אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שני צוערים הודחו מקורס קצינים בגלל תפילת שחרית

שני צוערים מגדוד 'גפן' הודחו מקורס קצינים לאחר שלא הסכימו לוותר על תפילת שחרית. השניים התעוררו מיוזמתם לפני שעת ההשכמה כדי להספיק ולהתפלל, אך המפקדים הקדימו את הלו"ז בלא ידיעתם. החיילים החליטו שלא לוותר על תפילת שחרית והודחו.

שני צוערים הודחו מקורס קצינים בגלל תפילת שחרית

עוד הדחה מבה"ד 1 על רקע דתי.

שני צוערים מגדוד 'גפן', שהיו בהשלמה חיילית של מקצועות החי"ר הודחו מהקורס בגלל שהעדיפו להתפלל שחרית על פני השתתפות בשיעורים.

אתר וואלה! מדווח הערב (א') כי בתלונה ששלחה האגודה למען החייל התורני למבקר המדינה היא דורשת מנו לבדוק את ההדחה האחרונה ואת יישום פקודת המטכ"ל בנושאי דת בבית הספר לקצינים.

על פי המתואר במכתב, באותו יום חזרו החיילים בשעה חמש ושלושים לפנות בוקר, לאחר ניווט לילי. שעת ההשכמה המיועדת הייתה בשעה 11:30 והחיילים מיזמתם הקדימו את שעת ההשכמה ל10:30 כדי להספיק להתפלל לפני תחילת הפעילות.

בלא ידיעתם, החליטו בסגל להקדים את תחילת הלו"ז לשעה 10:30 וכשהחיילים קמו לא נותר להם זמן להתפלל שחרית. הצוערים פנו למפקדים כדי שיאפשרו להם להתפלל שחרית, אך המפקדים סרבו.

שניים מהצוערים לא ויתרו ובחרו להתפלל לפני סוף זמן התפילה, בעקבות החלטתם, הם הועמדו בפני ועדת הדחה בעוון סירוב פקודה והודחו מהקורס.

במכתב, טוענים הכותבים כי זמני התפילה בבה"ד 1, הם על חשבון שעות השינה או האכילה של הצוערים, מה שעומד בניגוד לפקודות מטכ"ל.

במכתב עולות טענות קשות על הרבנות הצבאית בבה"ד 1 ועל רב הבסיס המכונה בפי החיילים "עציץ", המחפש פתרונות הלכתים כדי שלא יצטרך להתעמת עם דרישות המפקדים העומדים בניגוד להלכה.

לדברי אותם החיילים, הורה להם רב הבה"ד כי ניתן להתפלל שחרית אחרי חצות היום.

בסיום המכתב טוענים חברי האגודה כי הצוערים הדתיים בבה"ד 1 חשים כי מנסים לכפות עליהם לוותר על הדת. מהמבקר לינדנשטראוס הם מבקשים שיבדוק את הנושא ויגיש המלצות להגדרה ברורה יותר של הפקודות, הזכויות והחובות.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
מקרה מוזר. 10:30 תפילת שחרית?
| 05-02-2012 22:43
מה עם זמן קריאת שמע? זה מדאורייתא.
2
ל1. יש קריאת שמע ויש תפילה - זה 2 דברים שונים....
| 05-02-2012 23:32
3
כן כבוד
עמי | 05-02-2012 23:44
מורנו ורבנו שר התורה ועמוד ההוראה מרא דאתרא דחיילי צה״ל הי״ו מה תגובתך לאירוע? מה תגיד על פקודך העציץ? האם יש קשר בין הזלזול המופגן שמציגים קציני צהל לכניעה הטוטאלית שלך לרמטכל?
4
אתמול שירת נשים היום תפילה והיד עוד נטויה
עציץ נקוב | 06-02-2012 1:16
בעבר הסבירו יודעי דת ודין כי באשר לשירת נשים ישנו היתר של אינו מכוון ואי אפשר, אולם כאן נוכחנו לדעת כי אפשר ואפשר להתפלל שחרית אחר חצות. ומכאן קריאה לכל יפי הנפש "שנזדעזו" על חילול קדושת הצבא ביציאת הצוערים על מנת שלא לשמוע שירי נשים, זוהי רק תחילת הדרך, והגיע הזמן שנפנים כולנו כי זוהי הכרזת מלחמה על הציבור הדתי המסור למדינה, הגיע הזמן להבין כי יריקות אינן גשם, אולי צדקו אחינו החרדים ולא אנחנו....
5
סירוב פקודה זה סירוב פקודה, לשפוט אותם יחד עם המפקד!
אלון | 06-02-2012 8:29
כל טירון מכיר את הסיפור בין פקודה בלתי חוקית לבין פקודה שדגל שחור מונף מעליה בלה בלה בלה... ממה שמסופר פה אי אפשר ממש לדעת מה היה אבל בכל אופן "דגל שחור" לא היה כאן. אוי לצבא שקציניו העתידיים בטוחים שהם יכולים להכתיב למפקד מה לעשות, בשביל מקרים כאלו "המציאו" את נציב קבילות החיילים. גם אם המפקד אידיוט, הוא עדיין המפקד
6
הסיפור לא נשמע אמין
סתם אחד | 06-02-2012 8:42
בלי להודיע מראש העירו את החיילים וביקשו מהם להתייצב מיידית? גם אם הקדימו את שעת ההשכמה, נשאר מן הסתם זמן להתארגנות ואולי אפילו לארוחה. בזמן הזה היה אפשר להספיק להתפלל גם אם לא תפילה במניין או של חצי שעה. חוץ מזה, מנסיוני בצבא, במקרים כאלה למי שבאמת חשוב, עדיף להתפלל בחמש וחצי גם אם מדובר בתפילה לפני הנץ ולא בעשר וחצי שזה אחרי סוף זמן תפילה גם כי אף פעם אי אפשר לדעת מה ילד יום.
7
ל-5
עמי | 06-02-2012 13:09
אני לא מבין מה אתה אומר אתה רוצה שהם יפסידו תפילה סתם בגלל רשעות של מפקד חוצמזה שהרב גורן כבר הסביר לבן גוריון והוא הסכים איתו שלעבור עבירה כלשהיא זה כמו פקודה בלתי חוקית בעליל כי אי אפשר לתקן את הנעשה הכל נובע מכך שאתם לא מבינים שלאדם דתי יש נאמנות אחת ויחידה והיא לבוראו נותן התורה כל הסמכות של חוקי המדינה יונקת את כוחה מסמכות האלוקים ממילא כשיש התנגשות אין דיון בכלל
8
הצבא יורק על הסרוגים וכל העם צועק מים מים
איזה טיפשות | 06-02-2012 15:21
אולי באמת צריך להקים צבא אלטרנטיבי כמו שעשתה ההגנה לצד"ל נעשה לצה"ל ונעשה הפיכה מבפנים?
9
איכות הצבא נקבעת עפ"י הציות לפקודות צה"ל ומפקדיו
מה קודם למה? | 06-02-2012 23:56
ומי שלא יכול לעמוד בזה שיסיק מסקנות.צבא שאין בו משמעת הוא צבא חלש שיובס בקלות מאחר ויש יותר מראש אחד ולכן המשמעת הצבאית קודמת לתפילות.נקודה.