 193 דמוקרטים, ו-7 מושבים ריקים, בעוד שבסנאט חברים 51 רפובליקנים, 47 דמוקרטים ושני נציגים עצמאיים המזדהים עם המפלגה הדמוקרטית. בבחירות הקרובות 33 סנאטורים עומדים לבחירה מחדש, כאשר 25 מהמושבים העומדים לבחירה הם דמוקרטים ו-8 הם של רפובליקנים.

על פי ההערכות, הרוב בסנאט צפוי להישאר בידי הרפובליקנים. כדי שהרוב יעבור למפלגה הדמוקרטית, הם יצטרכו לא רק לשמור על כל המושבים שלהם, אלא גם לנצח בשניים מהמרוצים למושבים הרפובליקנים. גם זכייה במושב אחד נוסף לא יעזור לדמוקרטים, מכיוון שזה יוביל לשוויון בין הסיעות- ובמקרה כזה סגן הנשיא הרפובליקני מייק פנס, המשמש בתפקידו גם כיו"ר הסנאט, הוא הגורם המכריע.

צפוי להישאר רפובליקני. בניין הסנאט (צילום: שאטרסטוק)

בבית הנבחרים, לעומת זאת, המצב שונה, והסקרים מעריכים כי הרפובליקנים יאבדו את הרוב במוסד. על פניו לא מדובר בתרחיש שייתפס כמפתיע: בדרך כלל המפלגה השולטת מאבדת מכוחה בבחירות האמצע, כמפלגתו של הנשיא המכהן הגדילה את כוחה בקונגרס רק פעמיים ב-21 מערכות בחירות האמצע האחרונות. עם זאת, בעידן שבו המחלוקות בין הרפובליקנים והדמוקרטים נתפסים כגדולים מאי פעם, לתוצאות הבחירות הנוכחיות יש השלכות רבות על עתידה של ארה"ב בשנתיים הקרובות.

איך התוצאות ישפיעו על טראמפ?

תוצאות בחירות האמצע ישפיעו רבות על היכולת של טראמפ להמשיך לקדם את מדיניותו. עד כה הרפובליקנים ניצלו את הרוב שלהם כדי לקדם חוקים רבים ואישרו ללא בעיה את הבכירים שטראמפ מינה, ביניהם מזכיר המדינה מייק פומפאו, היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, ושופט בית המשפט העליון ברט קבאנו. איבוד הרוב ייחשב למכה עבור טראמפ, שיצטרך להתמודד עם התנגדות קשה יותר למדיניות של הרפובליקנים.

במידה והרפובליקנים יאבדו את הרוב בבית הנבחרים, טראמפ יתקשה לאשר חוקים חדשים, שייבלמו על ידי הדמוקרטים בבית הנבחרים מבלי שיוכלו להגיע לאישור הסנאט. מדובר במרכיב חשוב ביותר בשלב הזה, מכיוון שהרפובליקנים עדיין נאבקים כדי לקדם מהלכים רבים שטראמפ הבטיח לבוחריו, ביניהם ביטול תכנית הבריאות של הנשיא לשעבר ברק אובמה וחוק לאישור מימון בניית החומה בגבול מקסיקו.

הדמוקרטים אמנם לא צפויים להשיג רוב בסנאט, אך במידה וזה כן יקרה הדבר יקשה עוד יותר על טראמפ, שיצטרך להציג מינויים המקובלים לא רק על חברי מפלגתו אלא גם על הדמוקרטים. מינוייו האחרונים של הנשיא טראמפ עוררו זעם רב בקרב הדמוקרטים, שהגיע לשיא בסערה סביב מינויו של ברט קבאנו לבית המשפט העליון על רקע הטענות להטרדה מינית- אך למרות ההתנגדות, המינויים אושרו בכל זאת. סנאט דמוקרטי ימנע מטראמפ את הרוב המובטח לאישור המינויים.

מה יכריע את הבחירות?

מה שצפוי להכריע את הבחירות הוא אחוז ההצבעה, כשבמפלגה הדמוקרטית פועלים בנחישות לעודד אחוז הצבעה גבוה במדינות הדמוקרטיות. בשבועות האחרונים חברי המפלגה ארגנו אירועים רבים ברחבי ארה"ב בהם עודדו אזרחים להצביע, וכן ערכו מבצעי רישום ואימות הנתונים. מובילי הקמפיין הם הנשיא לשעבר ברק אובמה וסגנו לשעבר ג'ו ביידן, אשר תקפו רבות את טראמפ ואת התנהלותו בבית הלבן.

בין השאר ביידן טען כי "הנשיא טראמפ פוגע בערכים האמריקניים, וקורע אותם  לגזרים", וכן כי "טראמפ העביר את המנהיגות העולמית לעריצים ולבריונים". לטענתו, "הדוגמה שארה"ב נותנת כיום לשאר העולם היא עצובה. הנשיא טראמפ מציב את האינטרסים האישיים שלו מעל האידיאלים של כולנו- וכתוצאה הערכים הדמוקרטיים במדינה עומדים תחת מתקפה".

אובמה גם אמר כי "הבחירות הללו הן הזדמנות להשיב קצת שפיות למערכת הפוליטית שלנו. כשאנחנו לא מצביעים, כשאנחנו לוקחים כמובנות מאליהן זכויות בסיסיות וחוקיות – פוליטיקת הפחד משתלטת".

מנגד, טראמפ מעודד גם כן את בוחריו הרפובליקנים להגיע לקלפיות, ובכך למנוע מהדמוקרטים להשיג רוב בקונגרס. לטענתו, "הקול שלכם ב-2018 חשוב לא פחות מהקול שנתתם לי ב-2016. הדמוקרטים ינסו למחוק את הישגינו ולעצור את התקדמותינו. הם יעבדו קשה, ואנחנו נצטרך להילחם. זה יהיה דבר גרוע למדינתנו, אבל זה יכול לקרות. זו הסיבה שאנחנו פועלים להשיג כל קול אפשרי, בכל מקום בארצנו הנהדרת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אני חושב שאני מבין את חשיבות ההצבעה
שלום | 04-11-2018 14:52
אבל האם מישהו קרא את הכתבה ואמר וואלה עכשיו אני הולך להצביע?!
2
הא-להים עם טראמפ. עיוור מי שלא רואה.
אבי | 04-11-2018 18:59
חבל לו על הזמן. ויהי רצון שיצליח.