אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצופים הדתיים: אנחנו התשובה לתג מחיר ולהדרת נשים

בסוף השבוע התקיים הכינוס השנתי של הצופים הדתיים אשר דן בסוגיית מהותה של תנועת נוער מעורבת לבנים ולבנות תוך הקפדה על כללי ההלכה. מרכז העדה, אלדד וייל: "אני סבור כי תנועת נוער דתית מעורבת הכרחית ונכונה למתבגרים הדתיים החפצים בתורת חיים'".

הצופים הדתיים: אנחנו התשובה לתג מחיר ולהדרת נשים
  מעורבים לכתחילה. הצופים הדתיים.

תנועת הצופים היא תנועת הנוער הגדולה בישראל ובתוכה פועלת "עדת הצופים" – תנועת נוער ציונית-דתית. ערכי עדת הצופים מתבססים על תורת ישראל לצד הערכים הצופיים, כשהעדה כולה מונה כ-2,000 בני ובנות נוער דתיים מרחבי הארץ.

בסוף השבוע האחרון, התקיים הכינוס השנתי למאות חניכי העדה, בסימן "מהדרין לחיות ביחד". במסגרת הכינוס, נפגשו מאות חניכי השכבות הבוגרת של התנועה לסמינר שעסק בסוגיות הלכתיות ואקטואליות, בכללן הדרת הנשים וחיים בתנועת נוער דתית מעורבת לבנים ולבנות.

עדת הצופים כתנועת הצופים כולה, אינה תנועה מפלגתית וחניכיה הנאמנים לערכי היהדות וההלכה ובאים מן החינוך הממלכתי-דתי. דבר זה בא לידי ביטוי בתלבושת החגיגית בשבת, בהקפדה על סדר יום כהילכתו הכולל תפילות, הופעה של בנות בחצאיות, בהתאמת תוכניות ההדרכה של תנועת הצופים לאופיה הדתי של העדה. כך נשמר איזון ייחודי של ארגון דתי-הלכתי בתוך תנועת נוער חילונית.

על כל אלה מתווספת הפעילות הצופית, החיבור לטבע ואהבת הארץ שהופכים את הצופים הדתיים לתנועת נוער רלוונטית ביותר לדור הפייסבוק.

למה לא בני עקיבא?

בצופים אומרים לנו כי 'עדת הצופים' היא חלק בלתי נפרד ממסגרות החינוך הבלתי-פורמאליות של הציונות הדתית וממערך תנועות הנוער הדתיות ומגיעים אליה מגוון בני הציונות הדתית המוצאים בה את מקומם."

מרכז עדת הצופים, אלדד וייל אומר כי "התנועה מעורבת לבנים ולבנות מתוך ראיה תורנית של 'לכתחילה', לא כפשרנות אלא כהידור של 'וחי בהם'."

וייל הוסיף כי "התשובה לתג מחיר, לסרבנות, להדרת נשים ולתהליכי הפרדה בין בנים לבנות צריכה להיות חינוך לסובלנות, למעורבות חברתית, לכבוד בין המינים, לנטילת אחריות ממלכתית ולאומית ולהקמת גשרים בתוך העם סביב ערכים משותפים".

"בעידן זה של הפרדה הולכת וגוברת אנו רואים חשיבות רבה בקיום פעילות משותפת של בנים ובנות תוך שמירה על כללי ההלכה והצניעות. אני סבור כי תנועת נוער דתית מעורבת הכרחית ונכונה למתבגרים הדתיים החפצים בתורת חיים'".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
כחניך לשעבר
יונה | 06-02-2012 12:17
הצופים הדתיים היא תנועה יותר טמאה מהצופים החילוניים, אסופה עלובה של כל נמוכי הרוח, הפשרנים לכתחילה, והמתפקרים למחצה לשליש ולרביע. עושים מחנות קיץ עם חילונים כאשר הם יודעים מה הולך במקלחות (מקלחות נשים וגברים צמודות לעיתים פתוחות) שינה מעורבת, מקרים רבים מספור של בנים ובנות שבודקים את גובה אהבתם בשיחים. מה לצופים הדתיים ולדת? הם האנטיתזה לכל דבר דתי, סתם עלובי נפש שמחפשים רק את טובת עצמם.
2
הצופים הדתיים הם חיי
עומר | 06-02-2012 12:51
אני עברתי מבני עקיבא לצופי העדה והצטערתי שלא עשיתי את זה קודם, יודעים לעשות את השילוב הנכון של תנועת נוער דתית...חזק ואמץ!!!
3
איזה בלבול הולך בעם שלנו...
יהודי | 06-02-2012 13:53
לצד דברים נכונים וחכמים יש דברים לא נכונים ולא טובים. לא עושים עבירות לכתחילה ו-כן, עירוב בין המינים הוא דבר לא טוב. לעומת זאת, חינוך לסובלנות מעורבות חברתית וכובד בין המינים אלו דברים מצוינים.
4
לחניך לשעבר 1
אנונימית | 06-02-2012 14:03
אני לא יודעת איך היה כשאתה היית, ואף לפני כמה זמן זה קרה, אך כיום במחנות קיץ המצב ממש לא כמו שכתבת. לא יושנים צמוד לבנים והמקלחות סגורות טוב טוב. ולגבי השיחים- מי שרוצה לעשות משהו- יעשה את זה גם בבית וגם אם הוא היה בבני עקיבא. זוהי תנועת נוער עם ערכים דתיים וצופיים כאחד שמוצאת את האיזון שטוב לאנשים רבים, ואולי לאחרים לא. ול3- עירוב בין המינים הוא לא דבר טוב? את/ה רוצה שבנים ידברו עם בנות ולהפך בגיל חתונה בלבד? אם את/ה חושב/ת כך, בהצלחה.
5
אנונימית, 4- כך ההלכה מחייבת אותנו. ורק כך נצליח.
יהודי | 06-02-2012 15:01
אדרבא מאיפה למדת שעירוב כזה הוא לכתחילה? האם כך נהגו אבותינו? הסבירי עצמך בבקשה. האמיני לי שאיזון ישנו גם בתנועות נוער אחרות.
6
תודה
:) | 06-02-2012 15:57
בצופים הדתיים יש מעבר לדת ואמונה אך לומדים פה לשלב את זה יחד, עם ערכים צופיים, שהם לא פחות חשובים מההלכה - מלמדים אותנו דברים חשובים לחיים, וחברה מעורבת זה דבר נורא חשוב למתבגרים בגילנו. הייתי בשבת עדה, וזה עזר לי להביע את עמדתי בנושא. נהניתי כל כך ובאמת שהבנתי המון דברים שלא חשבתי עליהם קודם!אני מדריכת בנים בשכבה צעירה וחשוב לי להעביר להם מסרים כאלה גם בגיל כזה! אז תודה רבהה רבה אלדד וישראל עשיתם עבודה נהדרת , אוהבים מאוד - שבט הראל, צופים דתיים, רעננה :)
7
זאת לא רק תנועת נוער, זאת דרך חיים, בשורה לציונות הדתית
מעריץ | 06-02-2012 16:36
החיים יחד בנים לצד בנות הם נורמליים וגורמים לנו לגדול שפויים ושמחים. הצופים הדתיים הם הדבר הכי טוב שהורה יכול לאחל לילדים שלו!! יישר כוח שיחקתם אותה.
8
התנועה איבדה מערכה בשנים האחרונות
צופה דתי | 06-02-2012 17:02
ההצדקה לקיום העדה היא שהיא שונה מבני-עקיבא. בשנים האחרונות אלדד וייל וישראל צדוק מנסים לדמות את העדה לבני עקיבא ולשנות את התדמית הרווחה של מתירנות וחוסר הקפדה הלכתית בעדה. מהלכים אלו שונים לגמרי מהמהות של העדה שהייתה אמורה להוות גשר בין דתיים לחילוניים ולתת מקום לכל ילד, ללא קשר לכיסוי הראש של אמו ואביו. כשהעדה היא עוד בני עקיבא- אין לה צידוק קיומי.
9
תאמיני לי אנונימית
יונה | 06-02-2012 23:43
שאני מכיר את התנועה מספיק מקרובף הייתי בה כשהיתה עוד בחיתוליה, והמתירנות היא הערך היחיד שנלמד שם, לקחו את הפשרנות הדתית מהסוג הקיצוני ביותר והפכו אותה לדרך חיים. מקלחות בנים ליד בנות? גם אם זה סגור הרמטית אם יוצאת בחורה בבגדים תחתונים (וזה קרה) זה כבר בעייתי, אתה מכניס את עצמך לקן נחשים ומעמיד את עצמך במצבים הכי קשים שיכולים להיות. ומה עם שבתות במחנות קיץ חצי מהדברים שעושים שם על גבול חילול שבת. אני יודע על מה אני מדבר, אי אפשר להיות בתנועה הזו ולחתור לקיום הלכה, אין לי בעיה אילו התנועה לא היתה מציגה את עצמה כתחלופה איכותית לציבור הדתי, אבל הקשר בינה לבין הדת מטושטש כ"כ שרק הכיפות הקטנטנות המבצבצות מדי פעם מקשרים אותה למשהו שנודף ממנו ריח כלשהו של יהדות. לא פעילויות דתיות לא אווירה דתית לא הקפדה על הלכה, ושוב פשרנות בענייני צניעות כניסה למצבים בלתי אפשריים מתחים מיניים בלתי פוסקים, זה לא נראה לי דרכה של היהדות אלא אם כןם מישהו שינה לכם אותה...
10
יונה- מה עושים כיום הבוגרים של תנועת הצופים הדתיים?
יהודי | 07-02-2012 13:07
מה מצבם הרוחני? וכל הכבוד לך על האומץ להיות אמיתי עם עצמך וללכת נגד הזרם:)
11
חזקו ואימצו
נחום ירושלמי | 07-02-2012 17:15
ותקדשו שם שמיים
12
ארכיון -יש דבר כזה?
רחל מוריה | 11-04-2012 16:03
אני נכדתו של אשר רבלין. ממיסדי עדת הצופים הדתיים שפעל בתל אביב ברשותי .מכתבים ,פרוטוקולים.וחומר היסטורי הקשור לעדה.האם יש ארכיון כלשהו או מישהו המעונין בחומרים?
13
בס"ד
יהודי | 25-06-2012 15:47
על העירוב בנועת הנוער יש מילה את להגיד שיקצה.
14
שאלה לאלדד וייל-כמה מחברי גדוד ארד דתיים כיום?
משואותניק לשעבר | 25-01-2014 23:24
אלדד שלום רב, אני אשאר אנונימי כי אנו חברים, ובעבר אף היית מעריץ לא קטן שלי בהיותי מדריך שלך. הילדות שלנו הייתה אכן מאושרת, קצת קשה אחרת כשאתה גדל ברחביה...אך במבט לאחור, אנו רואים את התוצאות. אלדד אני בטוח שלא פעם שאלת את עצמך, איך יכול להיות שרוב מוחלט-90% מחבריך לגדוד הינם מנהלים אורח חיים חילוני לחלוטין? ואף חלקם מגדירים עצמם כאנטי דתיים, ידועים הבוגרים של השבט שלנו שחלקם חברים בארגוני שמאל(בצלם, שלום עכשיו)...ודררך אגב מחנות הקיץ עד היום אינן צנועות ואינן עולות בהלכות שמירת השבת המינימליסטיות. מאחר ואתה עומד בראש הארגון היום אני אאחל לך רק בהצלחה, אך במידה ותרצה שילדיך יתחנכו ליראת שמים ולקבלת עול מצוות, אני ממליץ לך לשלוח אותם לתנועת נוער דתית אחרת. היה נכון למלא חובתך, נאמן לה' ולארצך, היה נכון נכון תמיד!